Poslednú októbrovú sobotu sa Slobodná Európa takmer presne po roku predstavila v bratislavskom Majestic Music Club (MMC), kde opäť zdieľala pódium so spriaznenou skupinou. Kým vlani to v rámci Spolu Tour bola slovenská Para, tentoraz pozvanie prijala legendárna česká kapela Laura a její tygři, čo sa ukázalo ako veľmi dobrý výber.

Víkendový koncert Slobodnej Európy na domácej scéne v budove YMCA opäť ukázal, že stálica slovenského punk rocku sa o priazeň o priazeň fanúšikov ani po takmer 30 rokoch na scéne obávať nemusí. Jej turné po slovenských aj českých kluboch bývajú vypredané a piesne poznajú naspamäť nielen príslušníci generácie, ktorí na nich vyrastali, ale aj mladšie ročníky. Potvrdila to aj účasť priaznivcov rôznych vekových skupín na bratislavskom koncerte. 

Tí najskalnejší si však na Slobodku museli počkať. Úlohy predkapely českej a slovenskej legendy sa na výbornú zhostila skupina Parketový lev, pomerne nová formácia bratov Jána (spev) a Jakuba (gitara) Hrčkovcov, ktorých zasvätení poznajú z účinkovania v skupinách Sveťo Korbel & Personál, Ramones Bratislava alebo Kaktus. Dvojicu dopĺňajú bubeník Alex Oplt a basgitarista Dafy. Hoci bol klub otvorený pre divákov už od pol siedmej, vystúpenie, ktoré odštartovalo krátko po ôsmej hodine, sledovala len malá hŕstka divákov. Kapela pritom ukázala, že by si rozhodne zaslúžila plnší klub.

Štvorica výzorovo neprehliadnuteľných hudobníkov predviedla kvalitný mix punku, hard rocku a poctivého rock'n'rollu - jednoducho "old school", ako sa spevák formácie vyjadril pre jedno rádio. Pokiaľ v tom chlapci budú pokračovať, môže ich čakať zaujímavá perspektíva. Zo skladieb odohraných v rámci polhodiny, ktorú mali k dispozícii, prítomných najviac zaujali HviezdyČierne oči, ktoré sú prvou lastovičkou z pripravovaného albumu. Mňa však úplne dostala pieseň Keď idem domov, v ktorej sa na ústnej harmonike predstavil ako hosť Slavomír Hoffer - naozaj parádne zahraný blues rock!

Laura, to je kult

Viac než tri desaťročia už uplynuli od vzniku dnes už kultovej českej skupiny Laura a její tygři. Okrem podmanivej hudby, ktorá je zmesou "rockovej energie, soulovej naliehavosti, jazzovej elegancie a funky drive", možno skupinu jednoznačne identifikovať podľa outfitu, ktorým sa jej mužskí členovia vyznačujú počas vystúpení už od začiatku fungovania tohto originálneho zoskupenia. Čierne nohavice, čierne úzke kravaty, biele košele a tmavé okuliare sú jeho nezameniteľnou poznávacou značkou.

Skupinu založil ešte v roku 1985 spevák a basgitarista Karel Šůcha. Zloženie skupiny sa počas jej existencie často menilo a jediným pôvodným členom je dnes len jej zakladateľ, ktorý je zároveň kapelníkom. Toto zoskupenie vyprodukovalo viaceré hviezdne osobnosti, o. i. aj Ilonu Csákovú a Dana Nekonečného (excentrický líder formácie Šum svistu). Za celý čas fungovania skupiny sa však nezmenila jej schéma, keď popri väčšom počte hudobníkov bola súčasťou súboru jedna speváčka. Po páde železnej opony skupina svojou originalitou zaujala zahraničných promotérov a koncertovala nielen na rôznych európskych pódiách, ale dostala šancu predstaviť sa aj mimo Starého kontinentu, zároveň sa však takmer úplne vytratila z domácej scény. Na Slovensku sme ju naživo mohli naposledy vidieť v roku 2013. 

Laura a její tigři v MMC, 27.10.2018 Zdroj: Evička KorbeľováLaura a její tygři

"Na počátku bylo slovo a slovo je rytmus..." - týmito slovami líder Karel Šůcha otvoril vystúpenie kapely, a zároveň uviedol prvú skladbu Rytmus. V MMC sa skupina predviedla v sedemčlennom zložení, ktorého súčasťou sú okrem Šůchu aj bubeník Miroslav Návrat, gitarista Tomislav Zvardoň a trojica skvelých dychových hudobníkov (nezaostávali ani v speve): Milan Král (trombón), Kamil Janský (saxofón) a Radek Němec (trúbka). Čerešničkou na torte však bola speváčka Lucie Bakešová, priťahujúca pozornosť najmä mužskej časti obecenstva. Jej kariéra začala pred tromi rokmi v televíznej šou Hlas Česko Slovenska a na poste speváčky vystriedala Lenku Novú. Okrem dobrého hlasu naplno ukázala svoj temperament a energiu tigrice.

"Sila Lucie je v celej jej osobnosti - talent, skvelý hlas i technika, pohyb, vzhľad a nepochybná inteligencia, ktorá je z interpretácie jej piesní počuť. Lucie nie je len speváčka, je komplexná," takto pochvalne sa o nej vyjadril Karel Šůcha, ktorý mal doteraz vždy šťastnú ruku pri výbere kvalitnej speváčky a súčasne krásnej ženy. Ani väčšinová mužská časť kapely sa však nedala zahanbiť - muzikanti spolu predviedli dokonalú hudobnú a tanečnú choreografiu. Ich výkon, to bola nespútaná radosť, a tak nečudo, že sa počas ich vystúpenia celé hľadisko vlnilo v rytmoch chytľavých tónov a skvelých popových refrénov, ktorými si kapela určite získala aj mnohých prítomných punkerov. Našlo sa však medzi nimi aj pár ortodoxnejších, resp. spoločensky mierne unavených, ktorí o sebe dali vedieť ojedinelými výkrikmi, aby kapela už skončila. Nuž, ak by sme boli všetci tolerantní, asi by sme to od šťastia neprežili...

Setlist asi hodinového bloku, alebo skôr hudobno-tanečnej šou, ktorú sledovalo už citeľne plnšie hľadisko, bol vyskladaný z hitov rôzneho obdobia, ktorých má skupina viac než dosť. Asi tretinu tvorili skladby z dvoch najstarších albumov z rokov 1987 a 1991 ako Slovník cizích slov, Bezcenná slova, Řekla mi máma, Nebudeme, či Žár trvá, ktorá zaznela v podobe záverečného prídavku. Väčšia časť piesní však pochádzala z obdobia nového milénia, pričom nechýbali ani veci z posledného albumu Továrna na sny (vyšiel v roku 2016 v rámci dvoj-CD spolu s reedíciou prvého albumu Žár trvá) - Trávas Maria, Posedlost a rovnomenná Továrna na sny. Bolo pre mňa príjemným zistením, že v publiku boli viacerí, ktorí poznali texty piesní a spievali si ich s kapelou. Jej skvelé vystúpenie plné pohody a zábavy nemalo chybu, a nič na tom nezmenili ani spomenutí nespokojenci.

Lucie Bakešová, Laura a její tigři v MMC, 27.10. Zdroj: Evička KorbeľováLucie Bakešová

Laco Lučenič je v Slobodke ako doma

Po krátkej pauze potrebnej na prestavbu pódia prišiel na rad hlavný ťahák večera - Slobodná Európa. Po sérii letných festivalových koncertov sa skupina vrátila na klubové pódiá, aby sa predstavili v zmenenej zostave. Na poste basgitaristu totiž od septembra došlo k výmene. Namiesto Martina "Žuma" Zimányiho, ktorý sa rozhodol venovať iným projektom, sa stálym členom formácie stal známy hudobník, producent a multiinštrumentalista Laco Lučenič. Okrem legendárneho hudobníka, ktorého meno je spojené s účinkovaním v kapelách Fermata, Prúdy, Modus a Limit a známe aj vďaka dlhoročnej intenzívnej spolupráci s Mirom Žbirkom, Pavlom Hammelom, Mariánom Vargom, či Marikou Gombitovou, sú členmi Slobodnej Európy aj spevák Miloslav "Whisky" Láber, gitaristi Sveťo Korbeľ a Vlado Jurča a bicie má na starosti Tomáš "Tuleň" Vojtek

Hoci Lučenič predtým nebol riadnym členom skupiny, ide o prirodzené vyústenie dlhodobej spolupráce. Okrem debutu Pakáreň (1991) sa totiž podieľal na všetkých jej ďalších albumoch ako hudobník a producent a často účinkoval na jej vystúpeniach ako hosť. V roku 1999 sa tiež podieľal na nahrávaní Whiskyho sólového albumu. Napriek tomu boli fanúšikovia zvedaví, ako zapadne do zabehnutej zostavy o generáciu mladších hudobníkov. Prvý koncert po ohlásení novej zostavy sa odohral iba deň predtým v piešťanskom klube ŽiWELL a ohlasy boli viac než priaznivé. Aj v MMC bolo od prvej chvíle jasné, že "Double L" bol vynikajúci tip. Skúsený hudobník niektoré basové linky v skladbách efektne rozvinul a ukázal, že je aj dokonalý šoumen.

Rešpekt voči nemu bolo cítiť aj zo strany frontmana Whiskyho, ktorý to vyjadril slovami "som mimoriadne vďačný za tohto čáva, ktorý hral už v časoch, keď som ešte ťahal drevenú kačku". Laco Lučenič počas svojej kariéry skúsil všetky možné žánre, od bigbítu cez jazz-rocku až k synthpopu a pop rocku, a teraz sa akoby symbolicky sa vrátil ku koreňom, teda k rock'n'rollu. Aj to môže byť jeden z dôvodov jeho vydarenej symbiózy so Slobodnou Európou, ktorej hudba optimálne mixuje punk práve s rockovou klasikou.

