Už je to takmer 20 rokov, odkedy sa Martina Schindlerová zúčastnila prvej série Slovensko hľadá SuperStar. Po dlhšej pauze, ktorú si po pár rokoch pôsobenia na hudobnej scéne dopriala, sa vrátila zrelšia, zocelená životnými skúsenosťami a plná chuti spievať, koncertovať a tvoriť. Aktuálne predstavuje novinku Povedz mi, v ktorej čerpala aj z príbehov nevery zo svojho okolia.

Napriek vážnejšej vzťahovej téme je pesnička, na ktorej Martina Schindlerová spolupracovala s hudobníkom a producentom Tomim Popovičom, ladená v chytľavom popovom štýle. "Je to chúlostivá téma, preto sme na texte pracovali štyria (okrem Martiny a Tomiho aj Martin Agh a Peter Kurucz, pozn. red.). Nevera je stále tabu, aj keď vieme, že sa dotýka mnohých vzťahov. Dáva mi v tejto téme zmysel, keď pomenujeme veci pravým menom a tých, ktorým tento stav nevyhovuje, povzbudíme na ceste k novému začiatku. Život je príliš krátky na to, aby v ňom človek zostal zaseknutý a trápil sa," hovorí speváčka.

Ako hovorí, piesňou, v ktorej sa stavia do roly milenky zadaného muža, chce dodať silu tým, ktorí aktuálne tápajú na životnej križovatke a kvôli toxickému vzťahu netušia, kam budú smerovať ich ďalšie kroky. "V texte sme vyjadrili postoj, že aj keď sa zamiluješ do zadaného muža, treba ho poslať domov vyriešiť si situáciu, aby mal váš vzťah vôbec perspektívu. Samozrejme, tie role môžu byť postavené aj opačne a určite, že sa to ľahšie hovorí, ako to býva v realite. Je aj také príslovie, že nikdy nesúď človeka, kým nechodíš v jeho topánkach," konštatuje speváčka. Ako dodáva, v piesni sa nesnaží moralizovať, ale skôr zdôrazniť, že výhovorky a sebaklam nás často zbytočne brzdia v ďalšom napredovaní.

Nakrúcanie videoklipu prebiehalo v uvoľnenej a priateľskej atmosfére, hoci neplánovane bol štáb na pľaci celú noc. "Mali sme končiť do polnoci, no nakoniec bolo nutné potiahnuť až do ranných hodín. Našťastie, všetci prítomní boli profíci a po celý čas ešte aj v dobrej nálade, čo sa, myslím, odzrkadlilo aj na výsledku. V jednom momente som po dlhom státí v podpätkoch začala cítiť mdloby, našťastie ma zachránil hroznový cukor od vizážistky Lucky Ružovej. Chodievam s ňou behať, takže ma dobre pozná a reagovala skôr, než som sa stihla posťažovať," spomína Martina Schindlerová.

Okamžitému riešeniu zo strany speváčkinho tímu sa nevyhli ani šaty, ktoré si zohnala doslova v hodine dvanástej. "Šaty femme fatale, ktoré som mala oblečené v klipe, pripomínajú šaty, ktoré mala na sebe ikonická Jessica Rabbit, kreslená speváčka z dielne Disney. Vyberali sme ich na poslednú chvíľu, keďže pôvodné šaty neboli dostatočne červené, čo bola hlavná požiadavka režiséra,” smeje sa Martina.

Červené outfity, prispôsobené k dejovej línii naznačeného príbehu nevery, vytvárajú signifikantný vizuál klipu. "Príbeh nevery som si zahrala spolu s komparzistom Tomášom a aj keď v klipe musíme pôsobiť vážne, lebo je to predsa vážna téma, medzi klapkami sme sa na pľaci dobre zabávali," uzatvára speváčka svoje dojmy z novembrového nakrúcania klipu Povedz mi.

Martina Schindlerová, videoklip Povedz mi, 2024 Zdroj: archív speváčky

Biografia

Martina Schindlerová sa narodila 29. júna 1988 v Bratislave. V siedmich rokoch ju rodičia prihlásili na ZUŠ, kde navštevovala hodiny spevu. Ako jedenásťročná bola na základe talentových skúšok prijatá do hudobnej školy, v rámci ktorej vznikla kapela ProRock. Martina s ňou vystupovala od svojich trinástich rokov.

Na prelome rokov 2004 -2005 sa zúčastnila prvej série speváckej súťaže Slovensko hľadá Superstar, kde obsadila druhé miesto a ako strieborná Superstar sa vryla do pamäti širokej verejnosti. Po skončení súťaže vydala debutový album Patríme k sebe, ktorý produkoval Stano Šimor. Stal sa najúspešnejším slovenským albumom roka 2005, za čo bola odmenená ziskom dvoch ocenení hudobnej akadémie Aurel 2005 v kategórii Najpredávanejši album – speváčka a Najpredávanejší album – absolútny víťaz. 

V ankete Slávik sa v roku 2005 umiestnila na piatom a v roku 2006 na celkovo štvrtom mieste. Svoj druhý album Čo sa to tu deje! pripravila s producentom Oskarom Rózsom. Album vyšiel v lete 2008, na jeseň toho istého roka sa stal platinovým. Medzitým v júli 2008, krátko po krste druhého albumu, reprezentovala Slovensko na Medzinárodnom hudobnom festivale v Turecku (International Çeşme Song Contest).

V roku 2019 začala znova pôsobiť na hudobnej scéne a vydala postupne deväť singlov – Radšej mi chýbaj, Pokoj svätý, Búrky, Dokedy, Tanec, Blízko hviezd, Šiesty zmysel, Za čiarou a najnovší Povedz mi.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka Andrea Čurná. Správu sme upravili.