Formácia Iako Bei ukázala už pri debutovom albume Pursuits in 1ife (2018), že mať originálny a svieži zvuk, nekopírujúci inú kapelu, sa stále dá. Hudobný koktejl kombinujúci space prog 70. rokov, pop/art rock 80. rokov, alternatívny rock 90. rokov, ale aj prog metal z minulej dekády je zaujímavý aj nástrojovým vyznením – basová gitara, bicie, klávesy a saxofón, bez gitár.

Oproti debutu pribudli vokály, syntetizátory a okrem Romana Jakobeja, speváka, basgitaristu a frontmana projektu, úplne nová zostava, ktorú na albume doplnil už ostrieľaný bubeník Viliam Stanek, mladý saxofónový talent Lukáš Magoč a (v čase nahrávania) len 15-ročný pianista Šimon Majerník. Vo vokáloch svoj debut predviedla Vanessa Lalíková a Marko Hundža (Renaissance, Tarverp).

Kapela vypustila prvú ochutnávku z pripravovaného druhého albumu Pursuit in 2ife: Vortex Fragoris. "Wrong Doors je našou najtvrdšou skladbou ale zároveň cítim, že najlepšie reprezentuje hudobnú myšlienku celej kapely," povedal Roman na margo skladby. Štýlovo sa jedna o rýchlu a temnú prog metalovú skladbu, ktorá v strede prejde do nečakanej synthwave časti s rôznymi nepravidelnými rytmami. "K textu ma inšpirovala moja manželka Juli, jeden deň som bol naozaj frustrovaný a posťažoval sa jej ohľadom toho, ako ma ignorovali ľudia, o ktorých som si myslel, že by kapele mohli pomôcť. A ona mi na to povedala: zlatko, niekedy proste treba prestať klopať na tie nesprávne dvere a ísť ďalej. Toto inšpirovalo text skladby," ozrejmil frotman.

Klip mal na starosti Matej Jánošík, ktorý kapele točil aj tri klipy k debutu (We‘re Building Our Own Monument, A Way to Oppose, Don‘t Give Up That Dream). Natáčanie kapely prebehlo už začiatkom novembra a nezaobišlo sa bez problémov. "Za veľmi dlhý čas to bol asi jediný deň, kedy riadne svietilo slnko, rozmýšľal som, že točenie preložíme," spomína Matej. Okrem toho, že kvôli priamemu slnku ostala približne tri-štvrtina záberov nepoužiteľná. Pole, na ktorom kapela točila, sa pod vplyvom slnka roztopilo, čo sťažilo celkový proces točenia. V klipe si úlohu maliarky zahrala Emília Šantová a bubeníka si zahral Ladislav Majernyík.

Vznik skladby ako aj albumu podporil Fond Na Podporu Umenia.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol Roman Jakobej.