Slovenská speváčka Katka Koščová pripravila na tohtoročný predvianočný trh špeciálnu hudobnú novinku. Album s jednoduchým názvom Štedrý večer prináša koledy v aranžmánoch, ktoré poznajú jej fanúšikovia z tradičných vianočných koncertov. Dopĺňa ich bonusová pieseň Štědrý večer z projektu Český kalendář Michala Horáčka.

Speváčka v rozhovore pre agentúru SITA prezradila, že k nahratiu vianočného albumu ju doviedol záujem ľudí o jej úpravy tradičných kolied. "Posledné tri roky sme počas decembra robievali vianočné koncerty. Ľuďom sa páčili naše úpravy slovenských kolied a po koncerte si chceli kúpiť CDčka, ale my sme ich nemali nahraté. Takže sme si povedali, že je čas," uviedla Koščová.

Počas Vianoc bez experimentov

Na CD, ktoré obsahuje 13 piesní, zaradili prevažne slovenské koledy, ktoré pozná od detstva. "Nahrali sme ich v hudobných úpravách, ktoré sú nám blízke, takže niektoré sú ako balady a niektoré sú zase zafarbené trošku do jazzu. Dúfam, že sa to bude ľuďom páčiť, lebo niektoré sú možno trošku nezvyčajné," povedala na adresu svojich verzií kolied s tým, že i keď nechcela, aby boli piesne v úplne tradičných verziách, zároveň nechcela ani veľmi experimentovať.

"Ja som taký vianočný typ. Mám veľmi rada Vianoce, pripravujem sa na ne už pár mesiacov dopredu, kupujem darčeky, pečiem perníky... A mám veľmi rada, keď mi do tých príprav hrajú pekné vianočné koledy, ale občas ma niektoré experimenty vyslovene vyrušia. Na Vianoce chcem niečo ľúbivé. Je to obdobie, ktoré si to zaslúži, preto nechcem počas Vianoc veľmi experimentovať," vysvetlila.

Nahrávanie bez perníčkov a bez snehu

Vianočné CD nahrávala Koščová so svojimi hudobníkmi Danom Špinerom a Mirom Szirmaiom v prestávkach medzi letnými koncertmi. Ako ale priznala, nahrávanie vianočných piesní v tej správnej nálade jej v lete robilo problém.

"Musím sa priznať, že ja mám celkovo trošku problém s prácou v štúdiu, lebo sa mi zdá neosobná. Mám rada živé hranie, lebo viem, čo viem zo seba dostať pred ľuďmi, kde sú emócie, kde tie piesne aj ja úplne inak prežívam. V štúdiu mi chýba odozva a asi mám malú fantáziu, lebo si to neviem predstaviť. Takže sa musím vždy najprv rozospievať, potom vyskúšam niekoľko verzií, kým nájdem tú správnu atmosféru a navyše ešte v lete nahrávať vianočné piesne... Možno keby boli napečené perníčky a bolo trošku snehu, bolo by mi v tom štúdiu krajšie," priznala speváčka.

"Inak sa to ale nedalo, keď sme to chceli dať na vianočný trh," doplnila s tým, že v tomto prípade im išla štúdiová práca veľmi rýchlo od ruky. "Sú to veci, ktoré máme obohraté z vianočných koncertov, a mali sme pripravené aj aranže, takže sme už nad tým nemuseli veľmi špekulovať," pochvaľovala si rýchle nahrávanie Katka, ktorej so spevom v piatich skladbách pomohla sestra Veronika. Ako bonus je na albume pieseň Štědrý večer, ktorú nahrala s Vojtom Dykom, a vznikla pre projekt Český kalendář Michala Horáčka.

Do predaja sa album Štedrý večer dostáva v novembri, no v exkluzívnom predpredaji si ho mohli kúpiť už návštevníci októbrových koncertov, ktoré speváčka absolvovala s českou skupinou Neřež.

Zdroj: SITA
Foto: archív K. Koščovej

Súvisiaci interpreti: Katarína Koščová