O zámere vydať edíciu Marián Varga Collected Works I. informovala Spoločnosť Mariána Vargu pred rokom. Už vtedy boli rozbehnuté práce, ktoré v pondelok vyústili do uvedenia diela medzi fanúšikov za účasti zostavovateľov objemného boxu, priateľov, spolupracovníkov a fanúšikov legendárneho umelca.

Kolekcia Marián Varga Collected Works I. vznikala takmer dva roky a je kolektívnym dielom Mariánových najbližších priateľov a viacerých spolupracovníkov. Podporili ju Fond na podporu umenia, priaznivci v úspešnej kampani na portáli HitHit a ďalší partneri. S kolekciou sa mohli už pred dvoma týždňami zoznámiť návštevníci medzinárodného knižného veľtrhu Bibliotéka, oficiálne uvedenie na trh však mala až v pondelok na mieste, ktoré mal Marián rád, na ulici, kde prežil veľkú časť svojho života - v kníhkupectve Artforum na Kozej ulici v Bratislave.

Dymom z jeho cigary CD box pokrstili hudobník a Vargov dlhoročný súputník Dušan Hájek a Viliam Vaškovič, ktorý Mariána, Prúdy a Collegium Musicum sprevádzal a manažoval v najproduktívnejšom období. Na krste sa stretli Mariánovi najbližší ľudia a hudobní kolegovia, ktorí spolupracovali na príprave kolekcie - Jana Vargová, Peter Uličný, Daniel Pastirčák, Jozef Lupták, Vladimír Godár, Lea Majerčáková - a mnohí ďalší spolupracovníci, priatelia a fanúšikovia Mariána Vargu. Zaznela aj jeho hudba - v podaní Vladislava Šarišského.

Ďalšie podujatia venované uvedeniu súborného diela sa uskutočnia v Banskej Bystrici (26.11.), Košiciach (27.11.), Prešove (29.11.), Nitre (2.12.) a Žiline (4.12.). Kolekciu, ktorá vychádza v limitovanom množstve, je možné si objednať na stránke marianvarga.sk/collectedworks. V predaji je aj v sieti kníhkupectiev Artforum a v špecializovaných hudobných predajniach.

Peter Uličný, Vladislav Šarišský a Peter Dolník Zdroj: Soňa MaletzPeter Uličný, hudobník Vladislav Šarišský a moderátor bratislavského krstu Peter Dolník

O kolekcii

Presne pred 50 rokmi, v novembri 1969, skupina Prúdy vydala svoj výnimočný debut Zvoňte, zvonky, ktorým sa na hudobnej scéne etablovali dve výnimočné osobnosti - Pavol Hammel a Marián Varga. Album je právom považovaný za základný kameň slovenskej rockovej hudby a svojou hudobnou kvalitou, originalitou a invenciou je porovnateľný s čímkoľvek, čo koncom 60. rokov vznikalo na svetovej hudobnej scéne.

Symbolicky práve v čase výročia tohto zásadného albumu Spoločnosť Mariána Vargu vydáva CD box zahŕňajúci všetky albumy, ktoré sa spájajú s menom Mariána Vargu nepochybne patria ku kultúrnemu kódu Slovenska. Obsahom kolekcie je 16 CD, medzi nimi všetky zásadné nahrávky skupiny Collegium Musicum a piesňové projekty s Pavlom Hammelom. Spolu ide o 700 minút hudby z pôvodných analógových záznamov, ktoré prešli analógovým redizajnom v štúdiu Real Music House, kde sa o vynikajúci zvuk nahrávok postarali hudobníci a producenti Martin Sillay a Robert Pospiš.

Súčasťou kolekcie sú aj doposiaľ nezverejnené atraktívne bonusy, ktoré potešia najmä účastníkov pamätných koncertov v pražskej Lucerne začiatkom 70. rokov. Okrem CD nosičov je súčasťou kompletu aj kód na jednorazové stiahnutie nahrávok do elektronických zariadení pre každého majiteľa kolekcie. Zaujímavosťou je, že celý box váži viac ako päť kilogramov.


Súčasťou je aj 260-stranová sprievodná publikácia

Každému albumu v boxe je venovaná jedna kapitola v sprievodnej 260-stranovej publikácii, ktorej autormi sú Mariánova manželka Jana VargováPeter Uličný. V nej je zozbieraná nielen výnimočná fotodokumentácia od Ľuby Lauffovej, Tibora Borského, Petra Procházku, Juraja Bartoša a ďalších autorov, ale aj všetky dostupné texty publikované v tlači, ktoré komentovali jednotlivé albumy v čase ich vzniku, ale aj s odstupom rokov až po súčasnosť.

Narodil som sa v roku 1969, v roku, keď sa nahrali Zvoňte, zvonky. Vyrastal som v dobe týchto platní, nahrávok, veľmi skoro som ich začal vnímať, počúvať, silne ma ovplyvnili. Marián tvoril hudbu, ktorá ma vnútorne oslobodzovala. Neskôr som ho aj osobne spoznal, inšpiroval som sa názvom jeho platne pre môj vlastný festival a spolu sme s Mariánom odohrali viacero koncertov a vystúpení. Napísal skladby, ktoré som premiéroval a často ich hrávam, niektoré venoval aj mne osobne. Stal sa mojím priateľom. Moja spolupráca na Collected Works I. je vyjadrenie mojej vďačnosti za to, čo priniesol svojou tvorbou a čo vytvoril pre tisícky ľudí.Jozef Lupták, hudobník, zakladateľ a riaditeľ festivalu Konvergencie a predseda Spoločnosti Mariána Vargu.

Marián Varga Collected Works I. Zdroj: SMV

Okrem komentárov, analýz, recenzií, reflexií a zaujímavostí tu nájdete aj niekoľko rozhovorov s Mariánom Vargom, s jeho povestnými vtipnými, sarkastickými aj brilantnými glosami. Celá obrazovo-textová koláž publikácie je nielen reflexiou jeho tvorby, ale zároveň presným zrkadlom doby aj s jej anomáliami. Rozsiahla analyticko-syntetická esej Vladimíra Godára o tvorbe Mariána Vargu v závere publikácie je jej základným textom preloženým do angličtiny.

Tak ako Mariánova hudba s obľubou prekračovala hranice žánrov a "škatuliek", aj tento booklet vlastne nie je úplne klasickým bookletom. Je totiž rovnako pútavou knihou na čítanie, ale zároveň "časozberným" dokumentom, obrázkovým albumom či zázračnou 'čiernou skrinkou', ktorá na chvíľu dokáže sprítomniť okamihy, keď sa na každú novú Mariánovu "dosku" čakalo ako na malý sviatok. Unikátna kniha na čítanie, pozeranie a spomínanie... - Peter Uličný, spisovateľ, textár, editor sprievodnej publikácie.

Pri rozbaľovaní boxu narazíte ešte na niekoľko radostí. Jednou z nich bude určite notačný záznam kultovej skladby Collegia Musica Hommage à J. S. Bach, povinná jazda pre všetkých fanúšikov. Pre túto príležitosť ho špeciálne vytvoril Vladislav Šarišský. Výtvarné prevedenie celého projektu je, rovnako ako hudba Mariána Vargu, nadčasové. Jeho autormi sú výtvarníčka Monika Kubinská v spolupráci s grafickým dizajnérom Matejom Lackom. Na projekte ďalej spolupracovali grafici Igor Hrnko, Ivan Juríček a Pavel Mrňous. Výsledkom je silný artefakt, nielen svojím obsahom, ale aj formou.

Keď Marián, už na sklonku života, a z posledných síl, hrával svoje koncerty, bola to preňho dôležitá vec - prebiehala výmena energií medzi ním a vami, jeho publikom, a to ho robilo šťastným. Som presvedčená, že opäť zažijete to chvenie pri počúvaní jeho hudby. Aj vďaka zvukovej podobe, v akej vám ju ponúkame. Určite by nadchla aj jeho samého. Navyše je v tomto projekte zhmotnená aj naša energia, ktorú, dúfam, tiež pocítite. Je to energia lásky, ktorou sme mu chceli vyjadriť našu vďaku, pretože každému z nás nejakým zásadným spôsobom ovplyvnil život. Pre mňa navyše bola táto takmer dvojročná práca darom z nebies. Pomohla mi tým najzmysluplnejším spôsobom preklenúť najťažšie životné obdobie a vlastne sa ani na okamih od Mariána nevzdialiť. Ďakujem všetkým za túto možnosť. - Jana Vargová, manželka Mariána Vargu, čestná predsedníčka Spoločnosti Mariána Vargu a editorka Marián Varga Collected Works I.

Ďalšie informácie:

Facebook stránka kolekcie Marián Varga Collected Works

Séria rozhovorov o tom, ako kolekcia vznikala (Rádio_FM)

marianvarga.sk/collectedworks

Informácie a fotografie z krstu redakcii Hudba.sk za Spoločnosť Mariána Vargu poskytla Lea Majerčáková. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: Soňa Maletz

Súvisiaci interpreti: Marián Varga