Vo veku 61 rokov zomrel James Kottak, bývalý bubeník Scorpions. Americký hudobník bol členom legendárnej nemeckej metalovej a hard rockovej kapely dvadsať rokov (1996–2016) a nahral s ňou päť štúdiových albumov. Niekoľkokrát s ňou vystúpil aj na Slovensku.

Predtým pôsobil vo viacerých rockových a metalových skupinách, najznámejšou je Kingdom Come, ktorú v roku 1987 spoluzakladal a v roku 2018 sa do jej zostavy vrátil. V rokoch 1998–2011 vydal štyri albumy s vlastným projektom Kottak.

"Smutné správy… Náš drahý priateľ a 20 rokov bubeník navždy odišiel vo veku 61 rokov. James bol silnou osobnosťou, výborným muzikantom a milujúcim členom rodiny. Bol naším 'bratom od inej matky a bude nám skutočne chýbať," napísali členovia kapely Scorpions na sociálnych sieťach.

Kottak podľa svojej dcéry zomrel v rodnom meste Louisville v americkom štáte Kentucky. Príčina ani okolnosti jeho úmrtia neboli bezprostredne známe. Hudobník mal dlhodobo problémy s alkoholom, čo bola aj príčina jeho odchodu zo Scorpions.

Text: Hudba.sk, TASR

Vyšla kompilácia mapujúca kariéru legendárnej speváčky Tiny Turner. Nahrávka s názvom Queen of Rock 'N' Roll vyšla v závere minulého roka vo vydavateľstve Parlophone. Speváčka, ktorá zomrela 24. mája 2023 vo veku 83 rokov vo švajčiarskom Küsnachte, bola jednou z najpopulárnejších hudobných hviezd 80. a 90. rokov 20. storočia. Typický chrapľavý hlas jej vyniesol prezývku kráľovná rock'n'rollu.

Kompilácia ponúka 55 skladieb od roku 1975 do roku 2020 v chronologickom poradí vrátane novej verzie piesne z roku 1996 Something Beautiful Remains od Terryho Brittena, vydanej pod názvom Something Beautiful. Prvou vo výbere je coververzia skladby Whole Lotta Love skupiny Led Zeppelin, ktorú speváčka nahrala v roku 1975 na druhý album Acid Queen. Na výberovke nechýbajú známe hity What's Love Got to Do with It, Better Be Good to Me, We Don't Need Another Hero (Thunderdome), Typical Male, The Best či I Don't Wanna Fight.

Predslov ku kompilácii napísal do bookletu známy kanadský spevák Bryan Adams, ktorý 17. decembra koncertoval v Bratislave. Tina a Bryan nahrali v roku 1985 duet It's Only Love, ktorý je na výberový album tiež zaradený.

Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)

Zomrel Del Palmer, dlhoročný basgitarista Kate Bush. Správu o jeho smrti zverejnila jeho neter Debbii Louise Palmer, ktorá potvrdila, že hudobník zomrel 5. januára obklopený svojou rodinou. Hudobník, skladateľ a zvukový inžinier hral na každom albume Kate Bush od Lionheart z roku 1978 až po jej najnovšiu nahrávku z roku 2011 50 Words for Snow.

Zdroj: Nme.com

Spice Girls oslavujú 30. výročie. Pri tejto príležitosti vznikne špeciálna kolekcia známok Royal Mail. Zbierka známok, pozostávajúca z dvanástich kusov, bude zaznamenávať niektoré z najdôležitejších vystúpení skupiny. Na známkach sa objaví vystúpenie skupiny na udeľovaní cien BRIT Awards v roku 1997, vystúpenie na záverečnom ceremoniáli na olympijských hrách v Londýne 2012, vystúpenie Victorie Beckham počas Return of the Spice Girls Tour v Madison Square Garden v New Yorku v roku 2008 a Emma Bunton vystúpenie na štadióne Wembley v Londýne, 1998.

Zdroj: Nme.com

The Smashing Pumpkins vyhlásili konkurz na gitaristu. Po odchode dlhoročného spoluhráča Jeffa Schroedera, zverejnila formácia výzvu na sociálnych sieťach. "The Smashing Pumpkins hľadajú ďalšieho gitaristu. Proces podávania žiadostí je otvorený pre každého, kto má záujem. Uchádzači môžu poslať životopis a súvisiace materiály na: SPGuitar@redlightmanagement.com."

