Tvrdé gitary, balkánska dychovka a refrén naspievaný folklórnymi speváčkami? Horkýže Slíže majú svoj štýl, ktorý je okamžite rozpoznateľný, nech už v pesničke pomiešajú čokoľvek. Ich najnovší hudobný kokteil funguje skvele, už pár hodín od zverejnenia mieri na vrchné priečky slovenských Youtube trendov a je skvelou pozvánkou do kina.


Reč je o skladbe Tvojho brata brat má brata, ktorú kapela napísala a nahrala pre novú letnú komédiu o Slovákoch na Balkáne s názvom Vitaj doma, brate!. Film nakrútil režisér Peter Serge Butko, ktorý je tiež autorom scenára, a za jeho produkciou stoja okrem neho aj Juraj Brocko a Petra Polnišová, ktorá zároveň stvárňuje jednu z hlavných postáv.

Po boku kapely Horkýže Slíže sa populárna herečka predstavila aj vo videoklipe, ktorý má pár dní od zverejnenia stovky tisíc prehratí. Ďalšou hviezdou klipu i samotného filmu, ktorého premiéra je naplánovaná na štvrtok 18. augusta, je herec Robo Jakab. Autormi skladby sú Horkýže Slíže, text napísal Peter "Kuko" Hrivňák a o produkciu sa postaral Jimi Cimbala. Režisérom videoklipu je Vlado Kriško, za kamerou stál Ondrej Synak.


Dôležitým miestom v komédii Vitaj doma, brate! je obec Báčsky Petrovec (Bački Petrovac) v srbskej Vojvodine, kde väčšinu obyvateľstva (viac než 66 percent) tvoria Slováci. "Vo filme budete počuť ľubozvučnú slovenčinu, takú, aká bola pred tristo rokmi. Dedina Bački Petrovac je zakonzervovaný slovenský ostrov na Balkáne, čo má v sebe akési exotické čaro... A robia tú najlepšiu klobásu a pálenku na svete," prezradila herečka a producentka filmu Peťa Polnišová.

Vo filme účinkujú i domáci ochotnícki herci z Báčskeho Petrovca a spoločne s nimi aj slovenskí herci a herečky Anna Šišková, Marína Dir, Vlado Černý, Miroslav Babjak, Jaroslav Valentík, Ján Sklenár, českí herci Martin Hofmann a Filip Rajmont, srbský herec Radoje Čupić a ďalší.

A o čom je samotný film? Jedna z postáv Marína prichádza k rodičom do Báčskeho Petrovca, aby im predstavila svojho snúbenca, slávneho spisovateľa Zoliho. Zarytý abstinent a vegetarián to najskôr nemá v dedine preslávenej klobásou a pálenkou vôbec ľahké. No len dovtedy, kým (takmer) všetci uveria, že o nich Zoli napíše knihu a konečne sa preslávia po celom svete. Maríninho otca Karola by malo tešiť dcérino šťastie, avšak príchodom Zoltána sa prebudí ťažoba tajomstva, ktoré malo zostať navždy skryté. Slnko rozpaľuje horúcu srbskú planinu a slovenská rozbuška s balkánskym temperamentom o chvíľu vzbĺkne...

Pozrite si prvý teaser so zábermi z filmu:


Text: Hudba.sk (zdroj: House of Comms)

Súvisiaci interpreti: Horkýže Slíže