Billie Eilish, Pearl Jam či dediči Franka Sinatru vyzývajú na ochranu pred AI. Svoju výzvu vyjadrili spolu so stovkami ďalších hudobných umelcov a umelkýň podpísaním otvoreného listu, ktorý upozorňuje na hrozby súvisiace s rozvojom umelej inteligencie (AI).

"Musíme sa chrániť pred agresívnym zneužitím AI na krádež hlasu a podobizne profesionálnych umelcov, na porušenie autorských práv a ničenie hudobného ekosystému," píše sa v liste, ktorého iniciátorom je nezisková organizácia Aliancia práv autorov (ARA).

"Vyzývame všetky digitálne hudobné platformy a služby, aby sa zaviazali, že nebudú vyvíjať a používať technológie umelej inteligencie na generovanie hudby, ktoré by mohli ohroziť alebo nahradiť umeleckú tvorbu ľudí či obrať nás o spravodlivé ohodnotenie našej práce," píše sa v liste, ktorého signatármi sú napríklad aj Katy Perry alebo Smokey Robinson.

V USA aktuálne už prebiehajú prvé legislatívne kroky na ochranu umenia pred AI, zatiaľ na úrovni jednotlivých štátov. Napríklad v štáte Tennessee ako v prvom vznikol ochranný zákon zvaný "ELVIS Act". O podobnej legislatíve sa však už diskutuje aj na federálnej úrovni v Kongrese.

"Pracujúci hudobníci už aj tak bojujú o prežitie vo svete streamingu a teraz im hrozí ešte aj bremeno súboja so záplavou hluku generovaného umelou inteligenciou," poukazuje na situáciu výkonná riaditeľka organizácie ARA Jennifer Jacobsen.

Zdroj: TASR (AFP), Hudba.sk edit