Do Bratislavy vo februári zavíta francúzsky skladateľ a multiinštrumentalista Yann Tiersen, známy okrem iného ako autor hudby k filmom Amélia z Montmartru (2001), Good Bye Lenin! (2003) a ďalším. Po premiére na festivale Pohoda odohrá dva mesiace po Vianociach svoje prvé klubové vystúpenie na Slovensku.

Zdá sa, že rok 2015 bude na Slovensku rokom filmovej hudby, aspoň čo sa týka koncertov. Okrem už ohláseného preloženého koncertu legendárneho talianskeho skladateľa Ennia Morriconeho a očakávanej šou The Godfather Live s hudbou z kultového filmu Krstný otec sa fanúšikovia môžu tešiť aj na Yanna Tiersena, ktorý v Bratislave vystúpi len tri dni po Morriconem - 23. februára v bratislavskom Ateliéri Babylon.

Žánrový aj nástrojový chameleón

Hoci ťažiskom Tiersenovej tvorby je experimentálna a vážna hudba, v rámci aktuálneho turné vystupuje s rockovou kapelou - nezaprie, že medzi jeho najväčšími obľúbencami sú umelci ako Nick Cave či dokonca Nirvana. Pôjde o Tiersenovo premiérové vystúpenie v Bratislave a celkovo druhé na Slovensku – to prvé, na Pohode 2012, vyvolalo veľmi pozitívne reakcie. Bratislavský koncert bude pozostávať aj z novej tvorby, aj z toho najlepšieho z Tiersenovej 20-ročnej hudobnej kariéry.

Hudobník pri živých vystúpeniach používa veľké množstvo hudobných nástrojov - gitary, syntetizátory, sláčikové nástroje, ale aj menej bežné inštrumenty ako melodica, xylofón či akordeón, s ktorým nahral notoricky známe skladby z Amélie. A možno prinesie aj hračkárske klávesy a písací stroj, ktoré tiež počuť v niektorých jeho nahrávkach.


Každý album je samostatným svetom

Yann Tiersen (1970) začal objavovať najrôznejšie hudobné nástroje už ako dieťa. Od štyroch rokov hrá na klavíri, od šiestich na husle. V trinástich sa vzoprel rodičom, ktorí ho viedli k vážnej hudbe, husle demonštratívne rozbil a založil s kamarátmi svoju prvú kapelu, ktorej vzormi boli spomínaný Nick Cave a Einstürzende Neubauten. Aj Tiersenova neskoršia tvorba je ovplyvnená oboma týmito svetmi – miestami minimalistické kompozície pripomínajúce Philipa Glassa či iných velikánov modernej vážnej hudby, na iných nahrávkach zas až popový či drsný rockový zvuk.

Celkovo má Francúz na konte už 15 albumov, a každý z nich je svetom sám o sebe. Väčšina z nich vznikla na netradičných miestach, ktoré si Tiersen pri nahrávaní vyberá. Pri skladaní soundtracku k filmu Tabarly (2008), životopisu francúzskeho moreplavca Érica Tabarlyho, sa napríklad Tiersen na dva mesiace presťahoval do opusteného domu na ostrove Ouessant.

Koncert sa uskutoční 23. februára v bratislavskom Ateliéri Babylon. Prvých sto najlacnejších lístkov za 20 eur je už vypredaných, aktuálne je v predaji limitovaný počet ďalších 200 vstupeniek za 25 eur. Po ich vypredaní bude až do skončenia predpredaja cena 30 eur. V predaji je aj 100 VIP lístkov na balkón v cene 40 eur. Ďalšie informácie nájdete na oficiálnej stránke usporiadateľskej agentúry Ore Pole.


Informácie pre Hudba.sk poskytol Tomáš Tauber z agentúry Ore Pole. Článok bol upravený a doplnený redakciou.

Foto: Igor Daniš - archív Hudba.sk

Súvisiaci interpreti: Yann Tiersen