Miley Cyrus zverejnila video zo svojho vystúpenia na Grammy. Speváčka naživo zaspievala svoj vlaňajší megahit Flowers, za ktorý počas galavečera získala dve ceny v kategóriách Najlepší popový sólový výkon a Nahrávka roka.
Viac o Grammy 2024 Text: Hudba.skRocková legenda AC/DC vystúpi v lete na Slovensku. Potvrdila to dnes ráno vo vysielaní Fun rádia Erika Barkolová, hovorkyňa agentúry Silvi Production, ktorá organizuje aj festival Lovestream. Koncert sa uskutoční 21. júla na rovnakom mieste ako vlaňajší druhý ročník festivalu – na Starom letisku vo Vajnoroch. Podľa júlového dátumu pôjde o samostatné podujatie, nie súčasť festivalu, ktorého prvý ročník sa konal v júni 2022 a druhý v auguste 2023. Predaj vstupeniek sa začne v piatok 16. februára.
1AC/DC sa do Európy vrátia po ôsmich rokoch v rámci turné k albumu Power Up, ktorý vyšiel v roku 2020. Celkovo odohrajú 21 koncertov v desiatich európskych krajinách. Skupina je na scéne už viac ako 50 rokov, v Bratislave vystúpi v zložení Brian Johnson (spev), Angus Young (sólová gitara), Stevie Young (rytmická gitara), Matt Laug (bicie) a Chris Chaney (basgitara), ktorý v zostave nahradí Cliffa Williamsa. Ten nedávno ohlásil svoj odchod do dôchodku. Text: Hudba.sk (zdroj: Sme.sk, Hitky.sk)Basgitarista Derrick McIntyre zomrel pri dopravnej nehode. Správu o tragickej smrti hudobníka, ktorý bol účastníkom hromadnej dopravnej nehody, oznámila hudobníkova rodina. "Náš otec, Derrick McIntyre, bol hrdý otec, manžel, brat, syn, strýko, starý otec a priateľ. Mal vášeň pre hudbu, väčšinu svojho života hral na basgitaru a požehnal skladby s jeho groovy basovou linkou pre ľudí ako Jamiroquai, Roy Ayers, Beverley Knight a mnoho ďalších."
Hold zosnulému basgitaristovi, ktorý s Jamiroquai nahrával album Dynamite, vzdal na sociálnej sieti aj frontman skupiny Jay Kay. "S veľkým zármutkom počujem smutnú správu o úmrtí Derricka McIntyra. Bola radosť s ním pracovať a bol to mimoriadne talentovaný hudobník." Text: Hudba.sk (zdroj: Nme.com)Zomrel Henry Fambrough, posledný pôvodný člen The Spinners. Spevák skonal pokojne v stredu prirodzenou smrťou vo svojom dome v štáte Virgínia. Skupinu vlani v novembri uviedli do Rock'n'rollovej siene slávy. Spolu s Fambroughom boli do nej uvedení John Edwards, Billy Henderson, Pervis Jackson, Bobby Smith a Philippé Wynne.
Formácia, preslávená hitmi ako It's a Shame, Could It Be I'm Falling in Love či The Rubberband Man, získala v roku 1976 i svoju hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy. Skupina vydávala svoje nahrávky v hudobnom vydavateľstve Motown Records, ktoré – ako spoločnosť vlastnená Afroameričanmi – zohralo dôležitú úlohu v rasovej integrácii populárnej hudby. The Spinners neskôr podpísali zmluvu s vydavateľstvom Atlantic. Ich piesne získali celkovo šesť nominácií na ceny Grammy a 18 platinových a zlatých platní. Skupina stále koncertuje, Fambrough bol v nej aktívny do apríla minulého roka. Zdroj: TASRVo veku 88 rokov zomrel japonský dirigent Seidži Ozawa. Oznámil to v piatok jeho manažér s tým, že umelec skonal 6. februára na zlyhanie srdca vo svojom dome v Tokiu a je už aj pochovaný. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.
