Hlavná stránka

>

Správy

>

Tales From My Diary - strhujúca hudobná pocta skladateľovi Leošovi Janáčkovi

Tales From My Diary - strhujúca hudobná pocta skladateľovi Leošovi Janáčkovi

22.12.2014 - 11:00 | redakcia

Jedna z hudobných udalostí roka. Takéto označenie si u odbornej kritiky už stihla získať nahrávka Tales From My Diary. Originálna hudobná pocta skladateľovi Leošovi Janáčkovi spojila osemnástich hudobníkov, vrátane mimoriadne vzácneho českého hosťa.


"Od narodenia Leoša Janáčka uplynulo 160 rokov, no jeho hudobný odkaz je stále rovnako intenzívny. Janáčkova hudba zažíva obdobie renesancie. Odzbrojuje svojou autentickosťou a snahou vyjadriť názor alebo aspoň emóciu. Tá zasiahla aj autorský kolektív albumu Tales From My Diary," hovorí spevák Robert Pospiš, jeden z ústrednej trojice tvorcov projektu Tales From My Diary.

Okrem neho sa hlavnou mierou o vznik nahrávky pričinili saxofonista Nikolaj Nikitin a gitarista Martin Sillay. Spoločne sa v "Janáčkovom roku" rozhodli pripomenúť genialitu skladateľa, ktorý patril k najväčším hudobným a kultúrnym osobnostiam nášho regiónu. Výsledkom je mimoriadne intenzívne dvoj-CD s výnimočnou dramaturgiou a elitným hudobným obsadením.

Na prvom z dvoch nosičov nájdete Nikitinov ensemble zložený zo slovenskej jazzovej špičky, členov Slovenskej filharmónie, rešpektovaných sólistov vážnej hudby a skutočne exkluzívneho hosťa. Český kontrabasista Miroslav Vitouš patrí bez akýchkoľvek pochýb k svetovým legendám jazzovej scény. Zakladajúci člen kultového zoskupenia Weather Report počas svojej kariéry spolupracoval s Milesom Davisom, Wayneom Shorterom, Chickom Coreom aj Joeom Zawinulom. Na albume Tales From My Diary sa však stal plnohodnotnou súčasťou projektu.Nemenej atraktívne je aj druhé CD nahrávky. Poslucháči na ňom nájdu zoskupenie Polajka, ktoré vzniklo práve vďaka albumu Tales From My Diary. Okrem pesničkárskej dvojice Robert Pospiš-Martin Sillay ho tvorí akordeonista Boris Lenko, speváčka Eva Šušková a violončelista Roman Harvan. Posledný menovaný člen zoskupenia Polajka sa postaral aj o pôsobivý obal albumu.Malý zázrak na slovenskej scéne

"Z vášne pre silu hudby sme sa rozhodli nahrať album, ktorý by Janáčka priblížil aj dnešnej poslucháčskej generácii. Náročná výzva sa v našich hlavách začala črtať pred viac ako tromi rokmi. Nechceli sme podliezať latku Janáčkovej lyriky. Každoročne vychádzajú desiatky nosičov s interpretáciou Janáčkovej tvorby, aj na území bývalého Československa. Slováci však predsa len v znovuobjavovaní skladateľovej geniality zaostávajú," uviedol spoluautor projektu Robert Pospiš.

"Kľúčových Janáčkových diel je pritom hneď niekoľko. Práve preto bolo dôležité presne vymedziť rámce nášho projektu. Našim prianím bolo nahrať koncepčnú výpoveď o Janáčkovom hudobnom svete. Klavírny cyklus Po zarostlém chodníčku a ľudová tvorba. Dva svety, jeden autor. Osemnástich hudobníkov spojil obdiv k jeho tvorbe a snaha o nahratie originálnej pocty. Náš projekt by nemohol vzniknúť bez ich nasadenia a úprimnej radosti z Janáčkovej tvorby. Aj preto považujeme nahrávku Tales From My Diary za malý hudobný zázrak. V časoch, kedy sa hudba stáva iba kulisou k práci, poprípade zábave, rozhodne nemôžeme hovoriť o albume s veľkými komerčnými ambíciami. Hudba má spájať, má otvárať oči a v Jánáčkovom prípade aj srdcia. Fráza, ktorá môže pri iných skladateľoch pôsobiť pateticky u neho platí s nekompromisnou spoľahlivosťou," dodal hudobník, ktorý celú nahrávku zastrešil s Martinom Sillayom aj producentsky. Nahrávanie, mixovanie a mastrovanie albumu malo pod palcom ich hudobné štúdio Real Music House.

Hudobné obsadenie projektu Tales From My Diary:

Polajka
Róbert Pospiš - spev
Martin Sillay - gitara
Eva Šušková - spev
Boris Lenko - akordeón, klavír
Roman Harvan - violončelo
Miroslav Vitouš - bussetta, klavír, rhodes piano

Nikolaj Nikitin Ensemble:
Nikolaj Nikitin - sopránový a tenorový saxofón
Lukáš Oravec - krídlovka
Pavol Bereza - gitara
Ľuboš Šrámek - klavír, rhodes piano
Juraj Griglák - kontrabas
Marián Ševčík - bicie

Sláčikové nástroje:
1. husle - Vladimír Harvan
2. husle - Eduard Pingitzer
Viola - Peter Vrbinčík
Violončelo - Eugen Prochác

Sláčikový kvartet:
1. husle - Jozef Horváth
2. husle - Július Horváth
Viola - Peter Vrbinčík
Violončelo - Eugen Prochác

Informácie pre Hudba.sk poskytol Robert Pospiš z Real Music House.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti