Horkýže Slíže už v sobotu privítajú jar s Karpatskými Chrbátmi vo Vrbovom. Skupina aktuálne ťahá úspešnú jarnú šnúru po Českej republike, kde ju všade čakali vypredané sály. Celkovo 20 koncertov preruší len prvoaprílové vystúpenie vo Vrbovom, po ktorom sa Slíže opäť vrátia za rieku Moravu.

Horkýže SlížeKarpatské Chrbáty sa na jednom pódiu prvýkrát stretli presne pred 30 rokmi, pol roka po tom, čo nitrianska kapela vznikla. Spoločný koncert vtedy odpálili v novovznikajúcom klube po Zoborom. "Vrštať v Nitre vlastne ešte len budovali. Koncert sa uskutočnil na dvore Vrštati, na paletách, a dozdoboval ho ešte rôzny stavebný materiál." spomína Peter "Kuko" Hrivňák "Karpatské Chrbáty boli geniálne. Hrali ešte s trubkárom. Keď nám o necelé dva roky na to krstili album Prvý Slíž, to už bol klub Vrštať dokončený, a trubkár od Chrbátov už s nimi nehral," dodáva spevák a basgitarista Slížov.

Horkýže Slíže neskôr spolupracovali s Braňom Jobusom na viacerých projektoch. Ich najúspešnejšou hudobnou spoluprácou je jeho hosťovanie v skladbe Nerob!, ktorej videoklip má dnes 4 milióny pozretí na Youtube. "S Braňuškom sa spolupracuje výborne. Príde, uvidí a zvíťazí," stručne zhodnotil Kuko. "Má v hlase ten svoj pridusený originálny afekt, na ktorom to má celé nádherne postavené. Ale hlavne je to úžasný, nadaný a veľmi priateľský človek," doplnil o Jobusovi, ktorý spieva s Horkýže Slíže aj v songu Superstar CS.

V sobotu 1. apríla sa vo vrbovskom Dome kultúry od 19:00 predstaví aj mladá kapela Illuse. Podujatie, ktoré je každoročne predzvesťou festivalu Vrbovské vetry, má názov Vítanie jari a oslava abstinencie, keďže práve teraz na konci marca je to presne 18 rokov, odkedy Braňo Jobus definitívne skončil s alkoholom. Oslavovať sa zároveň budú aj jeho narodeniny (2. apríla), a tiež narodeniny jeho prvého syna Ondreja (1. apríla), ktorý hrá na bicie v kapele Illuse. Akcia bude tiež spomienkou na gitaristu Karpatských Chrbátov Mira "Kusýka" Kusého, ktorý zomrel vlani vo februári. Jeho hudobná vsuvka zaznie v jednej časti koncertu z podmazu, v druhej ho prevezme práve Braňo Jobus.

Keďže Vítanie jari padlo tento rok v kalendári práve na Deň bláznov, nebude chýbať ani veľa zábavy. Okrem tradičného pálenia Moreny pán brat Andrej Jobus opäť pripravil aj unikátne a jedinečné hry – tento rok to bude napríklad lov endemitov Jobusovými bezpečnostnými oštepmi.

Zdroj: Vrbovské vetry (Hudba.sk edit)