V stredu 24. mája večer sa začala internetom šíriť mimoriadne smutná správa. Hudobný svet stratil legendu, speváčku s výnimočným hlasom a osobnosťou. Vo veku 83 rokov navždy odišla Tina Turner, ktorá po sebe zanechala nielen viacero nestarnúcich hitov, ale aj zástupy zarmútených priateľov, kolegov a fanúšikov. Osobnosti z celého sveta okamžite reagujú prostredníctvom sociálnych sietí, kde vyjadrujú nielen svoj smútok, ale predovšetkým poctu rock'n'rollovej kráľovnej.

"S veľkým zármutkom oznamujeme, že zomrela Tina Turner. Svojou hudbou a bezhraničnou vášňou pre život očarila milióny fanúšikov po celom svete a inšpirovala hviezdy zajtrajška. Dnes sa lúčime s drahou priateľkou, ktorá nám všetkým zanechala svoje najväčšie dielo: svoju hudbu. Všetok náš úprimný súcit smeruje k jej rodine. Tina, budeš nám veľmi chýbať." Týmito slovami bola oznámená smutná správa o úmrtí speváčky v oficiálnom vyhlásení na  jej instagramovom účte.

Po úvodom šoku začali sociálnymi sieťami okamžite prúdiť reakcie. "Slová legendárny, ikonický, diva a superstar sú často nadužívané, no Tina Turner ich všetky stelesňuje a mnoho ďalších – neuveriteľná interpretka, hudobníčka a priekopníčka. Pre mňa vždy zostane a bude inšpiráciou pre ženy na celom svete. Jej hudba bude aj naďalej inšpirovať ďalšie generácie. Odpočívaj v pokoji, kráľovná," vzdala poctu zosnulej Tine Turner Mariah Carey.

Ako o kráľovnej sa o Tine Turner vyjadrila aj Beyoncé: "Moja milovaná kráľovná. Milujem ťa nekonečne. Som veľmi vďačná za inšpiráciu a všetky spôsoby, ktorými si vydláždila cestu. Si sila a odolnosť. Si stelesnením sily a vášne. Všetci máme to šťastie, že sme boli svedkami tvojej láskavosti a krásneho ducha, ktorý zostane navždy. Ďakujem za všetko, čo si urobila."

Smútok nad stratou legendy vyjadril aj Elton John: "Stratili sme jedného z najvzrušujúcejších a najelektrickejších interpretov na svete. Úplná legenda na nahrávke aj na pódiu. Bola nedotknuteľná. Úprimnú sústrasť Erwinovi a jej rodine. Najsmutnejšia správa."

Tip redakcie: Kúpte si exkluzívnu vinylovú výberovku Many Faces of Tina Turner už dnes za zvýhodnenú cenu

"Navždy budem vďačný za čas, ktorý sme spolu strávili na turné, v štúdiu a ako priatelia. Ďakujeme, že si inšpiráciou pre milióny ľudí na celom svete za to, že hovoríš svoju pravdu a dávaš nám dar svojho hlasu. Je to len láska a to je všetko," znel odkaz Bryana Adamsa.

S dlhoročnou priateľkou sa emotívne rozlúčil aj Mick Jagger: "Som veľmi zarmútený odchodom mojej úžasnej priateľky Tiny Turner. Bola to skutočne mimoriadne talentovaná interpretka a speváčka. Bola inšpiratívna, vrúcna, zábavná a veľkorysá. Veľmi mi pomohla, keď som bol mladý a nikdy na ňu nezabudnem."

Krásne slová venovala speváčke aj manželka kráľa rock'n'rollu Elvisa Preslyeho, Priscilla Presley: "Tina Turner bola jedným z Elvisovych obľúbených interpretov. Keď sa postavila na pódium, bola to čistá mágia. Pamätám si, ako držala publikum s energiou, ktorá bola nepopierateľne čistá Tina! Zanechala po sebe pozoruhodný odkaz a bude všetkým veľmi chýbať."

"Je také ťažké povedať zbohom, radšej by som bola, keby si tu zostala navždy Tina, moja prvá," napísala Karen O na Instagrame. "Ty, moje úplne prvé predstavenie rockovej bohyne, číra sila tvojho nepotlačiteľného ducha je navždy spálená. Ďakujem a odpočívaj."

Na smutnú správu zareagoval aj americký prezident Joe Biden. Na Twitteri napísal: "Predtým, než sa stala kráľovnou rock'n'rollu, bola Tina Turner dcérou farmára v Tennessee. Ako dieťa spievala v kostolnom zbore a potom sa stala jednou z najúspešnejších nahrávacích umelkýň všetkých čias."

Slová umelkyni venovali aj MichelleBarack Obamovci: "Tina Turner bola pravdivá. Bola mocná. Bola nezastaviteľná. A ona bola bez ospravedlňovania sama sebou – hovorila a spievala svoju pravdu cez radosť a bolesť; triumf a tragédia. Dnes sa pripájame k fanúšikom na celom svete, aby sme si uctili kráľovnú rock'n'rollu a hviezdu, ktorej svetlo nikdy nezhasne."

Autorka: Miroslava Rabčanová