Violončelista Jiří Bárta a klaviristka Terézia Fialová vydávajú 12. apríla svoj druhý spoločný album vo vydavateľstve Animal Music. Venujú ho "drásavej, ale napriek tomu nežnej" hudbe Leoša Janáčka. Vybrali si trojicu skladieb pôvodne napísaných pre husle a klavír, ktorých husľové párty upravil Jiří Bárta pre violončelo a v tejto podobe vychádzajú vo svetovej premiére. Medzi nimi je dnes už slávna, v dobe svojho vzniku však zabudaná Sonáta, ďalej Dumka a Romance.

Na albume ich dopĺňajú jediné dve Janáčkove skladby zložené priamo pre violončelo a klavír - Rozprávka a krátke Presto, a tiež Adagio, pôvodne štvrtá veta Rozprávky, neskôr vyradená. Album vychádza v roku 170. výročia skladateľovho narodenia v rámci osláv Roku českej hudby a umelci mu svojim albumom skladajú svoju osobnú poctu.

Jiří Bárta svoj vzťah k Janáčkovej hudbe podrobnejšie popisuje aj v booklete albumu. Na svoje prvé stretnutie s jeho hudbou v roku 1968 spomína takto:"„Počúvam tú zvláštnu krásnu hudbu, úplne inú, než som dovtedy ako dieťa mohol spoznať. Drásavú, ale napriek tomu nežnú, smutnú, ale inak, jednoducho clivú, ale bez nariekania a falošných sĺz. (…) Vo svojej až dezolátnej pravdivosti neodpustí maniere a neúprimnosti (neľahká úloha interpreta, rozlúštiť jeho pravdu), neopúšťa vo chvíľach teskna krásu tvorby."

Nahrávanie albumu Janáček prebehlo v Atriu na Žižkove v Prahe v spolupráci so zvukovým majstrom Ondřejom Urbanom v auguste 2023. Album vychádza 12. apríla v rámci Edície Animal Music 2024 podporenej grantom hlavného mesta Prahy a Nadáciou PPF. Album bolo tiež podporený Ministerstvom kultúry v rámci programu Rok českej hudby, Štátnym fondom kultúry a súkromnými darcami: Amerigo s.r.o., Iva Hejlíčková, Jiří Jirásek & priatelia, Helena & Vojtech Lažanští, Mgr. Markéta Lízálková, Iva Parish, Tomáš Pffeifer, Ilona Rejholcová & Kultúra Nový Bor, Ing. Robert Walter. Osobitné poďakovanie patrí Šluknovskému zámku. Album bude k dispozícii na CD, LP a digitálne v e-shope vydavateľstva (www.animalmusic.cz), v bežnej distribučnej sieti spoločnosti Supraphon a tiež na streamingových platformách.

Violončelista Jiří Bárta a klaviristka Terézia Fialová spolu tvoria partnerskú dvojicu, zároveň spolupracujú aj umelecky. Pre Animal Music už spolu nahrali 2CD Beethovenových Sonát pre klavír a violončelo (2021) a Jiří Bárta vydal u Animal Music album všetkých Bachových suit pre sólové violončelo (2018).

Jiří Bárta sa do európskej špičky zaradil už začiatkom 90. rokov 20. storočia, kedy vyhral významné hudobné súťaže (napr. v Drážďanoch alebo v Los Angeles). Spolupracuje s poprednými českými i svetovými orchestrami a s obľubou sa venuje komorným projektom. Vo svojej diskografii má niekoľko sólových nahrávok pre Supraphon, Hyperion a Animal Music a účinkoval aj na nahrávke Magdalény Koženej pre Deutsche Grammophon. Jiří Bárta je spoluzakladateľom a umeleckým riaditeľom Medzinárodného hudobného festivalu v Kutnej Hore. Klaviristka

Terézia Fialová je vyhľadávanou komornou partnerkou mnohých popredných sólistov. S orchestrom debutovala už ako dvanásťročná a do svojich dvadsiatich rokov sa venovala paralelne aj hre na husle. Je tiež laureátkou medzinárodných súťaží v Taliansku, Holandsku a Rusku. Zúčastnila sa radu majstrovských kurzov, vystupuje na festivaloch v Českej republike aj v zahraničí. Spolu s Jiřím Bártom je tiež členkou oceňovaného komorného súboru Eben trio (s huslistom Romanom Patočkou), s ktorým odohrala množstvo koncertov na významných pódiách vo Francúzsku, Nemecku, USA aj Číne.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla Markéta Faustová.