Mladá slovenská speváčka Faye vydala pieseň Stranger, ktorá v jej kariére predstavuje významný míľnik. Zaujímavú kombináciu žánrov R&B a indie pop dopĺňa vizuálny zážitok v podobe videoklipu, ktorý približuje atmosféru piesne.

Speváčka Faye svoju kariéru odštartovala v roku 2020 v spolupráci s producentom Fxtr a kanadským labelom Underher. Spolu vydali niekoľko skladieb ako Hero a Finally. V roku 2023 vytvorila singel Stranger v spolupráci s producentom Michalom Eichlerom, ktorý vystupuje pod menom Mifes. Nahrávka vznikla v profesionálnom štúdiu Beyond Music Studio v Nitre, kde sa o postprodukciu postarali Tom Löbb a Martin Zaujec.

Singel Stranger je fiktívnym príbehom o rozchode dvoch ľudí. "Skladba vznikla na námet krátkeho textu môjho strýka, ktorý mi ho poslal do správy. Chcel ma tým podnietiť k písaniu svojich vlastných skladieb, a podarilo sa mu to. Táto skladba bola preto prvou, ktorú som kedy napísala. Aj keď je to fiktívny príbeh o rozchode partnerov, páči sa mi, že aj napriek smutnej téme má skladba peknú myšlienku, s ktorou sa stotožňujem," prezradila Faye.

"Faye som kontaktoval na Instagrame, pretože sa mi veľmi páčil jej hlas. Poslala mi text aj s melódiou, ktorú vymyslela, a ja som k tomu vytvoril hudbu. Bola to pre mňa výzva a nechal som otvorené dvere do svojej fantázie," povedal producent skladby Mifes. Súčasťou piesne je aj gitara od Romana Levčíka. Singel vznikol vďaka podpore Kreatívneho centra Nitra, spolufinancovaného z Európskeho fondu, za čo je začínajúca speváčka veľmi vďačná.

Videoklip k singlu zachytáva silné emócie a vizuálne zaujímavé postavy. "Klip vznikal veľmi spontánne. Kamarátke Hanke  Adámikovej som ešte v septembri 2023 napísala, že vydávam pesničku a chcela by som k nej klip," dodala Faye. Jej obľúbenou scénkou je retrospektívny pohľad do minulosti, ktorý zachytáva dvoch ľudí sediacich na gauči. Spája ich vzájomná láska a cítia sa spolu dobre. Na opačnej strane sedí ten istý pár, ktorý má na hlave kýble, čo ilustruje stratu spojenia. Scénku vytvorili študenti z Filmovej a televíznej fakulty VŠMÚ v Bratislave: Hannan Dale, Hana Adámiková a Samuel Telúch.

Faye plánuje vydať ďalšiu novinku už začiatkom marca a spolu s Mifesom pripravuje EP. Jej nasledujúci koncert sa uskutoční 6. marca v Novej Cvernovke v rámci projektu Piesne z kabinetu, kde vystúpi len s klavírnym doprovodom. Následne ju čaká koncert 16. marca v Nitre v Uránii, tentokrát už so všetkými členmi jej kapely.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla Nina Balušková. Text správy sme upravili.