Hlavná stránka

>

Správy

>

Dve ženské kapely a filmové a obrazové spomienky ako pozvánka na Bažant Pohodu 2009

Dve ženské kapely a filmové a obrazové spomienky ako pozvánka na Bažant Pohodu 2009

05.05.2009 - 16:12 | Patrik Marflák

V znamení festivalu Bažant Pohoda, ktorý tento rok privíta hviezdy ako Travis, Klaxons či Patti Smith, sa bude niesť štvrtkový večer 7. mája v Klube za zrkadlom v bratislavskej Petržalke. Odpremiéruje sa filmový dokument, bude otvorená výstava fotografií a zahrajú dve sympatické ženské kapely - Vrelo zo Srbska a YouCoco z Trenčína, mesta Pohody.


Nabitý program odštartuje o 20:00 premiéra filmového dokumentu z minuloročného festivalu Pohoda 08. Film, rovnako ako dokument o ročníku 2007, režíroval český expert Marcel Nevín, na strihu s ním spolupracoval Jarda Vašek.

"Marcel nás presvedčil už minuloročným dokumentom, tentoraz zmenil koncepciu. Uvidíme mnohé koncerty a atmosféru pohľadom návštevníka. Po filme Pohoda 007 sme si istí, že sa máme na čo tešiť," je už nedočkavý riaditeľ agentúry Pohoda Michal Kaščák. Aj on uvidí dokument po prvý raz až vo štvrtok.

Hneď po filme bude nasledovať vernisáž Ctibora Bachratého, dvorného festivalového fotografa. Jeho fotky sa už stali neoddeliteľnou súčasťou Bažant Pohody, každoročne si ich môžu prezrieť návštevníci festivalu priamo na ploche trenčianskeho letiska. Jeho výstava v Klube za zrkadlom bude nielen príjemnou spomienkou na vlaňajšok, ale aj lákadlom na tri nabité dni, ktoré čakajú návštevníkov festivalu 16., 17. a 18. júla 2009 v Trenčíne.

Vzápätí sa diváci môžu tešiť na dve divožienky z formácie YouCoco, označovanej za jeden z najväčších objavov slovenskej scény ostatného obdobia. Napriek skromnej zostave - bicie a gitara – ponúknu hudbu plnú príjemných pesničiek s vlastným surovým zvukom.

Po nich sa pódium zaplní srbskou kapelou Vrelo. Bubeník, basgitarista a šesť skvele spievajúcich a dobre vyzerajúcich vokalistiek už vlani na Bažant Pohode ukázali, prečo sú považovaní za jeden z najoriginálnejších súborov na súčasnej scéne world music. Začínali už v roku 1999 ako čisto dievčenská vokálna skupina, ktorá sa sústredila na tradičnú starú srbskú hudbu, no postupne si ju začali pretvárať podľa svojho vkusu a výsledkom je nadčasová a magicky príťažlivá hudba s jednoznačnými balkánskymi motívmi.

Ich živé vystúpenia sú dynamickým, ale občas aj temným divadlom. Vrelo má za sebou spoluprácu s viacerými poprednými umelcami, napríklad s kultovým režisérom Emirom Kusturicom. Nahrávali s ním napríklad soundtrack k filmu Life is a Miracle a zahrali si aj v jeho punkovej opere Time of the Gypsies, ktorá mala premiéru v roku 2007 v parížskej Opere Bastille.

Počas večera sa budú v Pohoda shope okrem iného predávať aj permanentky na júlový festival za akciovú cenu 49 eur, čo je o desať eur menej, než je aktuálna cena v predpredaji.

Podrobné aktualizované informácie o festivale Bažant Pohoda 2009 nájdete na www.pohodafestival.sk.

Informácie pre Hudba.sk poskytol Mário Gešvantner z agentúry Pohoda.

Foto: Stanislav Milojkovič


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti