Hlavná stránka

>

Správy

>

O miesto v prvom Spevníku EÚ bojujú aj piesne Vyznanie, V dolinách či Horehronie

O miesto v prvom Spevníku EÚ bojujú aj piesne Vyznanie, V dolinách či Horehronie

29.12.2018 - 15:00 | redakcia

Slováci sú 23. národ Európskej únie, ktorý dostal pozvánku zvoliť si šesť hudobných skladieb, ktoré budú krajinu reprezentovať v prvom Spevníku Európskej únie. Sú medzi nimi aj piesne populárnych skupín a spevákov ako Elán, Tublatanka, Peter Nagy, Kristína, Karol Duchoň, či Robo Grigorov. O finálnom výbere môžete v internetovom hlasovaní rozhodnúť aj vy.


Hlasovať je možné od 21. decembra do 21. januára na stránke www.eu-songbook.org. V prvých 22 členských štátoch EÚ za svoje pesničky hlasovalo viac ako 40-tisíc ľudí. Zakladateľ a prezident Spevníka Európskej únie Jeppe Marsling pre TASR potvrdil, že iniciatíva vznikla aj preto, že 27 národov v EÚ vie "bolestne málo o sebe navzájom". "Zdieľať národné hudobné poklady je zrejme najlepšou priamou cestou k spoznávaniu sa navzájom," odkázal. 

Viac ako 100 slovenských piesní v šiestich hudobných kategóriách bolo nominovaných študentmi a učiteľmi z Vysokej školy múzických umení, učiteľmi hudby z Asociácie učiteľov hudby Slovenska (AUHS), agentúrou Viva Musica a zborovými spevákmi z Bratislava Music Agency.

Piesne o láske, ale aj slobode a mieri
     
Do užšieho výberu sa dostalo 42 piesní v šiestich kategóriách, o ktorých rozhodlo 17 hudobných akadémií zo 14 členských štátov vrátane SR. Kategóriami sú Piesne o láske, Príroda a ročné obdobia, Sloboda a mier, Folklórne skladby, Piesne o viere a Detské piesne.

Výber slovenských pesničiek pre TASR potvrdila editorka spevníka pre Slovensko Dr. Eva Čunderlíková z Asociácie učiteľov hudby Slovenska (AUHS), podľa ktorej výber odzrkadľuje tie najtypickejšie a najčastejšie frekventované pesničky - či už ide o piesne ľudové, zľudovené, zborové, duchovné alebo populárne z rôznych časových období.

Prvá edícia spevníka EÚ je naplánovaná na vydanie v decembri 2019. Ponúkne 162 skladieb vytlačených v národných jazykoch a v anglickom preklade vedľa seba. Prípadný zisk bude financovať druhú edíciu vo všetkých 24 jazykoch.


Nominované skladby:
      
Piesne o láske: Láska, bože, láska (ľudová); Červené jabĺčko (ľudová); Čierne oči, choďte spať (ľudová); Vyznanie (Marika Gombitová); Voda, čo ma drží nad vodou (Elán); Kristínka iba spí (Peter Nagy).
      
Príroda a ročné obdobia: Aká si mi krásna (E. Suchoň/P. Bella, Horal); Páslo dievča pávy (ľudová); Pieseň o rodnej zemi (G. Dusík/P. Braxatoris); V dolinách (Karol Duchoň); Dedinka v údolí (F.K. Veselý); Od Tatier k Dunaju (Elán); Horehronie (Kristína Peláková).
     
Sloboda a mier: Na Kráľovej holi (ľudová); Keby som bol vtáčkom (M. Schneider–Trnavský); Hej, Slováci (S. Tomášik); Kto za pravdu horí (M. Ruppeldt/K. Kuzmány); Sľúbili sme si lásku (Ivan Hoffman); Loď do neznáma (Tublatanka); Pieseň o slobode (I. Čermák/A. Srholec); Pocta Majakovskému (Robo Grigorov).
      
Folklórne skladby: Spievanky, spievanky; Tancuj, tancuj, vykrúcaj; A ja taka dzivočka; Anička, dušička, kde si bola; Bodaj by vás, vy mládenci, čerti vzali; Kapura, Kapura; Išeu macek do Mauacek.
      
Piesne o viere: Nepoškvrnené srdce Márie (hymna Mariánskeho kňazského hnutia); Smieť žiť pre Krista (Mária Royová); Daj Boh šťastia tejto zemi (Pavol Habera); Môj Bože (Katarína Knechtová); Chlap z kríža (P. Habera/B. Filan); Láska, viera, nádej (Robo Grigorov).
      
Detské piesne: Kukulienka, kde si bola (ľudová); Maličká som (ľudová); Jedna druhej riekla (ľudová); Kolo kolo mlynské (ľudová); Pec nám spadla (ľudová); Išla sova na tanec (Š. Kantor/Ľ. Podjavorinská); My sme malí muzikanti (Emil Hula); Vetríček bratríček (M. Novák/M. Ferko).


Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)
Foto: koláž Hudba.sk (TASR – Jakub Kotian, TASR - Pavel Neubauer, Patrik Ratajský, SITA/Marko Erd)


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti