Hlavná stránka

>

Správy

>

V bratislavskej Dúbravke v sobotu opäť spomínali na Deža Ursinyho

V bratislavskej Dúbravke v sobotu opäť spomínali na Deža Ursinyho

22.09.2019 - 15:00 | redakcia

V parku na Fedákovej ulici v bratislavskej Dúbravke sa v sobotu takmer do desiatej v noci konal druhý ročník podujatia Spomienka na Deža venovaný pamiatke hudobníka a skladateľa Deža Ursinyho, ktorý na spomínanej ulici dlhé roky žil a tvoril.


Koncertný program odštartovala o druhej popoludní kapela Kam z konopí. Po nej sa predstavili skupiny Definitívum a Živé kvety. "Ja som Deža stretávala v električke. Počúvala som ho na walkmane - v tom čase sme si nahrávali pesničky z platní na kazety a ja som od rána do večera fičala na due Štrpka-Ursiny - a vtedy bol svet dokonalý, keď nastúpil Dežo a ja som ho mala práve v ušiach," podotkla pred vystúpením speváčka zoskupenia Lucia Piussi.

Krátko pred piatou na pódiu vystúpil herec František Kovár, ktorý návštevníkom a návštevníčkam podujatia prečítal niekoľko krátkych úryvkov, jeden z monografie Pevniny a vrchy Mariana Jaslovského a druhý zo zápiskov samotného Deža Ursinyho, ktoré sú súčasťou spevníka Juraja Havlíka, Martina Nováka a Juraja Gažmerčíka. "S Dežom to boli také, povedzme, všedné stretnutia, ale zostali na ne nevšedné spomienky, lebo Dežo bol naozaj nevšedný človek a musím povedať, že ho mám v nesmiernej úcte a v láske," povedal Kovár hneď v úvode čítačky.

Chystá sa ďalšia vinylová reedícia Dežovej platne

Na jeho vystúpenie nadviazal koncert kapely Longital. "My sme fakt radi, že sme tu, že sa toto tu vôbec koná. Ja mám s Dežom niekoľko veľmi silných zážitkov. Jeden z nich bol, keď som objavila platňu Ten istý tanec, ktorú som veľmi intenzívne počúvala. Vtedy som o ňom nevedela nič ako o človeku. A potom, o veľa rokov neskôr, ma oslovili z Artfora, či by som sa nepozrela na Dežove listy priateľke Zdenke, či by som sa v nich nechcela prehrabať a urobiť z nich nejakú knihu. Tak som prežila tri mesiace čítaním tohto materiálu, až kým z toho nevznikla knižka a, naozaj, je tam veľké spojenie," usúdila speváčka zoskupenia Shina. Po vystúpení kapely Longital sa pri pamätníku venovanom Ursinymu kúsok od vchodu do paneláku, v ktorom žil, stretli jeho syn Jakub, sochárka Mira Podmanická, prozaička Alta Vášová, literárny vedec Peter Zajac a básnik Ivan Štrpka, aby zalistovali vo svojich spomienkach a povedali pár slov o uznávanom umelcovi.

"Chcem poďakovať všetkým, ktorí toto celé vymysleli a všetkým, ktorí ste prišli. Že máte radi Deža, to je podstatné! Takisto môžem povedať, že pamätník, to slovo ma trošku mrazí, ale je dobre vymyslený, perfektne urobený a vidíte, že rok už vydržal. Podstatné je, že vydrží aj to, čo je vo vzduchu, čo sa šíri cez tie vlny a dá sa počúvať, to, čo Dežo urobil a čo tu od neho stále máme. Teší ma, že aj vás to teší, môžeme sa tešiť spolu. Tu oproti je Fedákova 24, vchod, v ktorom Dežo na piatom poschodí býval, strávili sme tam veľa času a v podstate mi to je také čudné. Keby sa tu teraz vyrojil so svojim psom Havranom, hneď tu by sa ten pes vyvenčil, je to dobré miesto, a Dežo by sa nás hneď spýtal, že čo to tu vyvádzame. No vyvádzajme ďalej, ďakujem vám všetkým a dúfajme, že to ešte nejaký čas vydrží," poznamenal Štrpka.

Na jeho reč nadviazal Jakub Ursiny, ktorý dal do povedomia niekoľko Dežových diel, vychádzajúcich v súčasnosti v reedíciách. "S nadšencami sme založili Dežovi stránku a začali sme tam postupne vydávať vinylové reedície Dežových platní. Najprv sme urobili Provisorium, pokračovali sme Modrým vrchom, 4. októbra by mala vyjsť Pevnina detstva, tá je už vytlačená, hotová a prichystaná, ešte sa do nej vkladajú texty a popri tom pracujeme na ďalšom albume, Nové mapy ticha a zaangažoval aj Opus, ktorý medzičasom vydal platňu 4/4, čiže bude, ako my hovoríme, ‘predežované‘, ale lepšie takto, ako keby to nebolo," uviedol hudobník.

Unikátny obraz Dežo

Program podujatia pokračoval koncertmi skupiny Talent transport a Doroty Nvotovej, okolo ôsmej večer sa predstavil Jakub Ursiny a Teatro Fatal a pred deviatou začalo posledné vystúpenie spomienkovej akcie, RR projektu Romana Rusňáka, ktorý spojil filharmonikov s hosťujúcim klaviristom Vladislavom Slnkom Šarišským. Zoskupenie predstavilo v upravených aranžmánoch niekoľko filmových skladieb, ale aj Imagine od Johna Lennona a Deža si pripomenuli piesňou Tisíc izieb, v ktorej sa Jakub Ursiny pridal na spev.

Súčasťou Spomienky na Deža bola tiež tvorba obrazu s názvom Dežo od Jaroslava Beliša. "Vlaňajší ročník bol o tom, že sme odhaľovali pamätník, dielo sochárky Miry Podmanickej. Ani sme v podujatí neplánovali nejako pokračovať, ale bola veľká vôľa ľudí aj hudobníkov, že by chceli prísť a zahrať znova, tak sme si povedali, že ideme do toho a hovorili sme si, že musíme opäť vymyslieť niečo kreatívne a výnimočné, takže okrem hudobných skupín, ktoré na podujatí vystúpili, sme oslovili aj miestneho umelca Jaroslava Beliša. Ten urobil náčrt diela, ktoré hudobníci postupne po svojich koncertoch dopĺňali, až na konci vznikol obraz Dežo," priblížila pre agentúru SITA organizátorka podujatia Lucia Marcinatová.

Návštevníci a návštevníčky podujatia si mohli počas dňa pozrieť aj výstavu detských obrázkov nainštalovaných v starej bledomodrej škodovke 120L, v rovnakej, v akej počas svojho života jazdil Dežo. Okrem toho v parku stálo tiež niekoľko stánkov, v ktorých si mohli zakúpiť Ursinyho knižky či platne a občerstviť sa.

Zdroj: SITA 
Foto: archív Jakuba Ursinyho


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti