Hlavná stránka

>

Správy

>

Beethoven opäť zavítal do Dolnej Krupej. Pozrite si koncert Rozárium hudby

Beethoven opäť zavítal do Dolnej Krupej. Pozrite si koncert Rozárium hudby

28.09.2021 - 08:00 | redakcia

Do parku kaštieľa v Dolnej Krupej sa po mnohých rokoch vrátil Ludwig van Beethoven, v podobe tónov jeho výnimočných skladieb. Stalo sa tak na koncerte komornej hudby Rozárium hudby v sobotu 25. septembra. Návštevníci si vypočuli skladby Beethovena a Brahmsa v podaní špičkových slovenských interpretov v jesennej atmosfére kaštieľskeho parku.


Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom a partnermi projektu pripravili podujatie, ktoré oživilo príbeh geniálneho skladateľa Ludwiga Van Beethovena a jeho pobytu v klasicistickom kaštieli v Dolnej Krupej. Na tomto mieste mal učiť mladé dámy z rodiny Brunsvikovcov hre na klavír, zaľúbiť sa a komponovať svoje slávne skladby. Ďalším námetom koncertu bolo rozárium, ktoré založila tzv. Ružová grófka Mária Henrieta Choteková.

"Rád som sa zúčastnil kvalitného koncertu komornej hudby a predstavenia slovenskej špičky hudobníkov. Je veľmi podstatné, obzvlášť v tejto pandemickej dobe, podporovať umelcov, kultúru a prinášať ju bližšie k ľuďom," uviedol trnavský župan Jozef Viskupič. Návštevníci koncertu mohli navštíviť Hudobné múzeum alebo sa poprechádzať rozáriom Márie Henriety Chotekovej v Medolandii. "Môžem povedať, že Beethovenova prítomnosť bola tu na tomto mieste naozaj cítiť, prostredníctvom jeho večných skladieb. Takže tu nakoniec naozaj bol," povedal trnavský vicežupan a predseda Krajskej organizácie cestovného ruchu Trnavský kraj Pavol Kalman.

Pozrite si záznam z koncertu:


Na koncerte Rozárium hudby sa predstavili špičkoví interpreti slovenskej hudobnej scény, ako violončelista Jozef Lupták, klaviristka Nora Skuta, huslisti Igor Karško, Marián Svetlík, Daniel Rumler, violista Martin Ruman a violončelistka Katarína Zajacová. Podujatie Rozárium hudby prinieslo spojenie výnimočného hudobného zážitku s objavovaním histórie a prírodných krás Dolnej Krupej.

"Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj v spolupráci so Slovenským národným múzeom – Hudobným múzeom, ktoré spravuje pôvodne brunsvikovsko-chotekovský Kaštieľ v Dolnej Krupej, usporiadala výnimočné podujatie v areáli dolnokrupského historického parku venované dvom fenoménom súvisiacim s dejinami kaštieľa – hudbe a ružiam. Hudobná tradícia lokality je spojená s menom významného skladateľa Ludwiga van Beethovena a vznikom jeho svetoznámej Sonáty mesačného svitu na úsvite 19. storočia. Za ružiarsku tradíciu sme vďační grófke Márii Henriete Chotekovej, zakladateľke povestného rozária, ktoré začiatkom 20. storočia obdivovala celá Európa," povedala riaditeľka Slovenského národného múzea- Hudobného múzea Edita Bugalová.

"Veľmi sa tešíme, že sa v našej obci uskutočnil takýto koncert komornej hudby. Bolo nám cťou privítať návštevníkov, ktorí si v kaštieľskom parku užili skvelú atmosféru koncertu. Veríme, že si diváci z tohto vystúpenia odniesli hlboký hudobný zážitok a budú sa do Dolnej Krupej radi vracať aj so spomienkou na toto umelecké predstavenie," dodáva starosta obce Dolná Krupá Marek Dekan. 

Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytla Katarína Čučková.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti