Hlavná stránka

>

Správy

>

Novovzniknutá Spoločnosť Mariána Vargu pripravuje koncert Marián Varga 70+1

Novovzniknutá Spoločnosť Mariána Vargu pripravuje koncert Marián Varga 70+1

20.12.2017 - 11:00 | redakcia

Po nedávnej smrti významného hudobníka a skladateľa vznikla z iniciatívy jeho manželky Jany Vargovej a viacerých jemu blízkych umelcov a priateľov Spoločnosť Mariána Vargu. Jej hlavným cieľom je dôstojná starostlivosť a zveľaďovanie hudobného odkazu Mariána Vargu. Jedným z prvých podujatí bude v januári koncertná oslava v deň jeho nedožitých 71. narodenín.


Spomienkový koncert s názvom Marián Varga 70+1 sa uskutoční 29. januára v Jezuitskom kostole sv. Františka Xaverského v Skalici. Na podujatí sa predstaví česká speváčka a hudobníčka Iva Bittová, ktorú budú na pódiu sprevádzať violončelista Jozef Lupták a klavirista Vladislav Šarišský. Vystúpia tiež Michal Kaščák, Július Fujak a Teória otrasu, Vargov synovec Jakub Kudláč, Jonatán Pastirčák alias Pjoni, sláčikové kvarteto Convergence Quartet a ďalší. Všetci účinkujúci budú interpretovať skladby Mariána Vargu.

"Marián svojou tvorbou a interpretácou veľkou mierou ovpolyvnil nielen slovenskú, ale aj českú hudbu. Prizvali sme umelcov rôznych generácií a širokej hudobnej orientácie, v podaní ktorých budú znieť Mariánove diela. Týmto i ďalšími koncertmi mu chceme vzdať hold a niesť ďalej jeho umelecký odkaz," uviedol organizátor koncertu a podpredseda Spoločnosti Mariána Vargu (SMV), Ladislav Snopko.

Fanúšikovia sa tak v priebehu pár dní okolo hudobníkových nedožitých 71. narodenín môžu na viacero zaujímavých spomienkových podujatí. Nezávisle od aktivít SMV, ktorá vznikla na jeseň tohto roka, sa totiž chystajú aj dva veľké koncerty Marián Varga In Memoriam v Slovenskom rozhlase. Pôvodne sa mali konať už v septembri, no z organizačných dôvodov boli presunuté na 27. a 28. január 2018. Viac info TU

Chcú dokončiť, čo Varga nestihol 

Čo sa týka Spoločnosti Mariána Vargu, koncert je len jednou z jej aktivít. Zoskupenie blízkych ľudí a spolupracovníkov legendárneho umelca sa plánuje aktívne a systematicky venovať šíreniu jeho tvorby, pričom okrem organizovania výročných spomienkových koncertov sa pokúsi tiež sprehľadniť a skompletizovať katalóg jeho diela. Spoločnosť má záujem zachovať predovšetkým živú kontinuitu jeho hudobného odkazu, teda prítomnosť Vargovho diela v mediálnom priestore a v koncertných aktivitách umelcov, preto sa nebude brániť ani jeho novému spracovaniu a kreatívnej reflexii súčasných interpretov.

"Spoločnosť Mariána Vargu by mala byť vo svojej podstate neinštitucionalizovaná, lebo Marián sám nebol v žiadnom inštitúte, on bol inštitút sám o sebe, ktorý niesol určitý obsah. A teraz by sme ten obsah chceli posunúť ďalej, aby nezostal len v archívoch alebo v šuflíkoch, a aby sme to, čo nestihol dokončiť, kým odišiel, dokončili, pretože všetci cítime, že to má zmysel a že to môže obohatiť ďalších ľudí. Podobne, ako majú aj u našich susedov v hudbe svojich ťahúňov, veríme, že Marián má ten potenciál, že by mohol byť jedným z pilierov slovenskej hudby," uviedol v utorok na tlačovej konferencii v Bratislave výkonný predseda SMV, violončelista a riaditeľ festivalu Konvergencie Jozef Lupták.

tlačová konferencia Spoločnosti Mariána VarguTlačová konferencia Spoločnosti Mariána Vargu

Marián Varga osobne zapísal do nôt viacero skladieb, ktoré síce odzneli na viacerých koncertoch, no zatiaľ sú v tlačenej podobe odbornej i laickej verejnosti nedostupné. Jedným z cieľov SMV je nahrať ich a vydať na zvukových nosičoch. "Väčšina hudobného odkazu Mariána Vargu má však povahu performatívneho umenia, totiž že okrem samotnej skladateľskej práce je táto hudba priamo závislá na jej špecifickej interpretácii samotným autorom. V istom zmysle teda táto časť diela stojí a žije práve v jeho vlastnej interpretácii. Preto máme záujem postupne vydať kvalitné reedície existujúcich nahrávok. Konečným cieľom je reprezentatívne vydanie kompletného diela Mariána Vargu," uvádzajú členovia Spoločnosti v tlačovej správe.

