Hlavná stránka

>

Správy

>

Erik Rothenstein spolu s Jorge Pardom nahrali album Schumannova rezonancia

Erik Rothenstein spolu s Jorge Pardom nahrali album Schumannova rezonancia

Erik Rothenstein a Jorge Pardo, 2022
Zdroj: archív Erika Rothensteina
26.06.2022 - 12:30 | redakcia

Schumannova rezonancia je označovaná za tep Matky Zeme. Saxofonista Erik Rothenstein spolu s domácimi hudobníkmi a španielskym flautistom Jorge Pardom nahrali rovnomenný album, v ktorom hudobnou rečou prenášajú rezonanciu k svojim poslucháčom. Album predstavia na koncertoch v Banskej Bystrici, Bojniciach a v Bratislave.Erik Rothenstein so svojou kapelou Erik Rothenstein band pôsobí na jazzovej scéne už takmer dve dekády. So skupinou spolupracoval s mnohými hudobnými hosťami a vystupoval v Európe a Latinskej Amerike. Tento raz si na nahrávku nového albumu pozval prominentného hudobníka, španielskeho flautistu Jorge Parda. Pardo je známy ako priekopník moderného flamenca označovaného ako flamenco nuevo alebo jazz flameco. Bol dlhoročným členom skupiny Paca de Luciu a spolupracoval so svetovými hudobníkmi ako Chick Corea.

"Jorgeho som sledoval už od svojich adolescentných rokov. Fascinoval ma jeho špecifický štýl hry, ktorý čerpal z flamencovej tradície obohatenej o nové prvky. Som veľmi rád, že prijal pozvanie a je súčasťou nášho albumu. Jeho pokojný a zároveň strhujúci hudobný prejav sa veľmi hodil do nášho projektu," hovorí Erik Rothenstein.


Album vydalo vydavateľstvo Bebe Rebe. Obsahuje osem nahrávok, otvára ho skladba Schumannova rezonancia. Skladba má meditatívny charakter a je podporená textami Romana Krištofa z jeho zbierky Střelené básně. Na skladbe ako hostia spolupracovali speváčka Ester Wiesnerová, gitarista Ľuboš Brtáň, kontrabasista Matej Štubniak a perkusionista Eddy Portella, ktorý hrá aj v ďalších skladbách. Zvukovosť kompozícií dokresľuje mäkkou drevenou marimbou bulharský perkusionista Kiryl Styoyanov.

"Témou albumu je strata rovnováhy a jej následné hľadanie. Ľudia sú nervózni a posledné roky ako i súčasné dianie im dávajú zabrať. Album sa preto začína Schumanovou rezonanciou v pokojnom komplentatívnom duchu. Jadrom sú kompozície rôzneho, aj keď zväčša pokojného charakteru a celý opus sa konči znovu meditatívnym hľadaním stratenej rovnováhy," hovorí Erik Rothenstein.


Poslucháč si môže vypočuť kompozície Michala Motýľa a Erika Rothensteina, v ktorých sa autorské témy striedajú s plynúcimi improvizáciami. Skupina využila prítomnosť Jorgeho Parda, aby nahrala Rothensteinovú skladbu Maki založenú na flamencovej tanečno-hudobnej forme bulerias. Nahrala aj jej alternatívnu verziu s flamencovým gitaristom Flacom de Nerjom. "Flaco je môj starý kamarát a v jeho kapele som sa prvýkrát stretol s flamencom. Som rád, že sme si po rokoch znovu zahrali," dodáva Erik Rothenstein.

Z Rothensteinovej dielne je tiež kompozícia Tiesňava pohrávajúca sa so stredoslovenskou melodikou. Ďalej sú to Motýľove skladby, bossa nova Lisboa a groovové Prítmie. Na albume je aj jazzový štandart Nardis špeciálne zaranžovaný, aby sa hodil do kontextu projektu. Ako členovia kapely sa okrem barytónového saxofonistu Erik Rothensteina predstavili Michal Motýľ na basovom trombóne, Peter Korman na kontrabase, Pavol Bereza na giatre a Marián Ševčík na bicích nástrojoch. Album uzatvára ľudová skladba Padá dážď, ktorú naspievala Dominika Debnárová.

Skladby z albumu Schumannova rezonancia odohrá Erik Rothenstein band na koncertoch 30. júna v Banskej Bystrici v klube Hogo Fogom 1. júla v Bojniciach v rámci festivalu Jazzové Bojnice a 2. júla v Bratislave v klube Pink Whale.

Erik Rothenstein je barytónový saxofonista, skladateľ, aranžér a pedagóg. Venuje sa jazzovej a klasickej hudbe. Vedie svoju vlastnú skupinu Erik Rothenstein band s ktorou nahral štyri albumy a vystupoval v Európe a Južnej Amerike. Jeho tvorba pramení z koreňov hudby stredovýchodnej Európy (slovanský a balkánsky folklór, klezmer) v prepojení s jazzovou tradíciou. V posledných rokoch sa predstavuje ako líder originálnych projektov.

Jeho tvorbu charakterizuje hľadanie nového hudobného výrazu a možností spájania rôznych vplyvov. V minulosti v rámci jazzových štvrtkov v klube Rock café predstavil so svojou kapelou fúziu jazzu, klezmerovej hudby a skladieb ovplyvnených ľudovou hudbou. Zakladal teleso Lento Ad Astra venujúce sa komornej klasickej hudbe a world music skupinu Babelel Beat Band. Bol spoluzakladateľom Pressburger Klezmer bandu.


Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskyla Dana Freyerová. Text správy sme upravili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti