Hlavná stránka

>

Správy

>

Spevák Pavol Bršlík získal v Nemecku čestný titul Bayerischer Kammersänger

Spevák Pavol Bršlík získal v Nemecku čestný titul Bayerischer Kammersänger

22.06.2021 - 08:30 | redakcia

Slovenský operný spevák Pavol Bršlík dostal cez víkend v Bavorskej štátnej opere v nemeckom Mníchove čestný titul Bayerischer Kammersänger. Rodáka z Kysuckého Nového Mesta, ktorý patrí dnes k najvýraznejším predstaviteľom mladej speváckej generácie na medzinárodnej opernej scéne, ocenili v nedeľu (20.6.) po predstavení Mozartovej opery Únos zo serailu.


"Ten titul má históriu ešte v Bavorskom kráľovstve. Králi ho udeľovali umelcom, ktorí potom mohli a mali tú česť predstúpiť pred kráľa a spievať na kráľovskom dvore," povedal Pavol Bršlík pre TASR. Zisk titulu, ktorý udeľujú v Nemecku a v Rakúsku významným spevákom opery a vážnej hudby zvyčajne na odporúčanie príslušných národných a miestnych inštitúcií, spevák prirovnal k uvedeniu do hokejovej či futbalovej siene slávy. "Môžem sa pochváliť, že som tretí Slovák, ktorý to má tu v Mníchove," poznamenal tenorista s tým, že v minulosti toto ocenenie získali v hlavnom meste Bavorska aj operné speváčky Lucia Poppová a Edita Gruberová.

"Som druhý najmladší člen tejto siene slávny, je to veľká česť a zodpovednosť byť v nej," dodal 42-ročný umelec, ktorý v Bavorskej štátnej opere pôsobí od svojho debutu v roku 2006, keď tam premiérovo spieval v Mozartovej Čarovnej flaute. Odvtedy v Mníchove naštudoval viacero operných titulov. "Je to veľmi pekný pocit, keď si človeka takto uznajú, malého Slováka z Kysúc," skonštatoval Bršlík k úspešnému pôsobeniu na scéne Bavorskej štátnej opery. Do konca sezóny ho tam ešte čaká šesť predstavení, potom svoje kroky nasmeruje domov.

Titul Bayerischer Kammersänger/Bayerische Kammersängerin udeľuje od roku 1955 za výnimočné umelecké výkony bavorské ministerstvo vzdelávania a kultúry. Doteraz ho dostalo 130 spevákov, vlani v septembri to bol taliansky basbarytonista Alex Esposito.

Zdroj: TASR
Foto: Zdenko Hanout - hanout.eu


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti