Hlavná stránka

>

Správy

>

Zomrel heavy metalový spevák Ronnie James Dio

Zomrel heavy metalový spevák Ronnie James Dio

Ronnie James Dio 17.05.2010 - 10:09 | Patrik Marflák

Americký spevák Ronnie James Dio, ktorý po niekoľkoročnom pôsobení v legendárnej skupine Rainbow nahradil v roku 1979 v kapele Black Sabbath Ozzyho Osbournea, zomrel vo veku 67 rokov. Informovali o tom jeho manželka a manažérka Wendy.


Dio, ktorý trpel rakovinou žalúdka, skonal v nedeľu 16. mája. "Mnoho, mnoho priateľov a členov rodiny sa s ním mohlo súkromne rozlúčiť predtým, ako zomrel v pokoji," napísala jeho manželka vo vyhlásení. Prostredníctvom sociálnej siete Facebook do pondelka rána zanechalo kondolencie takmer 24-tisíc ľudí.

Ronnie James Dio sa narodil ako Ronald James Padavona do americko-talianskej rodiny v Portsmouthe (New Hampshire). Prezývku si údajne dal po mafiánovi Johnnym Diovi. Po Rainbow a Black Sabbath pôsobil v skupinách Heaven & Hell a Dio.

Formácia Heaven & Hell, ktorú popri Diovi tvorili aj ďalší bývalí i súčasní členovia Black Sabbath - Tony Iommi (gitara), Geezer Butler (basgitara) a Vinny Appice (bicie), mala v lete 2010 odohrať niekoľko koncertov na najväčších letných festivaloch v Európe. Plánované vystúpenia na rakúskom Nova Rocku, piatich vydaniach putovného festivalu Sonisphere (vrátane Česka) a ďalších festivaloch v Taliansku, Španielsku, Portugalsku, Veľkej Británii, Holandsku, Švédsku, Fínsku a Nórsku však boli pred niekoľkými dňami práve pre náhle zhoršený zdravotný stav frontmana zrušené.

Ronnie James Dio bol na hudobnej scéne považovaný za jedného z najvýkonnejších vokalistov. Okrem spevu ovládal aj hru na basgitare, klávesoch či na trúbke. Do histórie heavy metalu sa zapísal aj vďaka popularizácii znamenia "diablove rohy" (vztýčený malíček a ukazovák), ktorý začal na koncertoch používať od svojho príchodu do Black Sabbath.


Dio - Rainbow In The Dark (TV show The Rock Palace, 1983)


Black Sabbath - Neon Knights

Informácie poskytla agentúra AP a spravodajský portál news.bbc.co.uk.

--
Zdroj: SITA, pm
Foto: Facebook.com/OfficialRonnieJamesDio


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti