Na mnohé hviezdy z bývalého režimu sa časom zabudlo a len zlomok z nich si udržal popularitu aj po páde železnej opony. Jednou z týchto výnimiek je aj Marcela Laiferová, ktorá sa už dnes večer predstaví na megakoncerte k 50. výročiu Bratislavskej lýry so svojou víťaznou piesňou Slová z roku 1970.

Prvá dáma Bratislavskej lýry - aj tak by sme mohli nazvať prvú slovenskú víťazku tohto prestížneho festivalu. I keď by sa mohlo zdať, že vyštudovaná lekárka Marcela Laiferová prežívala v živote len úspechy, opak bol pravdou. Sľubne rozbehnutú kariéru speváčky jej takmer zmaril komunistický režim, ktorý jej v roku 1969 zakázal spievať pieseň Jednu lásku mám spolu s Karolom Hálom. Išlo o pieseň, ktorá bola vyjadrením názoru na nezmyselnosť vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Česko-Slovenska.

"V roku 1969 som mala spievať krásnu pieseň Jednu lásku mám. Avšak táto pieseň bola zakázaná. Bol to ťažký rok pre Lýru, mnohí z nás najprv chceli spievať, potom spievať nechceli. Neskôr nám spievať zakazovali a vyhrážali sa, že Lýru nikto nebude vysielať. Tá pieseň bola do 1989 pod zámkou," povedala pre Hudba.sk v rozhovore na nedávnej tlačovej konferencii spomienkového podujatia Lýra 50 - Mám rozprávkový dom

Po tvrdej rane osudu veľké víťazstvo

Pre mnohých interpretov znamenalo rebelantstvo po roku 1968 koniec speváckej kariéry. To však neplatilo o speváčke, ktorá už v 60-tych rokoch pobláznila hlavu mnohým fanúšikom. V roku 1970 sa na slávnej pesničkovej súťaži predstavila s piesňou Slová, ktorú pre ňu zložili Ivan Horváth a Ivan Úradníček. Krátko predtým však prišla o životnú lásku, manžela Jaroslava Laifera, ktorý zomrel kvôli nezmyselnej chybe lekárov a tak bolo otázne, či vtedy ešte veľmi mladá, len 24-ročná speváčka, nájde dosť síl, aby sa súťaže zúčastnila. Pomohol jej Karel Vlach, vďaka ktorému dva mesiace po smrti manžela na Lýre vystúpila. V liste jej totiž napísal, že jej nebohý manžel, ktorý bol takisto lekárom a zároveň hudobníkom, by si určite prial, aby spievala.

"V piatok trinásteho som Lýru nakoniec vyhrala. Vôbec som si nemyslela, že to niečo donesie do môjho života. Predsa len, bolo to ťažké obdobie pre mňa. Pieseň Slová bola emotívna, veľmi smutná, ale predsa aj plná nádeje. Pamätám si, že vtedy každý kraj v Česko-Slovensku mal desať rozhodcov. Ja som vtedy dostala najviac hlasov z Českobudějovického a Pražského kraja. Najmenej z toho nášho Banskobystrického. To práve hovorí o tom, ako my strašne 'milujeme' svojich ľudí a to sa netýkalo len spevákov a muziky, ale všetkého, " spomína na smutno-krásne obdobie svojho života.


Žiť za to stálo 

Po veľkom úspechu na Lýre sa speváčke začali otvárať dvere do sveta, ktoré boli pre mnohých v tom čase zavreté. "Slová mali obrovský úspech. Otvorili mi cestu na východo-nemecký trh, v tom čase som bola každý víkend v Berlíne. Z Lýry som išla do Rio de Janeira. Odtiaľ ma zavolali na iný festival a takto sa to pekne nabaľovalo. Získala som svojho času veľa cien, aj keď si myslím, že to nie je najdôležitejšie v živote. Víťazstvá vo svete som nepocítila na nejakej priazni, veď v tej dobe sa o tom v médiách doma radšej ani nepísalo," spomína Marcela na 70. roky.

