Skupina Metallica ohlásila v pondelok svetové turné i vydanie nového, v poradí dvanásteho štúdiového albumu s názvom 72 Seasons. Ide o prvý album tejto americkej heavymetalovej skupiny od roku 2016. Jeho vydanie je naplánované na 14. apríla 2023 a turné odštartuje v tom istom mesiaci v holandskom Amsterdame.


Metallica v každom meste, ktoré počas turné navštívi, odohrá po dva koncerty, pričom fanúšikom sľubuje šou s dvoma úplne odlišnými setlistami a tiež rôzne predkapely. V Európe kapela vystúpi na jar 2023 aj v Paríži, Hamburgu a Göteborgu a v roku 2024 tiež v Mníchove, Helsinkách, Kodani či Madride. Z našich najbližších susedov sa predstaví (zatiaľ) len vo Varšave, kde vystúpi 5. a 7. júla 2024. Počas oboch rokov odohrá tiež sériu koncertov v Severnej Amerike vrátane Los Angeles, Detroitu, Montréalu či Mexico City.

Najznámejšia metalová kapela sveta v pondelok zverejnila aj novú pieseň s názvom Lux Æterna. Na novom albume 72 Seasons bude dovedna dvanásť piesní. Frontman a jeden zo zakladateľov skupiny James Hetfield v súvislosti s názvom albumu uviedol: "72 ročných období. Prvých 18 rokov nášho života, ktoré formujú naše pravé alebo falošné ja," cituje ho AFP.

"Koncept, že nám naši rodičia povedali, 'kto sme'. Možné zaškatuľkovanie toho, aký druh osobnosti sme. Myslím si, že najzaujímavejšie na tom je ďalšie študovanie týchto základných presvedčení a toho, ako to ovplyvňuje naše dnešné vnímanie sveta. Veľká časť nášho dospelého života je buď posilnením alebo reakciou na tieto skúsenosti z detstva. Sme buď väzňami svojho detstva alebo sa oslobodíme od tých pút, ktoré nás zväzujú," dodal Hetfield vo vyhlásení.


Zoznam skladieb na albume 72 Seasons:

1. 72 Seasons
2. Shadows Follow
3. Screaming Suicide
4. Sleepwalk My Life Away
5. You Must Burn!
6. Lux Æterna
7. Crown of Barbed Wire
8. Chasing Light
9. If Darkness Had a Son
10. Too Far Gone?
11. Room of Mirrors
12. Inamorata

Zdroj: TASR (AFP) + Metallica.com

Súvisiaci interpreti: Metallica