Už dnes odštartujú Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji, pričom Slovensko si zopakuje úlohu hostiteľskej krajiny po druhý raz po ôsmich rokoch. Oproti roku 2011 je tento ročník podstatne skromnejší na hokejové hymny. Oficiálnu skladbu majstrovstiev dokonca nepredstavil ani Slovenský zväz ľadového hokeja, ktorý sa uskromnil s piesňou maskota od Kandráčovcov.

Nahrať hymnu, ktorú si bude pospevovať celá krajina pri sledovaní hokejových zápasov, je pre mnohých umelcov lákavá predstava. Minulosť však ukázala, že je to zároveň aj nevďačná úloha, pretože v prípade, že sa požadovaný ľúbivý a povzbudivý športový hit vytvoriť nepodarí, znesie sa na hlavy tvorcov masívna kritika. Svoje by o tom vedela rozprávať aj speváčka Kristína, ktorá v roku 2011 nahrala oficiálnu hymnu majstrovstiev v angličtine s názvom Life Is a Game a fanúšikovia ju pri svojich hodnoteniach vôbec nešetrili.

Chudobnejší ročník

Práve v roku 2011 sa to hokejovými skladbami len tak hemžilo. Ďalšie skladby k domácemu šampionátu či na podporu slovenského tímu vtedy nahrali aj Gladiátor, Peter CmoríkMariánom GreksomAMO či dokonca Braňo Mojsej. Už teraz je jasné, že tento rok nič podobné nehrozí - zdá sa, že známe kapely a spevákov už prešla chuť pokúšať sa o nahratie novej hymny, ktorú by si fanúšikovia obľúbili. Väčšina hokejových priaznivcov si totiž zrejme na žiadnu z hokejových pesničiek vyššie uvedených interpretov ani nespomenie.

Napriek tomu, že sme tento rok opäť hostiteľskou krajinou Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji, dokonca ani Slovenský zväz ľadového hokeja sa rozhodol nepriniesť novú oficiálnu hokejovú hymnu. Namiesto toho predstavil bez veľkého haló skladbu tohtoročného maskota, medveďa Macejka, s názvom Macejkova pieseň, o ktorú sa postarali Kandráčovci. Odľahčená pesnička využíva obľúbenosť notoricky známej ľudovky na hokejových zápasoch, má preto potenciál zarezonovať medzi fanúšikmi, aj keď nie je prezentovaná ako hymna majstrovstiev či slovenskej reprezentácie.

Samotní organizátori šampionátu vravia, že ambíciou piesne nie je stať sa hymnou, no zároveň dúfajú, že si ju hokejoví priaznivci zoberú za svoju. "Budeme radi, ak bude medzi fanúšikmi populárna a stane sa ďalšou skladbou, ktorá bude znieť na štadiónoch aj po skončení šampionátu," uviedla Michaela Grendelová, riaditeľka komunikácie 2019 IIHF MS v ľadovom hokeji. 


Aktualizácia: Skladba má už aj oficiálny videoklip.


Podporujú hokejistov na vlastnú päsť

Na vlastnú päsť vytvorila novú hokejovú skladbu skupina Iconito, ktorej meno sa prvýkrát so slovenským ľadovým hokejom spojilo už minulý rok vďaka piesni Všetci za jedno lano. Tá mala za úlohu upozorniť na pozitívne zmeny v národnej Tipsport lige. Vtedy sa na texte piesne spolu s lídrom skupiny Kristiánom Dufincom podieľal aj Richard Lintner, ktorý s kapelou spolupracoval aj v prípade novinky Poďme spolu vpred.

Svojou účasťou vo videoklipe ju okrem neho podporili aj ďalší "zlatí chlapci" z Göteborgu ako Jozef Stümpel, Michal Handzuš či Ján Lašák. Či už vás jej text, rocková energia a samotný videoklip osloví alebo nie, je vidieť, že nejde o prvoplánovú snahu zviesť sa na hokejovom ošiali. Kapela si naozaj dala záležať, aby priniesla singel, ktorý bude aktuálny dlhšie než na jednu sezónu. Medzi fanúšikov sa novinka dostane aj vďaka sérii koncertov v oficiálnych fan zónach v šiestich slovenských mestách.


Netradičnú "hokejovú" pesničku pred majstrovstvami prinieslo východniarske zoskupenie Ščamba. Okrem popevku "ciky-caky ciky-cak" a slovenských vlajok či športového oblečenia v klipe totiž pieseň Na večar nemá s hokejom veľa spoločné, resp. je omnoho univerzálnejšia. Zaujímavosťou je, že skladba pôvodne vyšla ešte v roku 2006 na debutovom albume Ščamby s názvom Perši raz a okrem pridania "ciky-caky" sa jej text v podstate nezmenil. Možno ho síce v aktuálnom kontexte vnímať tak, že vyjadruje radosť z hokejovej fanúšikovskej atmosféry, no zároveň môže ísť aj o akúkoľvek nehokejovú večernú (i rannú) zábavu.

Faktom ale je, že poslucháči v komentároch na Youtube pozitívne ladenú a mimoriadne nákazlivú pieseň spontánne označili za novú východniarsku hokejovú hymnu a ďalej túto nálepku šíria aj niektoré médiá. Ak bude zaradená do zápasového playlistu v košickej Steel Arene, určite bude mať úspech. V Bratislave je to napriek vysokej koncentrácii východniarov v hlavnom meste o niečo menej pravdepodobné. Skladba je totiž postavená na motívoch ľudovej piesne a vďaka použitému nárečiu by si ju fanúšikovia zo stredu či západu Slovenska mohli pospevovať len s istými ťažkosťami.


Možno sa niektoré zápasy nevyvinú podľa našich predstáv, pár zápasov slovenskí reprezentanti vyhrajú a možno budú mať z pekla šťastie. Zomknutie sa hokejových fanúšikov je však veľmi vzácna vec, ktorá napokon robí z hokejistov nedotknuteľných hrdinov. S hymnou alebo bez, budeme našim hokejistom držať palce v zmysle asi jedinej skladby, ktorú kedy fanúšikovia na celom Slovensku prijali za svoju, aj keď za oficiálnu hokejovú hymnu nikdy vyhlasovaná nebola - Nech Bože dá. A ak to nevyjde, môžete smútok zahnať napríklad láskavo ironickou hitovkou od Nohavicu.


Autorka: Marína Valentovičová
Foto: Archívna foto, SITA/Ľudovít Vaniher