Hudbu k životopisnému filmu o Amy Winehouse vytvorili Nick Cave a Warren Ellis. "Pre mňa to boli jediní hudobníci, ktorí mohli skomponovať hudbu k Back to Black. V priebehu rokov som počúvala všetko, čo zložili, a túžila som uskutočniť sen o spolupráci. Ich citlivosť, ako aj pochopenie tohto príbehu viedli k hlbokej a dojímavej filmovej hudbe," povedala režisérka očakávaného filmu Sam Taylor-Johnson.
Nick Cave a Warren Ellis sú dlhoroční spolupracovníci a ich spoločná práca v skupine Nick Cave and the Bad Seeds trvá už viac ako 30 rokov. Vytvorili tiež hudbu k filmom ako Vražedný návrh (2005), Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom (2007), Cesta (2009) či Blondýnka (2022). Biografická dráma Back to Black bude mať britskú premiéru 12. apríla, do slovenských kín sa dostane o mesiac neskôr (16.5.). V úlohe Amy Winehouse sa predstaví mladá herečka Marisa Abela. Film sleduje vzostup britskej umelkyne na pozíciu svetovej hviezdy a jej vzťah s manželom, ako aj jej boj so závislosťou od návykových látok. Speváčka zomrela v júli 2011 vo veku 27 rokov. Mohlo by vás zaujímať: Marisa Abela ako Amy Winehouse: Pozrite si trailer k pripravovanému životopisnému filmu Back to Black Zdroj: TASR (podľa správy v denníku The Guardian), Hudba.sk editNová slovenská hudba: Vypočujte si náš januárový playlist Domáca úroda. Novinky zo slovenskej hudobnej scény bez ohľadu na žáner vám od septembra 2023 prinášame každý mesiac v profile Hudba.sk na Spotify.
► Domáca úroda: január 2024
Vo veku 75 rokov zomrel publicista a textár Peter Brhlovič. Na Bratislavskej lýre sa ako autor prvýkrát predstavil v roku 1972 s pesničkou Zmysel nemých slov (duet Evy Kostolányiovej a Ľuboša Novotného), ktorá získala druhé miesto v diváckej ankete lýrových piesní. Od roku 1976 sa ako autor textov výrazne uplatnil v spojení s Pavlom Zajáčkom a jeho skupinou Za-ja-ce. Jeho piesne často zneli aj na dobových regionálnych pesničkových festivaloch a objavovali sa aj na profilových platniach spevákov sólistov. Bol napríklad výrazným spolupracovníkom Evy Kostolányiovej, Marcely Laiferovej, Mariky Škultétyovej a Dušana Grúňa.
Zdroj: TASRZomrel Wayne Kramer, zakladateľ a gitarista The MC5. Správa o jeho smrti bola uverejnená na jeho sociálnych sieťach. "Wayne Kramer dnes pokojne zomrel na rakovinu pankreasu. Bude sa spomínať na to, že začal revolúciu v hudbe, kultúre a láskavosti." Kramer založil The MC5 (Motor City Five) v roku 1963. Skupina nahrala len tri albumy, avšak každý z nich mal v sebe revolučného ducha, ktorý zaistil kapele vplyv na ďalšie generácie hudobníkov, ktoré presiahli ich komerčný úspech.
Text: Hudba.sk (zdroj: Billboard.com)Dve tretiny hudobníkov majú obavy z umelej inteligencie. Vyplýva to zo štúdie dvoch veľkých hudobných spoločností na ochranu práv hudobníkov, ktorá bola zverejnená v utorok. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.
Na základe prieskumu medzi viac ako 15-tisíc ľuďmi z hudobného priemyslu francúzska Spoločnosť autorov, skladateľov a vydavateľov hudby (SACEM) a nemecká Spoločnosť pre práva na hudobné výkony a mechanické reprodukcie (GEMA) uviedli, že 71 percent respondentov sa obáva, že v budúcnosti už nebudú môcť z hudby vyžiť. Podľa analýzy trhu a rozhovorov s odborníkmi sa odhaduje, že príjmy umelcov do roku 2028 klesnú o 27 percent, čo je približne 2,7 miliardy eur. Umelú inteligcenciu (AI) vo "veľkom počte oblastí súvisiacich s tvorbou hudby" využíva 35 percent opýtaných. Približne 95 percent respondentov však požaduje väčšiu transparentnosť od spoločností vyvíjajúcich nástroje AI a podobný počet chce, aby politici venovali väčšiu pozornosť problémom spojeným s AI a autorskými právami. Výkonná riaditeľka SACEM Cécile Rapová-Veberová uviedla, že nejde o to, aby sa činnosť v oblasti AI "spomalila", "ale aby sa stala cnostnou". "Aktívne spolupracujeme s aktérmi v tomto sektore na implementácii technických riešení zameraných na identifikáciu obsahu vytvoreného pomocou AI," dodala v správe. Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)SND pozýva na komorný koncert Spomínam na Paríž. Prvý z tohtoročných komorných koncertov v Slovenskom národnom divadle sa uskutoční v nedeľu 28. januára o 15:00 v Opernom salóne v novej budove SND, kde sa predstavia hráči divadelného orchestra na dychových nástrojoch.
"Dramaturgiu koncertu tvoria diela pre toto nástrojové zoskupenie z komornej tvorby niekoľkých francúzskych skladateľov, ktorých život a tvorba je spätá s fascinujúco pulzujúcim životom mesta na Seine na prelome 19. a 20. storočia," približuje Izabela Pažítková, tlačová tajomníčka SND. Spolu s hráčmi na dychových nástrojoch, členmi a hosťom orchestra Opery SND sa predstaví klaviristka Klaudia Kosmeľová. Najznámejším z prezentovaných skladateľov je podľa nej Francis Poulenc, z jeho komornej tvorby zaznie Trio pre hoboj, fagot a klavír a Novelette pre dychové kvinteto č. 1. V programe figuruje aj meno Charlesa Koechlina. "Nepatril k vychýreným skladateľom, ale k uznávaným pedagógom, ktorého napríklad navštevoval aj Poulenc, aby sa zdokonalil v harmónii," predstavuje ďalšieho parížskeho autora Pažítková. Z Koechlinovej tvorby zaznie Sonatina modale pre flautu a klarinet. Zaujímavé hudobné diela zanechal tiež Emmanuel Chabrier, ktorý študoval právo i hudbu a združoval okolo seba spisovateľov, maliarov i hudobníkov. Na koncerte zaznie jeho skladba pre lesný roh. Program komorného koncertu uzavrie L'heure du Berger – sexteto pre klavír a dychové kvinteto z dielne Jeana Francaixa. Herec Martin Šalacha počas koncertu prednesie básne a texty Milana Lasicu. Práve on je autorom textu skladby Spomínam na Paríž, ktorú zložil Jaroslav Filip. Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)Zomrel Luis Vasquez (The Soft Moon). Multitalentovaný spevák, skladateľ a producent bol významným reprezentantom hudobného štýlu dark wave. Rodák z Los Angeles založil projekt The Soft Moon v roku 2009. O jeho smrti sa fanúšikovia dozvedeli dnes popoludní cez instagramovú stránku projektu.
Luis Vasquez alias The Soft Moon minulý rok v apríli vystúpil v Bratislave a Košiciach. Pri tej príležitosti sme s ním pripravili tento zaujímavý rozhovor. Text: Hudba.sk (zdroj: Instagram)Pohoda získala na European Festival Awards jednu z hlavných cien. Vo svojej "váhovej" kategórii Najlepší stredne veľký festival zvíťazila Pohoda v konkurencii podujatí ako Bilbao BBK Live (Španielsko), Heineken Balaton Sound (Maďarsko), Montreux Jazz Festival (Švajčiarsko) či Rock For People (Česko).
