Hlavná stránka

>

Správy

>

Britskí hudobníci vyzývajú na zmenu zákonov o príjmoch zo streamovania

Britskí hudobníci vyzývajú na zmenu zákonov o príjmoch zo streamovania

21.04.2021 - 11:00 | redakcia

Hudobné legendy ako Paul McCartney, Kate Bush či Robert Plant sa podpísali pod výzvu, ktorá vládu Veľkej Británie žiada, aby zreformovala spôsob, akým sú hudobníci platení za streamovanie ich piesní cez internet.


Viac než 150 umelcov, medzi ktorými sú aj Annie Lennox, Chris Martin, Sting, Gary Barlow, Noel Gallagher či Damon Albarn, podpísalo list adresovaný britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi, v ktorom ho žiadajú o prijatie nových pravidiel na ochranu hudobných interpretov. Poukazujú na to, že autori piesní dostanú 50 percent zo zisku pri odvysielaní skladby v rozhlase, ale iba 15 percent v prípade streamovania, informovala v utorok stanica BBC. Výzvu iniciovala odborová organizácia Musicians' Union.

Osobitný výbor ministerstva kultúry už zhromažďuje údaje o tom, akým spôsobom sú distribuované miliardy libier generované streamovacími službami ako Spotify, Apple Music a Amazon Music Unlimited.

Musicians' Union vo svojej výzve upozorňuje na to, že legislatíva týkajúca sa autorských práv, ktorá vstúpila do platnosti takmer dve desaťročia pred zrodom streamovacej platformy Spotify, "nevie udržať krok s technologickými zmenami". Výsledkom je, že "interpreti a autori piesní nemajú rovnakú ochranu ako v rozhlase". Podľa Musicians' Union by sa zmenou legislatívy "hodnota hudby vrátila tam, kam patrí - do rúk tvorcov".

Aktuálne približne polovica zárobkov zo streamingu končí na účtoch hudobných labelov. Šéfovia troch hlavných hudobných vydavateľstiev (Sony BMG, Universal Music Group a Warner Music Group) napriek tomu odmietajú označovanie svojich obchodných modelov za vykorisťovateľské alebo nespravodlivé voči hudobníkom. Popierajú tiež to, že by sa umelci báli otvorene hovoriť o svojich zárobkoch zo strachu pred sankciami.

Prečítajte si k téme viac v denníku The Guardian. (+názory hudobníkov a ľudí z hudobného priemyslu)

Zdroj: TASR + Theguardian.com 
Foto: Rob Grabowski/Invision/AP


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti