V septembri vydala kapela Nocadeň vinylovú platňu Ikony. Po pätnástich rokoch sa tak vrátila k albumu, ktorý dnes môžeme hrdo označiť za kultový. Nekoná sa však iba návrat k pesničkám, ale aj k vizuálu samotného albumu. Nocadeň zverejnili videoklip ku skladbe 5 hodín ráno, v ktorom si zahralo dievča z obalu albumu Ikony.

Prešovčanka Katarína Malcovská sa už v jednom videoklipe Nocadeň objavila. Pred pätnástimi rokmi ožila tvár z obalu v klipe k pesničke Na čo asi myslíš?. Vtedy sa však pri natáčaní nestretli. Zábery s Katkou vznikali v Dubline a tie kapelové v Prešove. Pri vzniku aktuálneho videoklipu to už bolo inak.

"Katka sa nám na dlhé roky stratila do Nórska, preto som vôbec netušil, ako veľmi zložité bude realizovanie môjho plánu, aby znova po rokoch ožilo dievča z obalu. Nakoniec to bolo jednoduchšie, ako som dúfal, keďže Katarína žije na Slovensku a delí nás od seba nejakých 30 kilometrov," prezrádza Rasťo Kopina pozadie vzniku nového videoklipu.

Z albumu Ikony vzišli v čase jeho vydania tri single – Iba pár minút, Na čo asi myslíš?Umriem pri tvojich nohách. Po pesničke 5 hodín ráno siahli Nocadeň až teraz.

"Tento album ukrýva rôzne poklady, o ktorých vedia hlavne jeho fanúšikovia, nakoľko v čase jeho pôvodného vydania sa mu nedostalo až toľko pozornosti. Preto ho môžeme pokojne nazvať kultovkou. Napríklad, skladba Umriem pri tvojich nohách patrí medzi emočné vrcholy našich koncertov už dlhé roky. Mám pocit, že 5 hodín ráno jej v tom časom môže pokojne konkurovať, preto sme sa na ňu rozhodli teraz upozorniť," predstavuje spevák jeden z pokladov albumu.

Albumom Ikony sa séria vinylových reedícií, v rámci ktorej vyšli vo formáte LP platní albumy Auróra, Pozemskí astronauti Nestrieľajte do labutí, uzatvára a kapela sa už pozerá vpred. Budúci rok vyrazia Nocadeň na spoločné turné so skupinou No Name, na ktorom naživo predstavia spoločný singel V pôvodnom znení, ku ktorému v auguste zverejnili pekný videoklip.

Košické formácie vystúpia 21. marca v Košiciach, 23. marca v Bratislave, 5. apríla v Ostrave, 11. apríla v Brne a spoločné turné zakončia 20. apríla v pražskej O2 aréne. Vstupenky na slovenskú časť turné sú k dispozícii v sieti Predpredaj.sk.

Autorka: Miroslava Rabčanová