Spevák, skladateľ a gitarista Dominik Lauko umeleckým menom Lauko sa širšej verejnosti predstavil pred šiestimi mesiacmi singlom Mesto pod Urpínom. Teraz prichádza s videoklipom ku skladbe Ku hviezdam a zároveň s ním zverejňuje prostredníctvom streamovacích platforiem debutové EP s názvom 22.

Tvorivé momenty sa v životoch skladateľov a textárov zjavujú náhodne a nárazovo a zastihnú ich neraz v neobvyklých rozpoloženiach. "Črty tracku Ku hviezdam vznikli na jednom z banskobystrických internátov v neskorých večerných hodinách. Po všetkých zaľúbených textoch o rozchodoch a vzťahoch som potreboval opísať moje pocity a myšlienky presne tak, ako ich cítim v danom momente, a pritom neskĺznuť do klišé metafor," opisuje zrod skladby Dominik Lauko.

"Po dokončení textu som cielene vybral producenta Lukáša Minaříka, nakoľko som bol presvedčený o tom, že práve on dokáže zhmotniť moju predstavu a zasadiť text do moderného šatu, aký som si predstavoval." S Lukášom Minaříkom pôsobiacom v kapele Medial Banana má Dominik už jednu spoluprácu za sebou a ich priateľsko-profesijný vzťah sa odzrkadlil až na dvoch piesňach z debutového EP 22.

Viacero hostí a prirodzených spoluprác

Demonahrávku z telefónu oživili vo Wellders štúdiu, kde pracovali na produkcii niekoľko mesiacov. Keďže Dominik pôsobí v Banskej Bystrici a Lukáš v Bratislave dokončovali sa ďalšie tri skladby v štúdiu Môlča Records bratov Bošeľovcov v Banskej Bystrici. "Nemal som dosah na finálnu fázu, keďže celé EP sa dokončovalo v štúdiu Môlča Records. Myslím, že chalani tomu dali iný ráz a zvuk, ako som pôvodne zamýšľal ja. Je to rytmickejšie a aranžovo prepracovanejšie, ale podarilo sa im zachovať moje pôvodné nápady a hudobné linky," objasňuje svoj producentský vklad Lukáš Minařík ku piesni Ku hviezdam.

"Ďalšia skladba Dnes žijem vznikla veľmi spontánne v spolupráci s Pokym a bola celá hotová v podstate za jeden deň. V tomto prípade som sa cítil viac doma, keďže ide o dancehallovú produkciu. Mám rád náladu, ktorá ide z tejto skladby. Dominik je spevák a skladateľ s veľkým potenciálom a verím, že v budúcnosti spolu budeme spolupracovať na ďalších skladbách," dodal.

Na EP sa nachádzajú kompozície až od troch rôznych producentov, pričom dohliadal na výrobu každého jedného beatu. "Som spoločenský tvor, inšpiráciu hľadám práve v ľuďoch, ale aj v sebe samom. Okrem toho rád spájam ľudí a teším sa, keď z toho vznikajú zaujímavé veci alebo tracky, z ktorých cítiť niečo viac," ozrejmuje spevák Dominik. Ďalšie dve skladby Domov a Chcem ťa mať blízko má na svedomí Dominikov dlhoročný kamarát, hudobník a skladateľ Rado Oravkin.


Videoklip s unikátnym výhľadom na Banskú Bystricu

Videoklip k singlu Ku hviezdam mal viacero konceptov. "Nakoniec sme sa po spoločnom brainstormingu s Marekom Polomským rozhodli, že to zasadíme najvyššie, ako vieme, a to doslovne – do najvyššej budovy v Banskej Bystrici. Ako kontrast k pasážam so zátiším nočnej Bystrice sme zvolili ateliérové presvetlené zábery. Keďže ide o jeho personalizovanú spoveď spoločnosti, aj vizuál ku klipu sme zvolili len ako Dominikovu "one-man-show"," opisuje scenár novinky Ku hviezdam Robo Bošeľa.

Pre natáčanie zvolili Europa Business Centrum, pričom nebolo ľahké získať povolenie na natáčanie, ale nakoniec boli hviezdy naklonené nielen piesni, ale aj zrealizovaniu videoklipu. "Pri natáčaní som cítil absolútnu slobodu a uvoľnenie. Naše mesto sme mali ako na dlani a človek pri taktom výhľade má pocit, akoby mal nadhľad nad všetkým," prezrádza Dominik dojmy z nakrúcania.

O mix a mastering celého EP sa postaral René Bošeľa z Môlča Records. "Dominika a jeho projekt 22 vnímam v podstate od začiatku, nakoľko vznikal u nás v štúdiu. O to ľahšie bolo teda pochopiť a určiť smer, ktorým sa má tento album uberať. Domino je zaujímavý prípad, lebo je to muzikant, herec, spevák a rozhodol sa vstúpiť do vôd hip hopu, kde tieto svoje, nazvime to žánrové nadstavby, vie zužitkovať a premeniť vo svoj prospech," dodáva René Bošeľa.

Singel Ku hviezdam je už druhou lastovičkou z práve zverejneného debutového EP 22. Dominikovou ambíciou je tvoriť nové songy a posúvať hudbu ľuďom, ktorí sú zároveň jeho inšpiráciou. "Hudbe sa venujem od 13 rokov a chcem to robiť aj naďalej. Mám skončené konzervatórium, ktoré ma naučilo, že v hudbe neexistujú hranice. Momentálne študujem spev na Akadémií umení. Tvorím hudbu aj vďaka starému otcovi, ktorý, bohužiaľ, tragicky zahynul pri autonehode. Bol hudobník a k hudbe ma viedol už odmalička," uzatvára spevák.

Dominik Lauko je študovaný muzikálový spevák a gitarista. Od roku 2015 pôsobí v kapele Chilli Fellaz, s ktorou nahral jeden album. V roku 2020 sa začal venovať aj sólovej kariére. Má za sebou množstvo vystúpení, vďaka ktorým sa naučil pohybovať naprieč rôznymi žánrami a získal zručnosť získať si publikum na svoju stranu. Ročne odohrá vyše 60 koncertov.

Informácie a foto poskytol PR manažér Michal Neffe z Unavenej agentúry.

Foto: Matúš Mikuláši