Budúci týždeň začína adventné obdobie, čo znamená, že je konečne čas na vianočné piesne. Jednu s názvom Alespoň jeden den nahral aj Xindl X, ale tentokrát inak, ako by ste od neho čakali. "Ľudia väčšinou Vianoce milujú alebo nenávidia. Ja som sa v priebehu života presunul od hejterov k uctievačom,“ hovorí Ondřej Ládek.

Jednu vianočnú pieseň už na svojom konte Xindl X má. Tentokrát sa ale rozhodol k singlu pristúpiť úplne inak. "Od doby, čo mám deti, mám Vianoce radšej a radšej. Tak by mi prišlo ako škoda, aby jediná moja známa vianočná pieseň bola Štědrý večer nastal, ktorá sa k Vianociam nestavia úplne pozitívne," hovorí o svojej inšpirácii spevák. "Síce ju mám rád a nemám problém ju hrať aj v lete, ale povedal som si, že by to na novom albume chcelo aj trochu iný pohľad na sviatky pokoja a mieru," dodáva.

Vznikla tak krásna pieseň Alespoň jeden den s rodinnou atmosférou a úprimným textom, ktorý aj napriek absencii sarkazmu a irónie nestráca na typickom xindlovskom vtipe. "Pesničku sme nahrali s producentom Radkom Tomáškom, s ktorým som už v štrnástich rokoch hral vo svojej prvej kapele. Takže by sa dalo povedať, že sme si túto prácu dali k nášmu tridsaťročnému výročiu," spomína Ondřej Ládek.

Svoju zásluhu na novom singli má tiež spevákova 11-ročná dcéra Alica. Tá nakreslila cover singlu aj obrázky do lyric videa, ktoré je dostupné na YouTube už od 21. novembra.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol Tomáš Karpel z vydavateľstva Universal Music.