Dve tretiny hudobníkov majú obavy z umelej inteligencie. Vyplýva to zo štúdie dvoch veľkých hudobných spoločností na ochranu práv hudobníkov, ktorá bola zverejnená v utorok. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

Na základe prieskumu medzi viac ako 15-tisíc ľuďmi z hudobného priemyslu francúzska Spoločnosť autorov, skladateľov a vydavateľov hudby (SACEM) a nemecká Spoločnosť pre práva na hudobné výkony a mechanické reprodukcie (GEMA) uviedli, že 71 percent respondentov sa obáva, že v budúcnosti už nebudú môcť z hudby vyžiť. Podľa analýzy trhu a rozhovorov s odborníkmi sa odhaduje, že príjmy umelcov do roku 2028 klesnú o 27 percent, čo je približne 2,7 miliardy eur.

Umelú inteligcenciu (AI) vo "veľkom počte oblastí súvisiacich s tvorbou hudby" využíva 35 percent opýtaných. Približne 95 percent respondentov však požaduje väčšiu transparentnosť od spoločností vyvíjajúcich nástroje AI a podobný počet chce, aby politici venovali väčšiu pozornosť problémom spojeným s AI a autorskými právami.

  Výkonná riaditeľka SACEM Cécile Rapová-Veberová uviedla, že nejde o to, aby sa činnosť v oblasti AI "spomalila", "ale aby sa stala cnostnou". "Aktívne spolupracujeme s aktérmi v tomto sektore na implementácii technických riešení zameraných na identifikáciu obsahu vytvoreného pomocou AI," dodala v správe.

Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)