Karol Duchoň patril k najväčším hudobným legendám česko-slovenskej scény. Jeho dcéra Dada Duchoňová sa teší z aktuálneho veľkého úspechu predstavenia Na srdci mi hraj!. Ako prezradila, jeden z jeho protagonistov jej otca obzvlášť pripomína.

Karol Duchoň bol významný slovenský spevák a interpret. Narodil sa 21. apríla 1950 v Galante. Jeho hlas bol unikátny, silný a plný, a získal si vďaka nemu srdcia poslucháčov nielen doma ale aj v zahraničí. Medzi jeho najznámejšie skladby patria hity V slovenských dolináchŠiel šiel alebo Mám ťa rád, ktoré majú na Youtube milióny zhliadnutí a oslovujú stále nové generácie. Karol Duchoň zomrel 5. novembra 1985. V tom čase mala jeho dcéra Dada len 13 rokov.

Ako jeden človek oživil spomienku

Život legendárneho speváka a jeho najväčšie hity už od minulého roka fanúšikom pripomína úspešné hudobno-divadelné predstavenie Na srdci mi hraj!, ktoré toto leto zavítalo aj do slovenských amfiteátrov. Pokračovať bude aj v jesenných mesiacoch, kedy si ho budete môcť vychutnať v domoch kultúry po celom Slovensku (viac info).

Duchoňovej dcére a jej matke vyrazila dych najmä autentickosť jedného z protagonistov, ktorým je operný spevák Martin Gyimesi. "Tá charizma, ktorú on má, veď to je čistý môj otec. Hlavne ten úsmev! S mojou maminou nechápeme, ako môže byť niekto taký autentický. On má jeho pohyby tak naštudované, že sme z neho v nemom úžase," hovorí Dada Duchoňová.

Karol Duchoň na Symfónii umenia

Hity Karola Duchoňa už čoskoro ožijú aj na pódiu festivalu Symfónia umenia (1. - 10. septembra, Pradiareň 1900). Inšpiráciou pre tento koncert, ktorý sa uskutoční v nedeľu 3. septembra, je práve hudobno-divadelné predstavenie Na srdci mi hraj!, ktoré od novembra videlo už viac ako 20-tisíc návštevníkov. Zaznejú hity z tohto predstavenia a tiež niekoľko prekvapení, ktoré budú spievať dvaja protagonisti predstavenia Martin Gyimesi a Karol Csino spolu s Jiřím Rajnišom a Tituszom Tóbiszom.

Bude to večer plný hitov Karola Duchoňa tak, ako ste ich ešte nezažili – v grandióznych symfonických aranžmánoch skladateľky Ľubice Čekovskej, v podaní silných operných hlasov a v sprievode symfonického orchestra.

Vstupenky na jednotlivé dni festivalu Symfónia umenia si môžete zakúpiť na stránke Predpredaj.sk, kde nájdete aj kompletný program podujatia.

Dada Duchoňová, Martin Gyimesi a Elena Duchoňová Zdroj: archív Dady DuchoňovejAký bol najslávnejší slovenský spevák z pohľadu jeho dcéry?

Karol Duchoň zomrel vo veku len 35 rokov. Za ten čas si však stihol vybudovať úžasnú kariéru a vystupoval na pódiách po celom svete. Aj cestovanie bolo podľa jeho dcéry Dady Duchoňovej dôvodom, prečo si ho v detstve veľmi neužila. Párkrát však so sebou na cesty vzal aj svoju rodinu. "Pamätám si, ako sa mi páčilo, že sme spali každú noc v inom hoteli a cestovali autobusom aj s ostatnými spevákmi a hercami. Bolo nám vždy veselo," spomína Duchoňová.

Okrem toho prezradila, že spevák mal jednu slabosť. "Môj otec miloval sladké. Jeho mamina pochádza z bývalej Juhoslávie, a teda vždy, keď sme tam šli, mali sme svoju obľúbenú cukráreň, kde sme sa museli zastaviť na náš obľúbený zákusok."

So smiechom tiež spomína na chvíle, kedy sa prejavila otcova netrpezlivosť. "Môj otec bol veľmi zábavný človek, ale vedel aj vybuchnúť, pretože nemal trpezlivosť. Pamätám si, že som bola prváčka na základnej škole a on sa so mnou učil za takým skleným stolom. Ja som niečo nevedela, on buchol do stola a stôl sa celý rozbil," vracia sa do detských čias Dada Duchoňová. 

Zdroj: PR článok (Hudba.sk edit)

Súvisiaci interpreti: Karol Duchoň