Slovenské vydavateľstvo InMusic tento rok stihlo vydať jedno svoje vlastné CD a druhé v spolupráci s vydavateľstvom Hudobného fondu. Svojou interpretáciou obe nahrávky prepája popredný klavirista a zakladateľ súboru Ensemble Ricercata Ivan Šiller.

Súbor Ensemble Ricercata, ktorý sa venuje interpretácii komornej hudby so zameraním na tvorbu skladateľov 19. a 20. storočia a súčasnú hudbu, nahral začiatkom tohto roka dlho očakávané CD s názvom Melodies. Dramaturgiu albumu tvoria prevažne nahrávky francúzskych autorov – Milhauda, Satieho, Debussyho a slovenského skladateľa Roba Kolářa. Ten je autorom skladby Iavnana, ktorá je venovaná Jurajovi Kušnierikovi, tak ako aj celé CD.

"Francúzska hudba, to je jasnosť, elegantnosť, jednoduchá a prirodzená deklamácia; francúzska hudba chce predovšetkým potešiť," povedal jeden z najvýznamnejších skladateľov z prelomu 19. a 20. storočia Claude Debussy a tieto slová platia aj pre novú nahrávku Ensemble Ricercata. Súbor interpretuje skladby v zložení: Ronald Šebesta (klarinet), David Danel (husle), Helga Varga Bach (soprán) a Ivan Šiller (klavír).

"Výber z netradičnej a málo hrávanej zbierky v rukách skvelých interpretov, sopranistky Helgy Vargy Bachovej a klaviristu Ivana Šillera, bol takpovediac odsúdený na úspech," napísal o koncerte Ensemble Ricercata Jakub Goč v časopise Hudobný život.

Ensemble Ricercata Zdroj: InMusic

Vo vydavateľstve Hudobného fondu zase tento rok vyšlo sólové CD Ivana Šillera s názvom Old Boys Anthology. Nahrávku tvorí jeho interpretácia skladby, resp. suity Old Boys Anthology. Suite for Piano No. 2 od slovenského skladateľa Juraja Beneša.

"Túto skladbu som mal 'na klavíri' už asi desať rokov. Keď som ju prvýkrát počul v interpretácii Stana Zamborského, povedal som si, že si ju jedného dňa chcem naštudovať," hovorí Šiller o diele, ktoré bolo preňho podľa vlastných slov najväčšou interpretačnou výzvou za posledných päť rokov.

O jeho vzťahu k suite, ktorú tvoria odkazy na skladby "zakázaných" skladateľov z predrevolučných rokov, aj k samotnému Jurajovi Benešovi sa dozviete viac vo videorozhovore pre Hudobný život.

CD Melodies aj Old Boys Anthology môžete nájsť v e-shope vydavateľstva InMusic.

Vydanie CD podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. S podporou Hudobného fondu a SOZA. Mediálnym partnerom je Opera Slovakia a Hudobný život.

Zdroj: InMusic (Hudba.sk edit)