Mladá talentovaná flautistka, speváčka a skladateľka Márie Rehákovej svojou vyzretou prvotinou pozýva poslucháčov na intímnu cestu na pomedzí jazzu a folklóru, cez ktorý sa počas svojho pôsobenia v zahraničí vrátila naspäť ku koreňom. Vydaniu albumu predchádzalo koncertovanie s projektom Topoľana, ktorý počas leta predstavila aj na niekoľkých slovenských festivaloch.

Mária Reháková na albume Topoľana predstavuje vlastné originálne a nápadité aranžmány tradičných slovenských ľudových piesní. Dve z nich – Červené jabĺčko a Dočkaj ma šuhajko – predstavila už v prvej polovici roka spolu s videoklipmi. Nahrávku uzatvára jej autorská skladba s názvom Moja nová ľudová. Album tak prostredníctvom hudby mapuje jej cestu od detstva cez dospievanie až po život mladej ženy, pohybujúcej sa profesne na pomedzí Bratislavy a Londýna.  

Hľadanie rovnováhy

Mária vyrastala obklopená folklórom a vážnou hudbou. Neskôr sa rozhodla odísť študovať jazz do Londýna. V detstve spievala a tancovala vo folklórnom súbore, čo v nej vytvorilo základ, ktorý sa neskôr odrazil aj v jej tvorbe a citlivo sa prepojil s jej neskorším ponorením sa do sveta londýnskeho jazzu. Hudobná vyzretosť ju zaviedla na cesty naprieč Európou a Spojenými štátmi, kde vystupovala ako sólová umelkyňa aj spoluhráčka. Absolventka Guildhall School of Music zastávala váženú pozíciu flautovej predsedníčky v britskom National Youth Jazz Orchestra. Na Slovensku jej úspechy zvýraznilo víťazstvo v súťaži Jazz Start Up 2022.

Názov albumu, ktorý Mária spolu s ďalšími výbornými hudobníkmi nahrala v roku 2022, symbolizuje samotu a húževnatosť, ktorá sa pripisuje topoľom v slovenskej poézii. Topoľana zachytáva zážitok osamelosti v Londýne, ktorý sa prelína s jej neochvejným odhodlaním pre umelecké objavovanie.

"Presťahovanie do Londýna bolo pre mňa veľmi intenzívne. Prechod od pokoja, rodiny, priateľov a folklóru k pulzujúcemu, hlasnému a neustále dynamickému tempu Londýna. Dve identity, ktoré sa časom vo mne zlúčili v jednu, ktorá sa teraz zrkadlí v tomto albume. Život je rovnováha medzi rýchlym a pokojným, aktívnym a kľudným, hlasným a tichým. Nech vás táto hudba sprevádza na ceste hľadania svojej vlastnej rovnováhy," dodáva Mária.

Máriino sexteto, zložené zo skúsených londýnskych jazzových hudobníkov, vytvára strhujúcu fúziu folklóru a jazzu, ktorá je autentická aj invenčná. V jednotlivých skladbách sa spájajú jazzové postupy, ktoré Mária získala v Londýne, s melodickými koreňmi slovenskej ľudovej hudby.

Víziou hudobníčky však nebolo len prelínať slovenský folklór a jazz, ale aj kultivovať hudobné prostredie, v ktorom presvitá kultúrne a hudobné dedičstvo každého jedného člena zoskupenia. Výsledkom tohto úsilia je harmonické spojenie rôznych prostredí.

Mária Reháková, Topoľana, 2023 Zdroj: Dorota Holubová

S albumom Topoľana umelkyňa rozširuje svoj kreatívny záber aj do vizuálnej sféry. V spolupráci s odevnou dizajnérkou, grafičkou a maliarom sa projekt môže pochváliť výraznou vizuálnou identitou, ktorá ponúka súčasnú interpretáciu ľudovej kultúry v jazzovom kontexte.

Máriin otec Pavol Rehák prispel obalom albumu a šiestimi maľbami, ktoré dopĺňajú jednotlivé skladby a umocňujú ich emocionálnu hĺbku. Osobná spolupráca hudobníčky s jej otcom dodáva projektu intímnu a hlbokú vrstvu. Fyzické kópie albumu zahŕňajú maľované kartičky s textami, ktoré pozývajú poslucháčov, aby sa zapojili do hudby na viacerých úrovniach a vytvárajú skutočne pohlcujúci zážitok.

Slávnostný krst albumu prebehne 4. novembra o 19:30 v priestoroch Novej Cvernovky v Bratislave. V tento večer sa budú krstiť hneď dve diela. Svoj debutový album s názvom Knight Life pokrstí aj manžel hudobníčky, britský jazzový saxofonista a producent, Sam Knight.

Album môže od dnes počúvať vo všetkých streamovacích službách. Pozrite si tiež krátke video o jeho vzniku.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla Saša Pastorková. Správu sme upravili a doplnili.