Pražská hala O2 Universum bola v sobotu večer miestom galavečera 33. ročníka odovzdávania výročných cien Českej hudobnej akadémie Anděl Coca-Cola 2023. Akadémia udelila osem cien v hlavných a šesť cien v žánrových kategóriách. Ocenenie bolo vyhlásené aj v kategórii najlepší slovenský album a osobnosť českej umeleckej scény, ktorú uviedli do Siene slávy.

Skupinou roka je zoskupenie hudobníkov J.A.R. Na scéne je od roku 1989, účinkuje v ňom desať interpretov, vydali dosiaľ deväť albumov, najnovším je Jezus Kristus Neexistus? z júna minulého roka. Ocenenie album roka získala skupina November 2nd za rovnomenný album, ktorý vydali vlani v novembri. Kapela s ním prišla po dvanástich rokoch a ponúka na ňom desať skladieb.

Sólovou interpretkou je Anna K., ocenenie získala za album Údolí včel z októbra minulého roka. Za rovnomennú skladbu získala aj cenu skladba roka. Sólovým interpretom je spevák a všestranný hudobník David Koller, ocenenie akadémie získal za album LP XXIII. V kategórii spoločný projekt si ocenenie odniesli Calin & Viktor Sheen za album Roadtrip. Spevák Calin, rodák z Moldavska, a Viktor Sheen, raper pochádzajúci z Kazachstanu, vydali tento album vo februári 2023.

Objavom roka je speváčka, skladateľka a textárka Tereza Balonová. V marci 2022 vydala album Půlnoc, v septembri 2023 pridala druhý album Lampiony. Ocenenie za videoklip si prevzal Ondřej Holý alias DNÉ za snímku Traps in My Feed (feat. FVLCRVM), réžia Luboš Vacke. Skupina Hex získala prvenstvo v kategórii slovenský album za platňu Kde je tu láska?. Svoj desiaty štúdiový album vydala skupina v apríli 2023.

Tip: Ako znie HEX bez Ďuďa? Inak, ale stále veľmi povedome – aj vďaka chceným či nechceným odkazom na hity z minulosti (recenzia)

Do Siene slávy uviedli speváka, herca, tanečníka a hudobníka Jiřího Korna. Umeleckú dráhu začínal vo formácii Mickey, hral v skupinách Rebels, Shut Up, tri roky pôsobil v Olympicu. Sólovú dráhu začal hitom Yvetta. V roku 2002 založil vokálne kvarteto 4TET.

Zdroj: TASR