Hlavná stránka

>

Správy

>

Quasars Ensemble reprezentuje Slovensko na festivale Muzički Biennale Zagreb

Quasars Ensemble reprezentuje Slovensko na festivale Muzički Biennale Zagreb

21.04.2021 - 09:00 | redakcia

Jeden z najstarších festivalov súčasnej hudby na svete, Muzički Biennale Zagreb, bude dnes opäť hostiť slovenských interpretov. Medzinárodne uznávaný súbor Quasars Ensemble predstaví aktuálnu slovenskú a zahraničnú tvorbu vrátane dvoch svetových premiér skladieb Fresco slovenského skladateľa Ivana Buffu a Traumtagebuch chorvátskeho skladateľa Marka Markuša.


Keďže pandémia donútila mnohé festivaly vstúpiť do online priestoru, aj festival Muzički Biennale Zagreb sa v tomto roku uskutočňuje prostredníctvom internetového vysielania. Quasars Ensemble svoj koncert v stredu 21. apríla o 20:00 prinesie z budovy Slovenského rozhlasu prostredníctvom live streamu na festivalovú platformu Muzički Biennale Zagreb a na stránku devin.rtvs.sk. V priamom prenose si budú môcť koncert vypočuť aj poslucháči Rádia Devín. Koncert neskôr odvysielajú zo záznamu rozhlasové stanice Oesterreichischer Rundfunk, Švédsky rozhlas a Hrvatska Radiotelevizija - Radio. 

Koncert Quasars Ensemble doplnia aj diela Jany Kmiťovej (SK), Caroly Bauckholt (DE) a Mladena Tarbuka (HR). Sprievodným podujatím budú dvojdňové workshopy (vo štvrtok 22. a v piatok 23. apríla), poskytujúce praktický coaching mladým slovenským a zahraničným skladateľom, ktorí budú následne môcť absolvovať individuálne konzultácie s uznávanými skladateľskými autoritami (A. Schubert, C. Bauckholt, M. Matalon, R. Cendo). 

"Festival Muzički Biennale Zagreb nebol pre nás taký blízky ako Varšavská jeseň (festival súčasnej hudby), hoci aj Varšavská jeseň ako zakázané ovocie vtedajšieho Ostblocku nebola pre každého. Ale do Juhoslávie sa už naozaj nedostal hocikto. Už na prvé ročníky tohto podujatia boli pozývané osobnosti typu Stravinskij, Messiaen, Kagel, Stockhausen... V tejto ťažkej situácii by tento koncert nemohol byť zorganizovaný bez veľkej pomoci RTVS," hovorí skladateľ a umelecký vedúci súboru Quasars Ensemble Ivan Buffa.

"Pozvanie súboru Quasars Ensemble do rezidencie festivalu Muzički Biennale Zagreb je veľkou poctou nielen pre konkrétnych interpretov, ale aj pre slovenskú kultúru a v neposlednom rade aj pre RTVS a Rádio Devín. Quasars Ensemble aktívne propaguje slovenskú tvorbu doma i v zahraničí na významných kultúrnych podujatiach a platformách. Vďaka ich dlhoročnému pôsobeniu vznikajú unikátne spolupráce aj prostredníctvom verejnoprávneho telerozhlasu. O to viac nás teší príležitosť spojiť sa v spoločnej kooperácii s takým kultovým podujatím svetového významu a pomôcť tomu, aby v čase krízy mohla znieť v rozhlasovom éteri a prostredníctvom streamovaného vysielania pozoruhodná súčasná vážna hudba," uzatvára Peter Dan Ferenčík, manažér programu a tímlíder hudobnej redakcie Rádia Devín.

Redakciu Hudba.sk informoval PR manažér RTVS Filip Púchovský. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: archív Quasars Ensemble


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti