Elektronický projekt hudobníka a producenta Romana Ferianca je na scéne už viac ako 30 rokov a viac či menej pravidelne sa pripomína s novou tvorbou. Bez veľkých ambícií, ale zato s vysoko položenou latkou kvality a autentickou snahou priniesť vždy niečo nové, čo poslucháča pohladí na duši.

Taký je aj nový album This Is Kevin s názvom Reflexions, ktorý vyšiel 12. júna a obsahuje jedenásť skladieb – malých hudobných príbehov s vlastnou ideovou a zvukovou identitou, ktoré spoločne vytvárajú unikátny "súkromný vesmír". "Názov albumu podčiarkuje to, že tento 'vesmír' sa odráža v nás a my ho zase prostredníctvom nášho bytia premietame smerom von," hovorí Roman Ferianc, ktorý je na celej nahrávke autorom hudby.

Hudobne sa nahrávka s pestrou paletou zvukov a nástrojov nesie prevažne na vlnách povznášajúcej elektroniky, pričom pozitívnu atmosféru si zachováva aj napriek niekoľkým melancholickejším kúskom. Zhruba polovicu albumu tvoria svižnejšie rovné beaty, celkovo je však viac na počúvanie ako do tanca a určite poteší aj fanúšikov downtempa, trip-hopu a chilloutu.

Pod textami je podpísaná hudobníkova manželka Paulína Feriancová, pričom obaja na albume aj spievajú. Vo viacerých skladbách, vrátane dvoch zverejnených videosinglov Infinity a Reflexions, však môžete počuť aj nový, veľmi zaujímavý hlas, ktorý patrí mladému objavu Claudii Vu Nhuovej.

Ako Ferianc túto talentovanú speváčku vietnamského pôvodu objavil, priblížil v rozhovore pre New Model Radio. "Claudiu sme objavili náhodou na školskej akcii syna, kde vystupovala so školskou kapelou a veľmi nás očarila. Vtedy mala asi 16 rokov. O dva roky sme ju už oslovili a nahrali zopár vecí. Ja som bol z jej talentu nadšený a hneď som s ňou chcel naspievať celý album, ale akurát maturovala a nemala toľko času, takže preto sa ušlo miesto aj mne a Paulíne."

V spomínanom rozhovore tiež prezradil, že koncertovať sa nechystá a vyhovuje mu byť iba tvorcom, ktorý je sám pánom svojho času. "Na inšpiráciu netlačím, nemusím ju nikde špeciálne hľadať, iba čakám, kým sa sama prihlási a snažím sa jej neprekážať. Uprednostňujem pritom námety, ktoré majú šancu oslovovať to krajšie v nás. A keď to príde, tak je to ako smršť, som tým úplne pohltený, čas na chvíľu prestane existovať a je to tá najkrajšia fáza tvorby, ktorá trvá dovtedy, kým to nie je hotové, niekedy pol roka, niekedy rok."

Sám sa pritom venuje nielen skladaniu ale aj "mravenčej práci" pri finalizácii nahrávok. "Trochu tým strácam výhody oproti niektorým iným autorom, kde sa na produkcii vystrieda viacero profesií, viacero uší. Ale človek sa pri tom stále niečo nové učí a zostáva v kontakte s technikou a technológiami a má plne pod kontrolou svoje výtvory."

Všetky informácie aj s možnosťou zakúpenia albumu nájdete na oficiálnej stránke www.thisiskevin.org.

Text: Patrik Marflák (zdroj: Roman Ferianc, Newmodelradio.sk)

Súvisiaci interpreti: This Is Kevin