V minulosti trenčiansky festival získal ceny The Green Operations Award za ekologické riešenia, Take a Stand Award za svoje spoločenské postoje a riaditeľ Pohody Michal Kaščák dostal The Award for Excellence and Passion (ocenenie pre výnimočné osobnosti európskej festivalovej scény). Tohtoročné ocenenie je pre Pohodu prvým v rámci hlavných kategórií Najlepší festival. Text: Hudba.skColdplay dosiahli s videom Yellow miliardu videní na Youtube. Prelomový hit z roku 2000 sa stal piatym videoklipom v tomto rebríčku, ktorý presiahol hranicu jednej miliardy videní. Narozdiel od ostatných klipov skupiny, je Yellow výnimočný svojím minimalistickým vizuálom natočeným na jeden záber. Pieseň pochádza z debutového albumu Parachutes, ktorý získal cenu Grammy ako najlepší alternatívny album.
Zdroj: Billboard.comVo veku 61 rokov zomrel James Kottak, bývalý bubeník Scorpions. Americký hudobník bol členom legendárnej nemeckej metalovej a hard rockovej kapely dvadsať rokov (1996–2016) a nahral s ňou päť štúdiových albumov. Niekoľkokrát s ňou vystúpil aj na Slovensku.
Predtým pôsobil vo viacerých rockových a metalových skupinách, najznámejšou je Kingdom Come, ktorú v roku 1987 spoluzakladal a v roku 2018 sa do jej zostavy vrátil. V rokoch 1998–2011 vydal štyri albumy s vlastným projektom Kottak. "Smutné správy… Náš drahý priateľ a 20 rokov bubeník navždy odišiel vo veku 61 rokov. James bol silnou osobnosťou, výborným muzikantom a milujúcim členom rodiny. Bol naším 'bratom od inej matky a bude nám skutočne chýbať," napísali členovia kapely Scorpions na sociálnych sieťach. Kottak podľa svojej dcéry zomrel v rodnom meste Louisville v americkom štáte Kentucky. Príčina ani okolnosti jeho úmrtia neboli bezprostredne známe. Hudobník mal dlhodobo problémy s alkoholom, čo bola aj príčina jeho odchodu zo Scorpions. Text: Hudba.sk, TASRVyšla kompilácia mapujúca kariéru legendárnej speváčky Tiny Turner. Nahrávka s názvom Queen of Rock 'N' Roll vyšla v závere minulého roka vo vydavateľstve Parlophone. Speváčka, ktorá zomrela 24. mája 2023 vo veku 83 rokov vo švajčiarskom Küsnachte, bola jednou z najpopulárnejších hudobných hviezd 80. a 90. rokov 20. storočia. Typický chrapľavý hlas jej vyniesol prezývku kráľovná rock'n'rollu.
Kompilácia ponúka 55 skladieb od roku 1975 do roku 2020 v chronologickom poradí vrátane novej verzie piesne z roku 1996 Something Beautiful Remains od Terryho Brittena, vydanej pod názvom Something Beautiful. Prvou vo výbere je coververzia skladby Whole Lotta Love skupiny Led Zeppelin, ktorú speváčka nahrala v roku 1975 na druhý album Acid Queen. Na výberovke nechýbajú známe hity What's Love Got to Do with It, Better Be Good to Me, We Don't Need Another Hero (Thunderdome), Typical Male, The Best či I Don't Wanna Fight. Predslov ku kompilácii napísal do bookletu známy kanadský spevák Bryan Adams, ktorý 17. decembra koncertoval v Bratislave. Tina a Bryan nahrali v roku 1985 duet It's Only Love, ktorý je na výberový album tiež zaradený. Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)Zomrel Del Palmer, dlhoročný basgitarista Kate Bush. Správu o jeho smrti zverejnila jeho neter Debbii Louise Palmer, ktorá potvrdila, že hudobník zomrel 5. januára obklopený svojou rodinou. Hudobník, skladateľ a zvukový inžinier hral na každom albume Kate Bush od Lionheart z roku 1978 až po jej najnovšiu nahrávku z roku 2011 50 Words for Snow.
Zdroj: Nme.com