Slovenská kapela Čisté Tvary dnes pokrstí album Zem nás chce čistých. Podujatie sa bude konať v bratislavskom Klube Loft!. Nahrávku uvedie do života Braňo Závodský, ako predskokanka sa predstaví speváčka a gitaristka Katarzia.

Zem nás chce čistých je prvým albumom kapely od vydania nahrávky Rita von Anarchia (2008). "Nahrávanie albumu bol pomerne zdĺhavý a náročný proces, ktorý ale práve vďaka tomu priniesol vytúžený výsledok. Koncepcia nahrávania bola od jeho začiatku úplne jasná. Chceli sme, aby album znel veľmi spontánne, prirodzene, aby v ňom bolo veľa miesta pre muzikantskú voľnosť, prekvapenia, ktoré sa vždy pri nespútanom toku naživo hranej hudby objavia," prezradil v rozhovore pre agentúru SITA spevák kapely Juraj Péč

"Úplne prvé skice skladieb pochádzajú z džemovania v legendárnom štúdiu Ebony, mieste nabitom zvláštnou, magickou energiou, ktoré dnes už neexistuje. V 90. rokoch sa v ňom nahralo niekoľko podstatných albumov československej hudobnej scény, ako napríklad Lucie - Černý kočky mokrý žáby (1994) či Richard Müller - LSD (1996). Hrubé jadro albumu pochádza zo zvukových štúdii RTVS a do finálnej formy sa dostal počas dohrávok v domácom štúdiu Oskara Rózsu Sun House. Celý proces štúdiovej práce na albume trval od začiatku roku 2013 do jari 2015," dodal Juraj Péč.

Šťastný výber producenta

Na produkcii novinky sa podieľal Scott Hull, s ktorého prácou sú muzikanti veľmi spokojní. "Spolupráca bola skvelá. Bez Scotta by album vyzeral úplne inak a dovolím si tvrdiť, že by sme ho zrejme ani nedokončili. Jeho nezaťažený pohľad na zvuk našej kapely bol tým podstatným hybným motorom pri finalizácii albumu," prezradil hudobník.

"Oskar, okrem toho, že je skvelý inštrumentalista, je aj veľmi zdatný zvukový inžinier a jeho práca na mixe albumu bola esenciálna. Ale vzhľadom na spomínaný dlhý časový úsek, v ktorom album vznikal, sa začal v práci na jednotlivých skladbách dostávať do slepých uličiek. Hlavne čo sa týkalo mixu a výsledného zvuku skladieb. Tu vstúpil do hry Scott a obrazne povedané nám ukázal svetlo na konci dlhého tunela. Potom sme to svetlo iba nasledovali a v priebehu nasledujúcich mesiacov bol album hotový. Na spoluprácu sme si ho vytipovali po dlhých úvahách. Zdalo sa nám, že jeho štýl práce by mohol sedieť aj našej nahrávke, čo sa neskôr ukázalo ako veľmi správne rozhodnutie," uviedol Péč.

Silná tvorba a prepracované koncerty

Album obsahuje jedenásť piesní, medzi spevákove obľúbené patria napríklad Prach prikryl nás alebo Krv ako hustá tečie voda. "Ťažko by som z tých jedenástich skladieb vedel vybrať jednu, dve najobľúbenejšie. Tento album pôsobí ako celok a vytrhnúť určitú skladbu z jej miesta a koncepčného kontextu na albume by bolo pre mňa veľmi bolestivé. Ale celkom určite za jednu z dvoch najzaujímavejších skladieb albumu považujem pieseň Prach prikryl nás. Možno práve preto, že sa nám v nej podarilo dosiahnuť istú multižánrovosť alebo až nadžánrovosť. Má veľmi silnú atmosféru. Som skutočne hrdý, že sa nám podarilo napísať takúto skladbu," netajil Péč.

Medzi vrcholy albumu túto pieseň zaradil aj Juraj Cagáň, ktorú ju v recenzii prirovnal ku kultovej titulnej skladbe z albumu Meskalin (2005). Okrem hudby zaujal septembrový singel aj vizuálom s mrazivou atmosférou. Ide o doteraz najvýpravnejší videoklip Čistých Tvarov.


"Druhou by bola zrejme pieseň Krv ako hustá tečie voda. Dôvodom je fakt, že s touto skladbou sa nám podarilo otvoriť nové obzory aranžérskej, textárskej ako aj práce so zvukom kapely. Mám dojem, že táto pieseň je aj v širšom kontexte veľmi originálna a prínosná," vyjadril sa interpret. Muzikanti čerpali inšpiráciu pri tvorbe nového počinu najmä v prírode. "Myslím si, že album jej silne ovplyvnený prírodou. A nemám na mysli romantickú, impresionistickú, zasnenú krajinu, ale skôr tú divokú a zradnú prírodu. Prírodu živlov a až strach naháňajúcej majestátnosti a sily. Evidentné je to najmä v textoch," prezradil spevák.

Čisté Tvary sa sformovali v roku 2000 v Martine. V kapele pôsobia okrem Péča a Rózsu aj Adam Mičinec (gitara), Ondrej Gregor (gitara, basa) a Matej Pliešovský (bicie). Nový album možno v mnohých ohľadoch označiť za prelomový a zásadný. "Album Zem nás chce čistých je výnimočný napríklad tým, že prvýkrát v našej kariére vychádza na vinyle. A to nie hocijakom. Nahrávka bola zvukovo dôsledne pripravovaná práve pre vinyl. Jeho realizáciu mal na starosti sám Scott Hull. On je okrem iného aktuálne jedným z najuznávanejších a najvyhľadávanejších ľudí hudobného biznisu práve v kontexte práce s vinylom. Myslím si, že je to na výsledku skutočne počuť," povedal hudobník.

Kapela už predstavila album aj v Košiciach (reportáž), Prešove a Martine a po dnešnom krste sa na koncertné pódiá sa plánuje vrátiť na budúci rok na jar. "Koncerty dopadli dobre. Samozrejme, rozbeh turné býva vždy trošku kostrbatý. Veci potrebujú čas, kým sa usadia a kapela funguje na pódiu ako jeden organizmus. Ale prijatie publika bolo veľmi srdečné. To sa vždy odrazí na atmosfére koncertov, ktorá bola fantastická," prezradil líder kapely, ktorá si dala záležať aj na vizuálnej stránke svojej novej šou. "O skutočne skvelé vizuálne stvárnenie nášho albumu na koncertoch sa postaral Marián Vredík. Spolupracujeme s ním už takmer rok a musím povedať, že to bolo tiež jedno z tých osudových stretnutí. Veľmi sme si sadli ako umelecky, tak aj ľudsky a mám pocit, že ho už vnímame takmer ako ďalšieho člena kapely," dodal Juraj Péč.  

Zdroj: SITA
Foto: Peter Čintalan

Súvisiaci interpreti: Čisté Tvary