Víťaznou skladbou 27. ročníka súťaže Košický zlatý poklad 2011 sa stala pieseň autorov Mária Karasa a Vlada Krausza s názvom Už nikdy viac v podaní skupiny Six & Kristy. Porota ju vybrala spomedzi 302 prihlásených súťažných piesní, z ktorých sa do sobotňajšieho finále prebojovalo 12. Autori víťaznej piesne dostali odmenu 450 eur ako aj možnosť nakrútiť k nej videoklip či nahrať album v hudobnom štúdiu RTVS Košice.

Na finálovom koncerte vo Veľkom hudobnom štúdiu Rozhlasu a televízie Slovenska v Košiciach sa diváci v sobotu večer dozvedeli aj to, ktoré piesne obsadili striebornú a bronzovú priečku. Na druhom mieste skončila pieseň autora Richarda Bőndeho s názvom Requiem v podaní skupiny Neverback. Tretie miesto obsadila pieseň autora Martina Lechmana Keby snáď v podaní skupiny Kvety v podpaží.

Autori týchto piesní dostali finančnú odmenu 300 a 150 eur. Víťazné skladby vybrala počas galavečera porota v zložení Igor Timko, Ľuboš Zeman, Zoltán Sallai, Juraj Vančík, Juraj Hidvéghy, Hana Rodová a Marián Čekovský, ktorý bol jej predsedom. Kým sa porota rozhodovala, divákom v nesúťažnej časti koncertu zahrali víťaz 26. ročníka súťaže Tomáš Buranovský a skupina No Name.

"Som veľmi rád, že o tento ročník súťaže bol taký enormný záujem súťažiacich. To nás ako organizátorov podujatia utvrdzuje v presvedčení, že robíme správnu vec. Dúfam, že si finálové piesne nájdu svojich fanúšikov a budú znieť aj v rozhlasovom vysielaní," povedal riaditeľ Štúdia RTVS Košice a zároveň riaditeľ súťaže Košický zlatý poklad Juraj Hidvéghy.

Predseda odbornej poroty Marián Čekovský doplnil: "Tento ročník bol výnimočný aj preto, lebo prevládali skupiny nad sólistami a vyzdvihujem kreativitu všetkých 12 finalistov. Okrem víťazov zaujali aj renomovaná country skupina Veslári a taktiež rocková skupina Dilemma. Predstavujú dlhodobo fungujúce subjekty, ktoré neprestali tvoriť svoju vlastnú hudbu a sú príkladom aj pre začiatočníkov. Bola to vynikajúca prehliadka kreativity."

Súťaž Košický zlatý poklad vznikla v roku 1980 a jej vyhlasovateľom a organizátorom je Štúdio RTVS Košice. Od svojich začiatkov poskytuje priestor na prezentáciu a propagáciu mladým talentovaným autorom a interpretom pôvodnej slovenskej populárnej hudby. Počas predchádzajúcich 26. ročníkov ponúkla do rozhlasového éteru 277 nových slovenských piesní a medzi finalistov súťaže patrili aj Beáta Dubasová, Peter Nagy, skupina No Name, Marián Čekovský, Peter Cmorik a ďalší, dnes už známi profesionálni umelci.

Agentúru SITA informoval hovorca Rozhlasu a televízie Slovenska Richard Šümeghy.

--
Zdroj: SITA
Foto: archív RTVS