Vo veku 74 rokov zomrel americký rockový spevák a herec Marvin Lee Aday, známy pod umeleckým menom Meat Loaf. Správu o jeho smrti médiám v piatok potvrdil jeho manažér. Príčinu úmrtia nespresnil. Informovali o tom agentúry AFP a DPA.

"Vieme, ako veľa znamenal pre toľkých z vás a skutočne si vážime všetku lásku a podporu, keď prežívame obdobie smútku zo straty takého inšpiratívneho umelca a krásneho muža," uviedla hudobníkova rodina vo vyhlásení. "Dcéry Pearl a Amanda a blízki priatelia boli s ním počas posledných 24 hodín. Jeho úžasná kariéra trvala šesť desaťročí, počas ktorých predal viac ako 100 miliónov albumov po celom svete a hral vo viac ako 65 filmoch," dodala trúchliaca rodina.

Marvin Lee Aday sa narodil 7. septembra 1948 v Dallase v americkom štáte Texas. Spevák a skladateľ, ktorý hral na gitaru a klávesy, dostal svoju netradičnú prezývku Meat Loaf (v preklade "fašírka") od svojho učiteľa telocviku, ktorému vraj pri cvičení stúpil párkrát na nohu.

Celosvetovo sa preslávil v roku 1993 vďaka skladbe I'd Do Anything for Love (But I Won't Do That). Dnes už notoricky známa rocková balada sa dostala na prvé miesto hudobných rebríčkov v 28 krajinách. Singel získal v Spojených štátoch platinový certifikát a stal sa prvou a jedinou hudobníkovou skladbou na prvom mieste v rebríčku Billboard Hot 100. Bol zároveň najpredávanejším singlom roku 1993 v Británii. Pieseň spevákovi priniesla aj cenu Grammy za najlepší rockový vokálny výkon.


Medzi jeho ďalšie známe skladby patria single You Took The Words Right Out Of My Mouth (Hot Summer Night)Two Out Of Three Ain't Bad či Rock And Roll Dreams Come Through. Všetky, vrátane jeho najúspešnejšieho hitu, pochádzajú zo série albumov s názvom Bat Out of Hell. Prvý vyšiel v roku 1977, druhý s názvom Bat Out of Hell II: Back into Hell v roku 1993 a tretí Bat Out of Hell III: The Monster Is Loose v roku 2006. Išlo o jeho komerčne najúspešnejšie nahrávky, no celkovo stihol počas svojej kariéry vydať až 12 sólových albumov a desiatky singlov.

Jeho najvýznamnejšou filmovou postavou bol Eddie vo filmovom muzikáli The Rocky Horror Picture Show (1975). Meat Loaf sa po boku hereckých hviezd Brada Pitta a Edwarda Nortona objavil aj vo filme Klub bitkárov (Fight Club, 1999) režiséra Davida Finchera.

Text: TASR + Hudba.sk
Foto: AP Photo/Keystone, Alessandro Della Bella

Súvisiaci interpreti: Meat Loaf