Seidži Ozawa sa narodil v roku 1935 v čínskej provincii Mandžusko, ktorá bola vtedy japonskou kolóniou, a hrať na klavír sa začal učiť na základnej škole. Ako tínedžer si však pri hraní ragby zlomil dva prsty a prešiel preto k štúdiu dirigovania. V roku 1959 odišiel do zahraničia, kde sa stretol s najväčšími osobnosťami sveta klasickej hudby. Jedným z nich skladateľ a dirigent Leonard Bernstein, u ktorého sa v sezóne 1961-1962 stal jeho asistentom v Newyorskej filharmónii. Nasledujúci rok ho ďalší významný dirigent Herbert von Karajan prijal ako asistenta v Berlínskej filharmónii. Ozawa viedol orchestre v Chicagu, Toronte a San Franciscu. Pôsobil tiež 29 rokov ako hudobný riaditeľ Bostonského symfonického orchestra, kde po ňom neskôr pomenovali koncertnú sálu. V roku 2002 z tohto telesa odišiel a stal sa šéfdirigentom Viedenskej štátnej opery, kde pôsobil do roku 2010. Hoci zaznamenal úspešnú kariéru na Západe, nikdy nezabudol na svoje ázijské korene a v roku 1992 založil Festival Seidžiho Ozawu v Macumote (OMF), ktorý je dnes jedným z najprestížnejších podujatí v oblasti klasickej hudby v Japonsku. Ozawa bol držiteľom mnohých domácich aj medzinárodných ocenení vrátane japonského Radu kultúry, francúzskeho Radu čestnej légie, ruského Radu priateľstva, rakúskeho Čestného odznaku Za vedu a umenie, ako aj cien Emmmy a Grammy.Zdroj: TASR (AFP)
Hudbu k životopisnému filmu o Amy Winehouse vytvorili Nick Cave a Warren Ellis. "Pre mňa to boli jediní hudobníci, ktorí mohli skomponovať hudbu k Back to Black. V priebehu rokov som počúvala všetko, čo zložili, a túžila som uskutočniť sen o spolupráci. Ich citlivosť, ako aj pochopenie tohto príbehu viedli k hlbokej a dojímavej filmovej hudbe," povedala režisérka očakávaného filmu Sam Taylor-Johnson.
Nick Cave a Warren Ellis sú dlhoroční spolupracovníci a ich spoločná práca v skupine Nick Cave and the Bad Seeds trvá už viac ako 30 rokov. Vytvorili tiež hudbu k filmom ako Vražedný návrh (2005), Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom (2007), Cesta (2009) či Blondýnka (2022). Biografická dráma Back to Black bude mať britskú premiéru 12. apríla, do slovenských kín sa dostane o mesiac neskôr (16.5.). V úlohe Amy Winehouse sa predstaví mladá herečka Marisa Abela. Film sleduje vzostup britskej umelkyne na pozíciu svetovej hviezdy a jej vzťah s manželom, ako aj jej boj so závislosťou od návykových látok. Speváčka zomrela v júli 2011 vo veku 27 rokov. Mohlo by vás zaujímať: Marisa Abela ako Amy Winehouse: Pozrite si trailer k pripravovanému životopisnému filmu Back to Black Zdroj: TASR (podľa správy v denníku The Guardian), Hudba.sk editNová slovenská hudba: Vypočujte si náš januárový playlist Domáca úroda. Novinky zo slovenskej hudobnej scény bez ohľadu na žáner vám od septembra 2023 prinášame každý mesiac v profile Hudba.sk na Spotify.
► Domáca úroda: január 2024
Vo veku 75 rokov zomrel publicista a textár Peter Brhlovič. Na Bratislavskej lýre sa ako autor prvýkrát predstavil v roku 1972 s pesničkou Zmysel nemých slov (duet Evy Kostolányiovej a Ľuboša Novotného), ktorá získala druhé miesto v diváckej ankete lýrových piesní. Od roku 1976 sa ako autor textov výrazne uplatnil v spojení s Pavlom Zajáčkom a jeho skupinou Za-ja-ce. Jeho piesne často zneli aj na dobových regionálnych pesničkových festivaloch a objavovali sa aj na profilových platniach spevákov sólistov. Bol napríklad výrazným spolupracovníkom Evy Kostolányiovej, Marcely Laiferovej, Mariky Škultétyovej a Dušana Grúňa.
Zdroj: TASRZomrel Wayne Kramer, zakladateľ a gitarista The MC5. Správa o jeho smrti bola uverejnená na jeho sociálnych sieťach. "Wayne Kramer dnes pokojne zomrel na rakovinu pankreasu. Bude sa spomínať na to, že začal revolúciu v hudbe, kultúre a láskavosti." Kramer založil The MC5 (Motor City Five) v roku 1963. Skupina nahrala len tri albumy, avšak každý z nich mal v sebe revolučného ducha, ktorý zaistil kapele vplyv na ďalšie generácie hudobníkov, ktoré presiahli ich komerčný úspech.
