Taliansky operný spev je od stredy na zozname nehmotného svetového dedičstva UNESCO. "Je to oficiálne potvrdenie toho, čo sme už vedeli - operný spev je svetová výnimočnosť," uviedol po rozhodnutí UNESCO taliansky minister kultúry Gennaro Sangiuliano vo vyhlásení. Opera vznikla v Taliansku, kde pôsobili Alessandro Scarlatti a Giuseppe Verdi. Spievali ju talianski vlastenci, pričom niektoré z najlepších árií sveta pochádzajú z tohto polostrova.

Operný spev je "fyziologicky kontrolovaný spôsob spevu, ktorý zvyšuje nosnosť hlasu v akustických priestoroch, ako sú amfiteátre a kostoly", uvádza UNESCO. Toto umenie je zároveň spojené so špecifickou mimikou i gestami tela a zahŕňa kombináciu hudby, drámy, herectva a inscenácie. Opera tiež "podporuje kolektívnu súdržnosť a sociokultúrnu pamäť" a je "prostriedkom slobodného vyjadrovania a medzigeneračného dialógu", píše sa vo vyhlásení globálnej organizácie.

Po rôznych pokusoch s hudobným divadlom v 16. storočí vznikla opera okolo roku 1600 vo Florencii, kde bola založená akadémia propagujúca inovatívnu kombináciu spievaného textu a hudby. Za prvého veľkého operného skladateľa sa považuje Talian Claudio Monteverdi, ktorý žil v rokoch 1567 až 1643. V súčasnosti je v Taliansku približne 60 operných domov, čo je celosvetový rekord.

Zdroj: TASR/AFP (Hudba.sk edit)