Geniálny grécky skladateľ Vangelis sa narodil pred 80 rokmi. Viac ako 50-ročnú hudobnú kariéru tejto ikony elektronickej a filmovej hudby prezentuje vyše 50 vydaných albumov a kompilácií i množstvo ocenení. Medzi nimi je aj soška Oscara za hudbu k filmu Ohnivé vozy (Chariots of Fire) z roku 1981. Prevziať si ju však neprišiel, lebo sa veľmi bál lietania.

O rok neskôr vytvoril nezabudnuteľný soundtrack k sci-fi filmu Blade Runner (1982) režiséra Ridleyho Scotta, za ktorý získal nomináciu na Zlatý glóbus pre najlepšiu hudbu. Nomináciu na toto prestížne ocenenie získal tiež o desať rokov za hudbu k Scottovmu historickému veľkofilmu 1492: Dobytie raja (1492: Conquest of Paradise, 1992). Známa je tiež jeho spolupráca s Jonom Andersonom z progresívnej rockovej kapely Yes. Ako duo Jon a Vangelis vydali štyri štúdiové albumy a dve kompilácie.

Skladateľ zložil aj oficiálnu hymnu majstrovstiev sveta vo futbale 2002, ktoré sa konali v Kórejskej republike a v Japonsku. V posledných dvadsiatich rokoch spolupracoval s NASA a ESA na hudobných projektoch Mythodea (1993), Rosetta (2016) a Juno to Jupiter, ktorý bol jeho posledným štúdiovým albumom.

Jeden z najväčších skladateľov elektronickej hudby všetkých čias zomrel 17. mája 2022 vo veku 79 rokov na zlyhanie srdca v nemocnici v Paríži.

Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)