Svetový úspech skupiny ABBA začal pred 50 rokmi na Eurovízii v Brightone. 19. ročníka autorskej piesňovej súťaže sa 6. apríla 1974 zúčastnilo 17 krajín, pričom ABBA nepatrila k najväčším favoritom a bola na Eurovízii nováčikom. Za pesničku Waterloo získala skupina 24 bodov, o šesť viac ako Gigliola Cinquetti so skladbou Si na druhom mieste. Tretí boli Holanďania Mouth & McNeal so skladbou I See A Star, až štvrtá skončila hlavná favoritka Olivia Newton-John s piesňou Long Live Love.

ABBA mala poradové číslo osem, po vystúpení sa členovia a členky skupiny uchýlili do salónika za pódiom a pozorne sledovali ďalší priebeh súťaže, ktorý opisuje v knihe ABBA Andrew Oldham: "Björn sa usmieval po každej sade bodov, ktoré vyznievali v ich prospech, Benny sa snažil vyzerať chladne, cítil sa však mizerne, Anni-Frid bola v predšokovom stave so zaťatými päsťami a Agnetha musela krotiť túžbu skákať od radosti, vedomá si toho, že sa jej kostým môže roztrhnúť. Keď bolo po všetkom, objímali sa od radosti tak vášnivo, že niektorým nebolo jasné, kto s kým vlastne tvorí pár."

Pieseň Waterloo v ten večer otvorila švédskej štvorici cestu k medzinárodnému úspechu. V britskom rebríčku albumov sa postupne umiestnilo celkom 14 albumov skupiny, z nich deväť sa dostalo na prvé miesto. Kompilácia ABBA Greatest Hits z novembra 1975 sa v rebríčku udržala 130 týždňov, album Arrival z októbra 1976 celkom 92 týždňov. V rámci singlov sa celkom 26 piesní sa dostalo do anglickej hitparády a takisto deväť dosiahlo až na prvú pozíciu.

Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)