Slovenská speváčka Karin Ann, aktuálne žijúca a tvoriaca prevažne v americkom Los Angeles, prináša v týchto dňoch viacero noviniek. Zverejňuje názov, cover, tracklist i dátum vydania svojho dlhoočakávaného debutového albumu, a zároveň vydáva nový singel false gold.

Slovenská umelkyňa Karin Ann vstúpila na scénu v roku 2020. Odvtedy vyprodukovala množstvo medzinárodne ocenených singlov a videoklipov a vydala dve EP nahrávky lonely together (2021) a side effects of being human (2022). V tomto roku nadviaže na svoju doterajšiu hudobnú cestu vydaním debutového albumu s názvom through the telescope.

Album oficiálne vyjde v piatok 10. mája a prinesie 14 skladieb zahŕňajúcich témy lásky, identity a duševného zdravia v pestrej fúzii rôznych hudobných štýlov. Mladá umelkyňa sa inšpiruje v americkom folku, klasickom rocku ale cítiť aj vplyv elektroniky a gothic disca. Tvorbu svojho debutového albumu Karin poňala ako rozsiahly projekt – nahrávala ho prevažne v USA a čiastočne v Európe, a k jeho tvorbe si prizvala po muzikantskej, produkčnej i zvukovej stránke veľkú plejádu zahraničných hostí, vrátane macedónskeho Fame's Studio Orchestra. Výslednú podobu albumu formovali po boku Karin Ann americkí hudobníci a producenti Benjamin Lazar Davis a Will Graefe.

Karin Ann - through the telescope,2024 Zdroj: obal albumu

"Vždy som verila v silu hudby spájať ľudí, takže kým na jednej strane sa album through the telescope norí hlboko do mojich emócií a zážitkov, na druhej strane detaily jednotlivých songov príliš neanalyzujem. Namiesto toho ich tvorím so zámerom, aby si v nich každý našiel svoje vlastné jedinečné spojenie a význam. Spolupráca s Benjaminom a Willom na tejto nahrávke bola pre mňa 'game changer' (veľmi zásadná, meniaca paradigmu, pozn. red.). Naše energie jednoducho klikli dohromady a spoločne sme vytvorili niečo, na čo som naozaj hrdá," hovorí Karin Ann o svojom debutovom albume

Singlový trojlístok

Prvý singel z albumu s názvo she Karin predstavila vo februári tohto roka. Pieseň získala množstvo pozitívnych ohlasov, dostala sa do rádiových rotácií vo viacerých krajinách na čele s uznávaným britským BBC Radio 1 a neušla ani pozornosti jedného z najznámejších svetových hudobných magazínov NME. Na medzinárodnej klubovej a tanečnej scéne medzitým výrazne boduje oficiálny remix singla she z dielne svetoznámeho talianskeho dídžeja a držiteľa ceny Grammy Bennyho Benassiho.

Kým v éteri a na streamoch ešte stále boduje skladba she, Karin už predstavuje ďalšiu novinku, druhý oficiálny singel z albumu s názvom false gold. V novej piesni so snovým hitovým refrénom naplno vyniká jej záľuba v exploratívnej práci so zvukom a nechýba ani jej charakteristická introspektívna lyrika. Tá poslucháčov opäť vťahuje do nového hudobného príbehu – tentokrát o bolestivej reflexii oľutovaných vzťahov, ktoré nie sú tým, čím sa na začiatku zdali byť.

Titulným a ťažiskovým singlom albumu bude razantná gitarová skladba I don't believe in God (Neverím v Boha), v ktorej Karin zhudobnila veľmi osobnú reflexiu na modernú spirituálnu krízu, prameniacu z jej vlastnej skúsenosti ako queer ženy vyrastajúcej na Slovensku, v konzervatívnej kresťanskej spoločnosti. Opúšťajúc tradičné náboženstvo, hlavná postava piesne hľadá (rovnako ako mnohí iní) svoje spirituálne útočisko v neľahkých časoch.

Album through the telescope púta už niekoľko mesiacov pre vydaním pozornosť v USA. Karin predstavila skladby z albumu v závere minulého roka na špeciálnych šou v Los Angeles a New Yorku, vo februári tohto roka odohrala niekoľko vystúpení v rámci prestížneho newyorského Fashion Weeku, v marci sa predstavila v oficiálnom programe rešpektovaného showcase festivalu SXSW (South by Southwest) v texaskom Austine, a už čoskoro absolvuje jarnú sériu šou vo vybraných amerických mestách v rámci medzinárodnej koncertnej platformy SoFar Sounds.

Tracklist albumu through the telescope:

 1. once a man
 2. pile of bones
 3. false gold
 4. the band keeps playing
 5. last few minutes
 6. for you
 7. neverland
 8. a song for the moon
 9. she
 10. olivia
 11. memories of you
 12. I don't believe in God
 13. beautiful life
 14. my best work of art
   

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla Adriána Nievelt. Správu sme upravili.