O tom, že pieseň Slová mala obrovský úspech svedčí aj fakt, že skladateľ Ivan Horváth dostal ponuku od amerického vydavateľstva, že si túto pieseň chcú dať do svojho portfólia. To sa nepodarilo žiadnej inej piesni z Bratislavskej lýry, hoci súťaž mala svojho času aj veľkú medzinárodnú prestíž. Myšlienka obnoviť túto pesničkovú súťaž sa preto na slovenskej hudobnej scéne objavuje pravidelne. Peter Nagy, ktorý tiež vystúpi na dnešnom galakoncerte sa vyjadril, že táto forma súťaže na Slovensku chýba. Marcela Laiferová s tým však nesúhlasí a myslí si, že iniciatívu treba ponechať mladým. "Myslím, že Lýra by už úspech v tomto čase nemala. To bolo v tom čase, na tom mieste. Je to tak dobre, ako to bolo. My sme boli vtedy mladí a všetko sme si užívali dvakrát. Treba vymyslieť nové projekty. Tie musia vymyslieť mladí a noví ľudia a tých treba podporiť."

Triezvy názor má aj na začiatky svojej kariéry, kde by spätne nič nemenila. "Určite sú veci, ktoré by som mohla robiť lepšie. Ja sa ale zásadne nezamýšľam nad minulosťou, tá sa nedá zmeniť. Myslím na súčasnosť a pozerám sa do budúcnosti." Radu pre mladších kolegov ako uspieť v hudobnom biznise nemá, jednoducho človek musí robiť to, čo chce a čo ho baví. "Ja som sa snažila pracovať na sebe. Snažila som sa byť najlepšia, aká viem. Nad tým všetkým okolo, ako niečo dosiahnuť, som nepremýšľala. Všetok zmätok u človeka začína jeho myslením a na to som sa snažila dávať pozor."


So smrťou Bednárika sa stále nezmierila

V živote a kariére Marcely Laiferovej zohrávalo dôležitú úlohu, že sa vždy snažila obklopovať tými správnymi ľuďmi. Takou spriaznenou dušou bol aj jej veľký kamarát Jozef Bednárik, s ktorého smrťou sa ešte stále nezmierila. "Po jeho smrti sme zostali zdrevenení. Celý recitál mi stihol urobiť. Často na neho myslím, on bol neuveriteľný človek, museli ste ho poznať a museli ste s ním robiť, aby ste to pochopili."

71-ročná speváčka bola pri tom, keď obľúbený režisér a milovník hudby zakladal projekt pravidelných koncertných večerov pod názvom Šansónový klub Jozefa Bednárika, o plánoch na jeho oživenie však hovorí veľmi opatrne. "Niekedy si myslím, že vykašlime sa na to, keď tu už nie je, ale potom mi to zase vŕta v hlave. U nás na Slovensku to nie je také rozšírené. Naše publikum na tieto formy vystúpení ešte nie je pripravené. Občas, keď je tá možnosť, zaspievam, často myslím aj na neho. To on mi pripravil prekrásny recitál, ktorý veľmi rada spievam," uvažuje so smútkom v hlase.

"Okrem šansónov som však nahrala aj nové piesne so špičkovými muzikantami," prezradila speváčka, ktorá verí, že jej novinky, s ktorými jej pomáhal aj synovec Adam Bresťanský, si po dlhých rokoch nájdu cestu do rádiového éteru. Okrem spevu sa venuje aj astrológii a horoskopom, svojej rodine a už onedlho do jej autorskej zbierky pribudne ďalšia kniha, tentokrát opäť o varení. "Práve dolaďujeme posledné detaile o mojej druhej knihe o varení. Tá prvá sa tešila obrovskej obľube, tak som sa rozhodla pustiť do toho opäť."

Koncert Lýra 50 - Mám rozprávkový dom sa koná už dnes večer v bratislavskej Inchebe za účasti najväčších hviezd česko-slovenskej populárnej hudby minulého storočia. "Považujem to za svoju povinnosť a už teraz sa mimoriadne teším," priznala Marcela Laiferová. Okrem nej sa na podujatí predstavia aj Karel Gott, Helena Vondračková, Jana Kocianová, Jitka Zelenková, Lenka Filipová, Petra Janů, Peter Nagy, Martha a Tena Elefteriadu, Peter Lipa, Janko Lehotský, Vašo Patejdl, Pavol Hammel a ďalší. Z mladšej generácie interpretov, ktorí budú interpretovať hity z Bratislavskej lýry, vystúpia napríklad Martin Chodúr, Mário "Kuly" Kollár, Polemic, Lukáš Adamec či Mirka Partlová, ktorá publikum poteší skladbou Mariky Gombitovej Vyznanie


Autor: Roman Kubovics
Foto: Martin Wele Veleba

Súvisiaci interpreti: Marcela Laiferová