Zdroj: Nme.com

Slovenská filharmónia ponúkne v januári ešte šesť koncertov. Sériu januárových koncertov odštartoval slávnostný Novoročný koncert. Ďalšie sa uskutočnia v Koncertnej sieni aj v Malej sále SF. TASR o tom informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie (SF).

Symfonické koncerty so šéfdirigentom Danielom Raiskinom sa budú konať 11. a 12. januára o 19:00. Nasledovať bude klavírny recitál Joanny Sochackej, a to 16. januára o 19:00. K orchestru SF sa 18. januára o 19:00 h opäť vráti mladý český dirigent Jiří Rožeň. Sólistom večera bude český violončelista Petr Nouzovský. Program doplní predohra, ktorá zaznie spolu so Slovenským filharmonickým zborom v naštudovaní zbormajstra Jana Rozehnala.

Pod taktovkou riaditeľa Opery Slovenského národného divadla (SND) Martina Leginusa sa 25. a 26. januára o 19:00 uskutoční symfonická dvojica koncertov. Sólistom večerov bude husľový virtuóz Milan Paľa. Koncert Hommage á Bohdan Warchal je na programe 28. januára o 16:00. Po boku komorného orchestra sa predstaví slovenský violončelista dlhodobo žijúci v Japonsku Ľudovít Kanta, ktorému bolo v roku 2023 udelené japonské štátne vyznamenanie Rád vychádzajúceho slnka.

Pre milovníkov starej hudby je 30. januára o 19:00 h pripravený úvodný koncert cyklu Stará hudba. Predstaví sa na ňom súbor Il cuore barocco s umeleckým vedúcim Petrom Zelenkom a sólistkou Michaelou Kuštekovou

Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)

Mária Čírová naspievala pieseň k novej slovenskej rozprávke Tri zlaté dukáty. Novinku prinesie na televízne obrazovky počas Vianoc RTVS. Príbeh statočného pastiera Juraja a zakliatej zámockej pani Júlie, ktorú pred 300 rokmi zakliali mocichtiví príbuzní, nakrútila režisérka a scenáristka Mariana Čengel Solčanská.

Titulnú pieseň k štedrovečernej rozprávke nahrala Mária Čírová so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu. Skladbu s názvom Húsky napísala na motívy ľudovej piesne skladateľka Ľubica Čekovská. "Bola to mimoriadna spolupráca, nádherná, noblesná, unikátna, jedinečná, dá sa povedať až neopakovateľná, aj keď dúfam, že toto nie je prvá a zároveň posledná spolupráca," zhodnotila Čírová nahrávanie hudby, spevu aj videoklipu k piesni.

"S výsledkom som veľmi spokojná, keď som prvýkrát videla videoklip, mala som až slzy v očiach, teším sa, že máme na Slovensku takto kvalitných ľudí, kvalitnú produkciu, úžasnú režisérku Čengel Solčanskú, takisto hudobnú skladateľku Čekovskú, ktorá ma do tejto spolupráce oslovila," poznamenala speváčka.

Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)

Zomrel Colin Burgess, pôvodný bubeník AC/DC. Jeho smrť oznámila kapela na sociálnej sieti. "Je veľmi smutné počuť o úmrtí Colina Burgessa. Bol to náš prvý bubeník a veľmi uznávaný hudobník. Šťastné spomienky, Rock in Peace, Colin."

Colin Burgess sa pripojil k AC/DC v roku 1973. O štyri mesiace neskôr musel kapelu opustiť, kvôli údajnému vystupovaniu pod vplyvom alkoholu. Stihol však nahrať debutový singel Can I Sit Next to You Girl. Na albumovej nahrávke ju ale nanovo nahral nový bubeník AC/DC Phil Rudd.

Zdroj: Billboard.com

Lúčnica oslavuje 75. výročie vzniku aj publikáciou Fenomén Lúčnica. Knižnú novinku, ktorá vychádza vo vydavateľstve Slovart, zostavil lúčničiar Emil T. Bartko, tanečník, tanečný teoretik a pedagóg.