Whisky a Laco Lučenič, Slobodná Európa v MMC Zdroj: Jakub FabiánWhisky a Laco Lučenič

Osvedčený setlist s malými obmenami

Koncertný setlist Slobodnej Európy v MMC tvorili osvedčené energické vypaľováky, na ktorých mnohí jej fanúšikovia vyrastali, no tentoraz s niektorými obmenami. Takmer polovica zahraných skladieb pochádzala z prvého albumu Pakáreň, asi najviac sa približujúceho ku klasickému tvrdému a priamočiaremu punku - zazneli napríklad Som ten, Nikdy to tak nebude, Rock'n'Roll alebo Čo sa stalo s naším životom. Odznel aj song s chytľavým refrénom Deti & heroín, ktorý skupina nehrala naživo už osem rokov. Len pripomeniem, že ide o coververziu piesne Puf a Muf skupiny Zóna A, ktorú zložil zakladajúci člen Slobodnej Európy Braňo Alex a neskôr pretextoval Whisky.

Dve piesne zaspieval aj Sveťo Korbeľ, a to BohRyby. Druhá menovaná je známa aj z repertoáru bratislavskej skupiny Extip, ktorá ju ešte počas socialistických a voči punku nepriateľských 80-tych rokov hrávala v kluboch, kde sa združovala punková komunita hlavného mesta. Jej líder Miki Mikuška bol prítomný aj v publiku, spoluhráč Sveťo ho z pódia pozdravil. Mimochodom, Ryby sa dostali aj na Whiskyho sólovku a je zaujímavé, že na nahrávaní tejto piesne sa podieľal aj legendárny Jaro Filip.

Tragicky zosnulému talentovanému hudobníkovi Marekovi Brezovskému venoval Whisky skladbu Neni toho veľa, ktorá vznikla ešte v roku 1995, a neskôr sa stala súčasťou jeho sólového albumu. Z posledného albumu Štvorka sa do setlistu dostali dva výborné single VesmírStredná trieda. Samozrejme, nemohla chýbať kultová skladba z nadčasového albumu Unavení a zničení (1994) Podvod (k téme piesne existuje v rámci kapelového merchu podarené tričko) a tiež nemenej legendárna vec z albumu Trojka (2003) Nič sa nedeje, ktoré hlavne pogujúcu časť publika priviedli do maximálneho varu. Záverečná dvojica skladieb Stará sladovňa (o legendárnej pivárni ľudovo zvanej Mamut, kde aj padlo rozhodnutie o založení skupiny) a Analýza dokázala hovno, ktorá jednoducho a trefne vyjadruje stále platnú pravdu, boli už len pomyselnou šľahačkou na torte a vrcholom dobre vystupňovaného koncertu.

Slobodná Európa v MMC, 27.10.2018 Zdroj: Jakub Fabián

Slobodná Európa v MMC predviedla poctivo zahraný a energiou nabitý koncert a ukázala, že to jednoducho so svojím publikom vie. Ak ste si jeden z jej prvých koncertov s Lacom Lučeničom ako regulárnym členom zostavy nechali ujsť, do konca roka budete mať ešte niekoľko príležitostí.

Najbližšie vyráža Slobodka so skupinou Tři sestry na spoločné turné 
s názvom 100 let punkové republiky Radegast Tour 2018 po jedenástich českých mestách, no koncom roka sa opäť dočkajú aj slovenskí fanúšikovia. 21. decembra Slobodka vystúpi v žilinskom Smer klube 77 (21.12.), následne sa predstaví v košickom klube Collosseum (22.12.) a koncertný kalendár pre rok 2018 uzavrie 24. decembra v bratislavskom Randali už tradičným (siedmy rok po sebe) Vianočným polnočným koncertom. Nepochybne sa je na čo tešiť aj budúci rok, kedy si kapela pripomenie okrúhle 30. narodeniny.

Setlist dvojkoncertu skupín Laura a její tygři a Slobodná Európa:

(27.10.2018, MMC, Bratislava)

Laura a její tygři:

1. Rytmus
2. Bing Bang je když
3. Kouzla a čáry
4. Trávas Maria
5. Tisíc a jedna noc
6. Posedlost
7. Peníze
8. Továrna na sny
9. Reklama a kecy
10. Slovník cizích slov
11. Řekla mi máma
12. Zapomeň na to
13. Nebudeme
14. Bezcenná slova
15. U zrcadla

Prídavok:

16. Žár trvá

Slobodná Európa:

1. Som ten
2. Nikdy to tak nebude
3. Nič sa nedeje
4. Rock'n'Roll
5. Vesmír
6. Relatívny pokoj
7. Kapitalizmus
8. Čo sa stalo s naším životom
9. Boh
10. Ráno (1.2.91)
11. Stredná trieda
12. Deti & heroín 
13. Neni toho veľa
14. Podvod
15. Ryby
16. Unavený a zničený
17. Pakáreň

Prídavky:
18. Stará Sladovňa
19. Analýza dokázala hovno

Autor: Ivan Straka
Foto: Evička Korbeľová / archív Slobodnej Európy

Súvisiaci interpreti: Laura a její tygři, Slobodná Európa