Vo svete je považovaný za jednu z najväčších afrických hudobných hviezd súčasnosti a v rodnej Nigérii za dar z nebies. Je držiteľom Grammy a mnohých ďalších cien vrátane All Africa Music Awards alebo BET Awards. Vypredáva koncerty po celom svete a sledovanosť jeho najúspešnejších videoklipov sa ráta v stovkách miliónov pozretí.


Teraz tento globálny "veľvyslanec" africkej hudby, ktorý do jedného strhujúceho kokteilu prepája afrobeat so soulom, hip-hopom, R&B, jamajským dancehallom, trinidadským soca alebo britským houseom, vystúpi vôbec prvýkrát v Českej republike. S devätnásťčlennou zostavou hudobníkov a tanečníkov príde Burna Boy tento rok v júli na medzinárodný hudobný festival Colours of Ostrava, kde predvedie svoju veľkú šou.

"Burna Boy, vlastným menom Damini Ebunoluwa Ogulu, sa v histórii modernej africkej hudby už vo svojich 32 rokoch zaradil medzi velikánov meniacich vnímanie čierneho kontinentu. Som rada, že sa Ostrava, napríklad popri festivale Roskilde, stane jedným z mála miest v Európe, kde Burna Boy so svojou spektakulárnou šou vystúpi," hovorí riaditeľka Colours of Ostrava Zlata Holušová.

Spevák, raper, skladateľ a producent svojou tvorbou pobláznil doslova celú planétu. "Pevne verím, že africká hudba sa rodí z nášho každodenného života – z našich strastí, sĺz, radostí, osláv i problémov - a nikto nie je schopný rozprávať náš príbeh lepšie ako my," tvrdí hudobník, ktorý pochádza z nigérijského mesta Port Harcourt. Napriek tomu sa o to s ním na spoločných nahrávkach úspešne pokúsili Stormzy, Beyoncé, Wizkid, J. Balvin, Justin Bieber, Ed Sheeran alebo Jorja Smith.


Burna Boy je spájaný s afrobeatom - najmä s jeho afro-popovou odnožou, ktorá od 80. rokov zasahuje globálnu scénu. Svoju hudbu ale on sám nazýva výhradne afrofusion a dáva tým na vedomie, že popri najrôznejších afrických štýloch zahŕňa aj snáď všetky žánre černošskej hudby. "Mojou víziou bolo vždy vybudovať prostredníctvom hudby most medzi všetkými černochmi zo všetkých kútov sveta."

Nie nadarmo má na ruke vytetovaný portrét Fela Kutiho a nie náhodou je k zakladateľovi afrobeatu prirovnávaný. Nejde len o to, že Burnov starý otec bol Kutiho manažérom, ako skôr o Burnove podobne tvrdé a nekompromisné názory na politiku, kolonializmus, nadradenosť Západu, chudobu, ochranu prírody a kultúrny panafrikanizmus spájajúci a zjednocujúci africké národy s rozsiahlou diaspórou.

Počas štúdií a častých pobytov v multikultúrnom Londýne sa preto prihlásil k veršom Petera Tosha zo skladby African: "Bez ohľadu na to, odkiaľ pochádzaš, kým si černoch, si tiež Afričan." Svoj aktivizmus, životné názory a odpor k znečisťovaniu prírody vložil Burna Boy napríklad aj do dvoch dokumentov Artist Spotlight Stories a The Black River: Whisky Documentary.


K ďalším doposiaľ potvrdeným menám na Colours of Ostrava 2023 patria OneRepublic (USA), Macklemore (USA), Niall Horan (Írsko), Jacob Collier (Veľká Británia), Gilberto Gil (Brazília), Sleaford Mods (Veľká Británia), Tom Grennan (Veľká Británia), Lubomyr Melnyk (Kanada/Ukrajina), The Comet is Coming (Veľká Británia), Hania Rani (Poľsko), Son Rompe Pera (Mexiko), LaBrassBanda (Nemecko), Trad.Attack! (Estónsko), The Teskey Brothers (Austrália), The Longest Johns (Veľká Británia), Tarante Groove Machine (Izrael), Luke Howard (Austrália), Garden City Movement (Izrael), Imed Alibi & Khalil EPI (Tunisko) a Lala Tamar (Izrael).

Celkovo festival ponúkne od 19. do 22. júla 2023 v unikátnom industriálnom areáli ostravských Dolných Vítkovíc na desiatke hudobných scén program plný veľkých hviezd, strhujúcich kapiel všetkých žánrov z celého sveta a na ďalších mnohých scénach výnimočný nehudobný program vrátane medzinárodného diskusného a prednáškového fóra Meltingpot, divadiel, filmov, workshopov aj výtvarných aktivít.

Všetky podrobnosti o festivale a vstupenkách nájdete na oficiálnej stránke www.colours.cz.

Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytol PR manažér Colours of Ostrava pre Slovensko Zdenko Hanout. Správu sme upravili.