"Na viac ako dvesto stranách sa detailne venuje míľnikom, osobnostiam, vystúpeniam či oceneniam, ktoré umelecký súbor počas svojho pôsobenia získal," približuje vydavateľ. Kniha predstavuje Lúčnicu ako teleso, ktoré vďačí za svoj úspech viacerým zložkám: tanečnému súboru, speváckemu zboru, orchestru s ľudovou hudbou aj krojárskej dielni. Zároveň je odpoveďou na otázku, ako sa zo skupiny bratislavských vysokoškolákov a milovníkov ľudového tanca stal slovenský kultúrny fenomén.

Publikácia má ambíciu osloviť najmä fanúšikov folklóru a tých, ktorí si radi uchovajú pamiatku na výročie jedného z kľúčových slovenských ľudových ansámblov. Je v nej obsiahnutý vznik a formovanie Lúčnice vrátane tanečného súboru, speváckeho zboru, osobného vkladu dirigentov, skladateľov i orchestra. Súčasťou knihy je tiež množstvo fotografií zachytávajúcich jednotlivé vystúpenia, umelecké osobnosti, ktoré mali vplyv na vývoj súboru a ukážky plagátov vystúpení.

Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)

Taylor Swift má nový rekord - najlepšie zarábajúce turné všetkých čias. Jej ostatné turné Eras Tour sa stalo prvým turné, ktoré kedy zarobila 1 miliardu dolárov, a to iba za osem mesiacov, počas ktorých speváčka odohralo šesťdesiat koncertov. Na druhú priečku tak poslala doterajšieho kráľa tohto rebríčka, Eltona Johna, ktorého turné Farewell Yellow Brick Road zarobilo 939 miliónov dolárov. Jemu to však trvalo päť rokov, počas ktorých odohral 328 vystúpení.

Zdroj: Nme.com

Beyoncé nadšene víta nových fanúšikov, ktorých získala vďaka filmu Renaissance. Dokumentárny a koncertný film, ktorý napísala, režírovala a produkovala 42-ročná speváčka pritiahol do kín nielen dlhoročných obdivovateľov speváčky, ale aj ľudí, ktorí doteraz jej príbeh nepoznali dostatočne zblízka. Práve nim venovala speváčka ďakovný status na sociálnej sieti.

"Rada vidím pozitívne veci od ľudí, ktorí neboli mojimi fanúšikmi alebo ešte nepoznali môj príbeh. Ľudia, ktorí nemali záujem vidieť moje predstavenia, teraz získali hlbšie porozumenie a rešpekt ku všetkému, čo je potrebné k tomu, aby ste sa stali RENESANČNOU ženou."

Zdroj: Music.news.com

Taliansky operný spev je od stredy na zozname nehmotného svetového dedičstva UNESCO. "Je to oficiálne potvrdenie toho, čo sme už vedeli - operný spev je svetová výnimočnosť," uviedol po rozhodnutí UNESCO taliansky minister kultúry Gennaro Sangiuliano vo vyhlásení. Opera vznikla v Taliansku, kde pôsobili Alessandro Scarlatti a Giuseppe Verdi. Spievali ju talianski vlastenci, pričom niektoré z najlepších árií sveta pochádzajú z tohto polostrova.

Operný spev je "fyziologicky kontrolovaný spôsob spevu, ktorý zvyšuje nosnosť hlasu v akustických priestoroch, ako sú amfiteátre a kostoly", uvádza UNESCO. Toto umenie je zároveň spojené so špecifickou mimikou i gestami tela a zahŕňa kombináciu hudby, drámy, herectva a inscenácie. Opera tiež "podporuje kolektívnu súdržnosť a sociokultúrnu pamäť" a je "prostriedkom slobodného vyjadrovania a medzigeneračného dialógu", píše sa vo vyhlásení globálnej organizácie.

Po rôznych pokusoch s hudobným divadlom v 16. storočí vznikla opera okolo roku 1600 vo Florencii, kde bola založená akadémia propagujúca inovatívnu kombináciu spievaného textu a hudby. Za prvého veľkého operného skladateľa sa považuje Talian Claudio Monteverdi, ktorý žil v rokoch 1567 až 1643. V súčasnosti je v Taliansku približne 60 operných domov, čo je celosvetový rekord.

Zdroj: TASR/AFP (Hudba.sk edit)



Stream naživo