"Chceme sa sústrediť na jeho nahrávky a na to, čo napísal, ako aj na vydavateľskú činnosť Mariánových diel vážnej hudby. Zároveň sa chceme venovať rozvoju jeho hudby a tvorbe nových aranžmánov a coververzií tak, aby zostala v jeho duchu a estetike. Ja verím, že napriek tomu, že táto spoločnosť je založená viac na priateľských väzbách ako na čomkoľvek inom, má potenciál potiahnuť Mariánovu tvorbu trošku ďalej a verím, že si všetci budeme navzájom pomáhať. Dúfam, že sa nám podarí priniesť niečo nové, nielen čo sa týka koncertov, ktoré sa už pripravujú, ale že sa podarí skutočne zosumarizovať jeho tvorbu a vydať v nasledujúcich rokoch aj súborné dielo Mariána Vargu," poznamenal Lupták.

Seriál Hudba.sk o tvorbe Mariána Vargu:

Sloboda, plodnosť, novátorstvo: Raná tvorba Mariána Vargu fascinuje dodnes

Všestranný Marián Varga vytvoril nesmrteľné perly najmä počas normalizácie

Vargove roky 1981 - 1993: Experimenty, pochmúrnosť a rozlúčka s piesňami

Záverečná kapitola Mariána Vargu: Návraty, bilancie a večný oddych

Jana Vargová: Možno sa na nás zhora smeje

Predseda Spoločnosti Mariána Vargu sa k jeho dostal vďaka staršiemu bratovi. "Tá hudba ma ovplyvnila od prvopočiatku, Konvergencie a Zelenú poštu som mal napočúvané od malička, tým pádom som sa k nemu cítil bližšie. Keď som sa s ním spoznal osobne, potom sa začal rozvíjať aj vzťah a priateľstvo, dokonca aj spoločné hranie, poznať Mariána z druhej strany bolo niečo iné. On bol citlivý a plachý človek, ale v pozitívnom zmysle. Spoločné hranie bolo pre mňa vždy výzvou, vlastne som sa s ním poznal posledných 20 rokov a musím povedať, že najzaujímavejšie bolo s ním tráviť čas. Rozhovory o hudbe, knihách, životných veciach boli vždy nielen hlboké, ale aj humorné. Som veľmi rád, že som ho mohol poznať osobne," uviedol Jozef Lupták pre TASR.

Okrem neho sú členmi SMV ďalší umelci, priatelia a spolupracovníci, ku ktorým mal Varga počas svojho života blízko. Patria k nim napríklad hudobný skladateľ Vladimír Godár, dramaturg a publicista Ladislav Snopko, textár a publicista Peter Uličný, básnik Kamil Peteraj, kazateľ Daniel Pastirčák, manažér Viliam Vaškovič, riaditeľ festivalu Pohoda a hudobník Michal Kaščák, muzikológ Jozef Fujak, režisér Juraj Nvota, či Vargov synovec Jakub Kudláč, ktorý žije v Prahe a aktívne sa venuje hudobnej tvorbe. Medzi čestných členov spoločnosti patria i Pavol Hammel, Dušan Dušek, Dušan Mitana, Jan Rejžek, Iva Bittová, Michael KocábJiří Černý a ďalší.

Za založením organizácie však stojí predovšetkým manželka Mariána Vargu, Jana Vargová, ktorá je čestnou predsedníčkou SMV. "Marián zanechal v slovenskej kultúre dosť hlbokú stopu a je našou povinnosťou ju po všetkých smeroch udržať pri živote. Možno sa teraz na nás zhora smeje, čo to robíme, no rozhodli sme sa, že sa pokúsime založiť občianske združenie, ktoré by jeho odkaz permanentne udržiavalo pri živote, aby sa zachovala živá kultúra Mariánovho diela nielen v mediálnom priestore, ale aj v živej interaktivite publika, ktoré si za tie roky vypestoval. On nebol nikdy prítomný v nejakých štruktúrach, ale v srdciach ľudí a záleží mi na tom, aby to tak zostalo," poznamenala Vargová na stretnutí s novinármi.

Spomienkový koncert Marián Varga 70+1

Zdroj: SITA, TASR, TS SMV (Lea Majerčáková)
Foto: SMV


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti