Jedenásty album skupiny Polemic mapuje niekoľkoročné obdobie, počas ktorého sa kapela sústredila hlavne na jednotlivé single. Novinka má symbolický názov 11SKA a obsahuje rovnaký počet piesní. Krst albumu sa uskutoční 13. apríla v bratislavskom klube MMC.

Ako už samotný názov albumu napovedá, 11SKA je slovná hračka odvodená od číslovky jedenásť a hudobného žánru ska. Okrem známych singlov z posledných rokov, ktoré prvýkrát vychádzajú na nosiči, obsahuje aktuálna zbierka pesničiek aj novinku Viem. Tú kapela Polemic nahrala v spolupráci s raperom Kalim.

"V pesničke nám vznikla pasáž s dancehallovým grooveom. Potrebovali sme, aby nám tam niekto zarapoval, nech to má ten správny 'smrad'. Kali už v minulosti koketoval s príbuznými žánrami ako reggaeton a podobne. Oslovili sme ho a on bez váhania súhlasil. Spolupracovalo sa nám s ním veľmi dobre. Je to profesionál," prezradil člen kapely Michal "Mickey" Novácky. "Text piesne hovorí o tom, že v našom veku už vieme, čo je pre nás to pravé orechové. Inšpiráciou na takýto text je každodenný život. Ja verím v to, že ako si ho nastavíš, tak sa budeš cítiť. Aj preto sa v texte spomína dobrá energia a pozitívne vibrácie," dodáva Mickey.

Režisérom a scenáristom videoklipu Viem je Dávid Mencl, s ktorým skupina spolupracovala už v minulosti pri klipe k piesni Štramák.

"S Dávidom sme si ľudsky sadli už počas predošlého natáčania v Prahe, preto sme ho oslovili aj tentoraz. Vedeli sme, akým spôsobom pracuje a kam smeruje. Má filmársky rukopis, klipy z jeho dielne sú príbehy vyrozprávané kamerou a páči sa nám jeho tvorba. Tentokrát sme kvôli početnému obsadeniu, množstvu tanečníkov a komparzistov nakrúcali v Bratislave a pražský štáb pricestoval za nami," priblížil zrod videoklipu Peter "Petko" Opet.

Vo videoklipe, ktorý sa nakrúcal v Bratislave, účinkuje viacero skupine blízkych ľudí, napríklad tanečník a herec Mako Hindy či bývalý člen Polemicu Jozef "Jojo" Pešta. "Jojo v začiatkoch kapely hrával na saxofón a je najväčší odborník na žáner ska na Slovensku, pričom momentálne sa venuje svojmu projektu predajni Vinylové platne, čo sa nám hodilo aj do scenára videoklipu. Keď sme podľa scenára potrebovali obsadiť úlohu manažéra baru s prísnym pohľadom, padla okamžite voľba na Maka Hindyho, ktorý ako náš dlhoročný kamarát a fanúšik, obratom súhlasil."

Nový album 11SKA, ktorého piesne vznikli v štúdiu One Love, vyjde na CD oficiálne 29. februára. Na vinylovej platni album zoženiete o mesiac neskôr, na prelome marca a apríla. Oba nosiče budú mať krásny hravý obal, ktorý vytvoril Moe (Marek Novák) z rapovej skupiny AMO.

"Moe sa doslova kreatívne vybláznil a z obyčajného obalu vykúzlil umelecké dielo, z ktorého sme nadšení," teší sa Petko, ktorého doplnil Mickey: "Je tam aj taká kreatívna vychytávka. Ak rukáv obalu rozstrihneš, vznikne ti šablóna, cez ktorú si môžeš posprejovať napríklad tričko alebo čokoľvek, čím si sám vytvoríš unikátny kúsok nášho aktuálneho merchu. Prípadne môžeš použiť fixky alebo čo ti len napadne. V tomto prípade sa iniciatíve medze nekladú."

Krst nového albumu sa uskutoční 13. apríla o 20:00 v bratislavskom klube Majestic Music Club. Na tomto koncerte zaznejú aj skladby, ktoré Polemic bežne na koncertoch festivalového typu nehráva. Mená krstných rodičov i hostí, ktorí sa koncertu zúčastnia, bude kapela zverejňovať postupne na svojich sociálnych sieťach.

Redakciu Hudba.sk informoval PR manažér skupiny Marek Kučera. Správu sme upravili.