Hlavná stránka

>

Správy

>

Karol Mikloš vydáva Poisoned EP v digitálnom formáte aj na zelenom vinyle

Karol Mikloš vydáva Poisoned EP v digitálnom formáte aj na zelenom vinyle

20.02.2017 - 16:30 | redakcia

Spevák a skladateľ Karol Mikloš dnes vydáva svoju prvú viacpesničkovú kolekciu od kritikou i poslucháčmi vrelo prijatého albumu The Past of the Future z roku 2008. Novinka sa volá Poisoned EP a obsahuje šesť skladieb, ktoré potešia fanúšikov kvalitného alternatívneho rocku.


Karol Mikloš sa na novinke vracia ku kapelovému zvuku s minimom elektroniky. Poisoned EP hudobne najviac pripomína debutový album The Same Mist Here, ktorý vyšiel pred takmer 20 rokmi. "V skutočnosti dlhodobo pracujem na elektronických pesničkách, ktoré sa stále vyvíjajú a naberajú nové smerovania, ale nikdy sa nedokončujú... Keď som po dlhej dobe opäť vzal do ruky akustickú gitaru, behom veľmi krátkej doby vznikla séria skladieb, ktoré boli od začiatku akoby hotové a z ktorých som mal pocit, že nesmú zostať v šuplíku," vysvetľuje Karol. "Bolo jasné, že do elektronického konceptu nezapadajú a vyslovene si žiadajú živú kapelu. Mala to byť krátka kapelová odbočka, nakoniec však cesta k tomuto EP trvala viac než dva roky." 

Počas nich sformoval novú kapelu s bubeníkom Alexandrom Salvianym (inak aj autor portrétu na obale EP), ktorý následne pritiahol aj ďalších trenčianskych muzikantov z mladšej generácie, gitaristu Andreja PetrovičaPetra Brhlíka na base. Novú zostavu nakoniec skompletizoval gitarový mág Roman Hlubina, ktorý už bol súčasťou Karolovej štúdiovej aj koncertnej zostavy v období albumu Vis-à-vis (2002).

Naživo sa táto zostava predstavila minulú stredu na koncerte v bratislavskom klube Fuga, kde bol Karol Mikloš hosťom skupiny Space Recorder. Tá krstila svoj nový album, Karol zase ponúkol návštevníkom možnosť kúpiť si čerstvo vylisované vinylové EP a vypočuť si ho tak ešte pred oficiálnym vydaním. Naživo predstavil okrem noviniek aj niekoľko starších skladieb vrátane veľkého alternatívneho hitu 90-tych rokov Tomorrow (1997). Na záver v prídavku dokonca "oprášil" jednu z mála svojich slovenských skladieb - Celý zo spomínaného albumu Vis-à-vis, ktorú uviedol s tým, že sa ho mnohí pýtajú či nahrá niečo v rodnom jazyku. Veru, mohol by, ale aj v angličtine jeho tvorba rozhodne stojí za pozornosť.

Nové EP obsahuje dva energické single, ktoré avizovali jeho vydanie: strhujúcu otváraciu skladbu Poison s nápaditým animovaným videom od filmára Rada Marčeka, už usadenú v playliste Rádia_FM a One Life More or Less, vydanú ako 7-palcový vinyl pri príležitosti Record Store Day. "EP formát sa mi veľmi pozdáva, pretože jeho dĺžka jednak umožnila, aby toto EP bolo ucelenou snímkou jedného obdobia a jednak mám pocit, že ľudia nemajú dnes veľmi priestor započúvať sa do hudby na viac než 20 minút," objasňuje Karol, prečo tentokrát nevytvoril regulérny album.


Ďalšia skladba You Went All Deep postupne prejde od popovej baladickosti až k vrcholu, ktorý skôr pripomína jam session. Špeciálnu príchuť má vďaka tomu, že vznikala bez akejkoľvek demo predlohy. "Je skutočne dielom celej kapely a pre všetkých bola najsilnejším momentom nahrávania," hovorí Karol.

Druhú stranu vinylovej nahrávky otvára jemne experimentálna a členitá Safe but Insane, ktorá sa textovo najviac dotýka témy krízy stredného veku, rezonujúcej celým EP. K téme úteku od reality sa Karol vracia v Steering the Wheel Away, ktorá miestami pripomína soundtrack k filmu odohrávajúcom sa v nevadskej púšti. Záverečný klavírny song Malady s podmanivými vokálmi znie ako hymna na večný smútok a poodchyľuje dvere k tomu, kam by sa Karol mohol hudobne uberať do budúcnosti.

Poisoned EP vychádza 20. februára na značke Deadred Records/Starcastic Records na 12-palcovom priehľadnom zelenom vinyle aj ako digitálny download a stream v sieťach Bandcamp, Spotify, Deezer, Apple Music a pod. Nahrávanie prebehlo na rôznych miestach na Slovensku, pod mastering nahrávky sa podpísal Tomáš Karásek v štúdiu Gargle&Expel v írskom Dubline. Grafická podoba obalu vznikla v štúdiu Fluidum Design. Titul z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Vypočujte si celú nahrávku na Bandcampe:Biografia

Karol Mikloš začínal v skupine Shellwoy a od roku 1993 vystupuje ako sólový spevák. Po niekoľkých skladbách na kompiláciách vydavateľstva Gregor Agency mu tam v roku 1997 vyšiel aj jeho debut The Same Mist Here v produkcii Laca Lučeniča, ovplyvnený na Slovensku vtedy nevídaným zvukom ostrovných gitaroviek, za ktorý si vyslúžil nomináciu v slovenských Grammy ako Objav roka. Na druhom albume Vis-á-Vis (2002, Millenium Records) sa prvýkrát objavili slovensky spievané skladby a prvé koketovanie s elektronikou, za čo bol odmenený nomináciou v cenách IFPI Aurel v kategórii Spevák roka.

V roku 2004 začal pracovať na novom albume a v roku 2006 sformoval novú kapelu, ktorá sa na jeho nahrávaní podieľala. Výsledkom bol album The Past Of The Future (2008, Deadred/Starcastic) s pozitívnym ohlasom u médií aj fanúšikov. Po dlhšej odmlke, počas ktorej sa prihlásil iba skladbou Life Is a Full-Time Job na výročnej kompilácii Ten Deadred (2011, Deadred/Starcastic) a zároveň vo filme O mladých rodičoch 2, začal v roku 2015 pracovať na novom materiáli. Výsledkom je nové Poisoned EP, ktoré práve vychádza na značke Deadred Records/Starcastic Records.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol Martin Turzík z vydavateľstva Deadred Records. 

Foto: Slávka Miklošová


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti