Slovami "ikonické" či "toto sa zapíše do kultúrnej histórie našej krajiny" reagovali osobnosti na headlinerské vystúpenie Stormzyho na tohtoročnom festivale Glastonbury. Budúci rok uzavrie prvý deň Pohody 2020 a slovenským fanúšikom predstaví aj skladby z čerstvo vydaného druhého albumu, ktorý patril medzi najočakávanejšie britské nahrávky roka.

Ešte pred piatimi rokmi bol neznámym autorom freestyle videí na Youtube a dnes sa usmieva z obálky magazínu Time s titulkom "Lídri novej generácie". Stormzy je stále len 26-ročný londýnsky MC, no už je dvojnásobným víťazom BRIT Awards, dvakrát sa stal umelcom roka podľa magazínu GQ a na konte má aj ceny BBC Music Awards, Ivor Novello Awards, Q Awards, MTV Europe Music Awards, BET Awards, UK Music Video Awards č MOBO Awards. Hoci prednedávnom ho poznali len fanúšikovia londýnskej grimeovej scény, dnes mu na albumoch hosťujú ľudia ako Ed Sheeran, na pódiu Chris Martin a na sociálnych sieťach ho ospevuje Adele a mnohí ďalší.

Stormzy rapuje od jedenástich rokov a okolo dvadsiatky si získal pozornosť vďaka sérii freestyleov s názovm WickedSkengMan. V júli 2014 vydal EP Dreamers Disease a okamžite získal titul Best Grime Act at the MOBO Awards. Veci nabrali rýchly spád, keď v rámci WickedSkengMan 4 zverejnil pieseň Shut Up. Išlo o prvý freestyle, ktorý sa kedy dostal do top 40 britskej hitparády. Pieseň sa už ako singel dostala aj do top desiatky UK chartu a dodnes sa z nej predalo už vyše milión kusov.


Následne sa odmlčal na sociálnych sieťach, aby 24. februára 2017 vykopol dvere s fantastickým debutom Gang Signs & Prayer, s ktorým dobyl britský rebríček predajnosti albumov, čo dokázal ako vôbec prvý grimeový umelec v histórii. Album má aj ďalšie historické prvenstvo v Británii, keď v prvom týždni zaznamenal najviac streamov v dejinách krajiny a prekonal predchádzajúci rekordný zápis Drakea.

NME ho označil za "knockoutový debut, ktorý je v rovnakej miere drzý i hĺbavý". DIY napísal, že "kým Skeptova Konnichiwa bola pre grime prelomovým albumom Gang Signs & Prayer je absolútnym trhákom - všestrannou jazdou ľudskou skúsenosťou, ktorá bude vyčnievať po desaťročia". Na albume sa predstavili aj viacerí hviezdni hostia ako MNEK, Lily Allen či Kehlani. Undergroundový žáner postavil Stormzyho do centra diania.


Prekvapivý headliner Glastonbury

Stormzyho tvorbu zdobí nielen fantastický flow a vymakaná produkcia. Sleduje spoločnosť a jasne pomenúva jej problémy. Zároveň naplno využíva svoje prostriedky a postavenie, aby sa stal súčasťou riešenia. Keď Financial Times kritizovali univerzitu Cambridge, že nemá na niektorých fakultách žiadnych černošských umelcov, prišiel Storzmy s vlastným štipendiom na podporu minoritných študentov na tejto škole. Už predtým pomohol so školným britskej študentke na Harvarde.

Napriek raketovo rastúcej popularite bolo zverejnenie Storzmyho ako headlinera Glastonbury miernym prekvapením. Bol totiž vôbec prvým predstaviteľom žánru grime i sólo britským černošským umelcom, ktorý kedy headlineoval tento festival. Historickej výzvy sa chopil dokonale. Na Pyramid stage predviedol fantastický vyskladanú šou, do ktorej zakomponoval množstvo silných odkazov, spoločensko-politickej kritiky, prekvapení a hostí, medzi ktorými bola napríklad tanečná skupina Black Ballet či spevák Coldplay Chris Martin. Na pódium vyšiel v nepriestrelnej veste s britskou vlajkou, ktorú navrhol Banksy a reagoval ňou na vzostup násilia (predovšetkým na útoky nožmi) v uliciach Londýna.

Po koncerte sa v médiách i na sociálnych sieťach spustili ódy na jeho výkon. Adele napríklad na svojom Instagrame napísala: "Bola to radosť, keď som ťa sledovala, ako sa rozvíjaš rýchlosťou blesku s absolútnym pôvabom. Je skutočne šialené, čo si dokázal za necelé tri roky." Koncert videl aj šéfredaktor českého magazínu Headliner Honza Vedral, ktorý uviedol: "Stormzy prepísal pravidlá Glastonbury. Z rapu spravil najdôležitejšiu hudbu v Británii," a ďalej dodáva: "Stormzy je dnes pre britskú hudbu a popkultúru rovnako dôležitý ako bývali The Beatles či The Clash."

Na jej záver svojej do detailov prepracovanej Glastonbury šou zaradil Stormzy pieseň Blinded by Your Grace Pt. 2, počas ktorej vynikla jeho ľudská stránka, keď si dojatý užíval posledné minúty koncertu, spev návštevníkov i výkon zboru a kapely na pódiu. Ako píše NME: "Svoj brilantný set využil ako platformu na pozdvihnutie iných."


Ešte predtým, koncom apríla, vydal ako prvý singel z očakávaného druhého albumu pieseň Vossi Bop, ktorá sa stala jeho prvým no.1 hitom. Skladbu podporil nemenej kvalitným klipom, ktorý ocenil ako jeden z najlepších za rok 2019 aj Pitchfork. V auguste vyšla ďalšia hitparádová jednotka so Stormzyho účasťou, keď hosťoval na piesni Eda Sheerana s názvon Take Me Back to London. Sheeran mu to oplatil (spolu s Burna Boyom) hosťovaním na piesni Own It. V krátkom slede vydal aj skladby Crown, Sounds of The Skeng či Wiley Flow a 13. decembra napokon aj druhý album Heavy Is the Head.

Podľa magazínu Clash ide, podobne ako pri debute, o víťaznú kombináciu grime-bangerov a rádioviek, no v tomto prípade lepšie spolupracujú na celkovom zámere a výsledku. Esquire nahrávkou začína svoj výber najlepších albumov roka a do svojich koncoročných výberov ju zaradili aj NME, GQ či The Independent.


Aktuálne potvrdení umelci Pohody 2020: Stormzy, Thom Yorke Tomorrow's Modern Boxes, The Libertines, Metronomy, ZHU, Wolf Alice, JPEGMafia, Kevin Morby, Floating Points, Archive, Black Midi, Hatari, Shame, Yves Tumor, Chai, Kokoroko, Emel Mathlouthi, Iva Bittová & Dunaj, Bazzookas, Wooze, Asmâa Hamzaoui & Bnat Timbouktou, Black Country, New Road, Malox, PENGSHUi, Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs, Shht a ďalší.

Informácie a foto redakcii Hudba.sk posyktol Anton Repka. Text správy sme upravili.