Text: Hudba.sk (zdroj: Billboard.com)Dve tretiny hudobníkov majú obavy z umelej inteligencie. Vyplýva to zo štúdie dvoch veľkých hudobných spoločností na ochranu práv hudobníkov, ktorá bola zverejnená v utorok. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.
Na základe prieskumu medzi viac ako 15-tisíc ľuďmi z hudobného priemyslu francúzska Spoločnosť autorov, skladateľov a vydavateľov hudby (SACEM) a nemecká Spoločnosť pre práva na hudobné výkony a mechanické reprodukcie (GEMA) uviedli, že 71 percent respondentov sa obáva, že v budúcnosti už nebudú môcť z hudby vyžiť. Podľa analýzy trhu a rozhovorov s odborníkmi sa odhaduje, že príjmy umelcov do roku 2028 klesnú o 27 percent, čo je približne 2,7 miliardy eur. Umelú inteligcenciu (AI) vo "veľkom počte oblastí súvisiacich s tvorbou hudby" využíva 35 percent opýtaných. Približne 95 percent respondentov však požaduje väčšiu transparentnosť od spoločností vyvíjajúcich nástroje AI a podobný počet chce, aby politici venovali väčšiu pozornosť problémom spojeným s AI a autorskými právami. Výkonná riaditeľka SACEM Cécile Rapová-Veberová uviedla, že nejde o to, aby sa činnosť v oblasti AI "spomalila", "ale aby sa stala cnostnou". "Aktívne spolupracujeme s aktérmi v tomto sektore na implementácii technických riešení zameraných na identifikáciu obsahu vytvoreného pomocou AI," dodala v správe. Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)SND pozýva na komorný koncert Spomínam na Paríž. Prvý z tohtoročných komorných koncertov v Slovenskom národnom divadle sa uskutoční v nedeľu 28. januára o 15:00 v Opernom salóne v novej budove SND, kde sa predstavia hráči divadelného orchestra na dychových nástrojoch.
"Dramaturgiu koncertu tvoria diela pre toto nástrojové zoskupenie z komornej tvorby niekoľkých francúzskych skladateľov, ktorých život a tvorba je spätá s fascinujúco pulzujúcim životom mesta na Seine na prelome 19. a 20. storočia," približuje Izabela Pažítková, tlačová tajomníčka SND. Spolu s hráčmi na dychových nástrojoch, členmi a hosťom orchestra Opery SND sa predstaví klaviristka Klaudia Kosmeľová. Najznámejším z prezentovaných skladateľov je podľa nej Francis Poulenc, z jeho komornej tvorby zaznie Trio pre hoboj, fagot a klavír a Novelette pre dychové kvinteto č. 1. V programe figuruje aj meno Charlesa Koechlina. "Nepatril k vychýreným skladateľom, ale k uznávaným pedagógom, ktorého napríklad navštevoval aj Poulenc, aby sa zdokonalil v harmónii," predstavuje ďalšieho parížskeho autora Pažítková. Z Koechlinovej tvorby zaznie Sonatina modale pre flautu a klarinet. Zaujímavé hudobné diela zanechal tiež Emmanuel Chabrier, ktorý študoval právo i hudbu a združoval okolo seba spisovateľov, maliarov i hudobníkov. Na koncerte zaznie jeho skladba pre lesný roh. Program komorného koncertu uzavrie L'heure du Berger – sexteto pre klavír a dychové kvinteto z dielne Jeana Francaixa. Herec Martin Šalacha počas koncertu prednesie básne a texty Milana Lasicu. Práve on je autorom textu skladby Spomínam na Paríž, ktorú zložil Jaroslav Filip. Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)Zomrel Luis Vasquez (The Soft Moon). Multitalentovaný spevák, skladateľ a producent bol významným reprezentantom hudobného štýlu dark wave. Rodák z Los Angeles založil projekt The Soft Moon v roku 2009. O jeho smrti sa fanúšikovia dozvedeli dnes popoludní cez instagramovú stránku projektu.
Luis Vasquez alias The Soft Moon minulý rok v apríli vystúpil v Bratislave a Košiciach. Pri tej príležitosti sme s ním pripravili tento zaujímavý rozhovor. Text: Hudba.sk (zdroj: Instagram)