Ťažko uveriť tomu, že od okamihu, keď Miro Žbirka vstúpil do sveta hudby a ako pätnásťročný stál pri zrode skupiny Modus, uplynulo takmer polstoročie. Úctyhodné obdobie ubehlo aj od chvíle, kedy sa stal v roku 1981 frontmanom vlastnej skupiny Limit. Ešte ťažšie je však uveriť tomu, že Miro Žbirka je dodnes stále aktívny ako spevák, hudobník, skladateľ i textár.

Na radosť fanúšikov, ktorí mu svoju priazeň prejavujú pri každej možnej príležitosti, ho to viditeľne neprestáva baviť. Priebežne prichádza s novými skladbami i koncertnými šnúrami. Ešte nedávno koncertoval vo veľkých halách v Česku i na Slovensku v rámci svojho symfonického turné a v pamäti máme aj jeho veľkolepé narodeninové koncerty v Prahe a Bratislave. Tieto úvahy mi prechádzali hlavou, keď som sa v stredu 3. decembra chystal prvý z dvojice Mirových koncertov v bratislavskom Istropolise, ktoré sú súčasťou česko-slovenskej šnúry Vianočné Best of Video Tour 2014.

Tentoraz si Miro Žbirka pre vystúpenia zvolil komornejšie prostredie menších sál. Unikátnym je spôsob prezentácie piesní, ktorý kombinuje koncert s premietaním videoklipov, nezverejnených záznamov a zákulisných záberov z nakrúcania na veľkoplošnej LED obrazovke. "Celý program je postavený na tom, že som fotogenický," zažartoval počas koncertu. Okrem spríjemnenia predvianočného času je zámerom turné prezentovať nedávno vydané dvoj-DVD pod názvom The Best of Video, ktoré si návštevníci koncertu mohli zakúpiť s podpisom hlavného protagonistu.

Publikum i piesne všetkých generácií

Miesto konania bratislavských koncertov je pre Mira Žbirku istým spôsobom symbolické. Veľká sála Istropolisu si totiž pamätá okamihy jeho významných úspechov, keď práve tu získal striebornú Bratislavskú lýru za Atlantídu (1982), zlatú Bratislavskú lýru za pieseň Nechodí (1983), nemalý počet slovenských Slávikov i ocenení slovenského Zväzu autorov a interpretov (Aurel). Ani samotný hudobník sa týmto spomienkam neubránil. "Dnes bol koncert špecifický tým, že mi všeličo chodilo po rozume, pretože tu sme hrávali. Tu bola kedysi Bratislavská lýra, tu mal premiéru Biely kvet, pieseň Atlantída na lýre, my sme tu ako skupina Limit prvýkrát vystúpili s dvadsaťminútovým blokom... Priznám sa, že tu i tam mi to chodilo po rozume, že čo sa odvtedy zmenilo, mnohí z tých, čo boli na koncerte, neboli vtedy na svete," povedal po koncerte pre TASR.

Priestor s kapacitou cez tisíc miest na sedenie sa pred dvadsiatou hodinou, na ktorú bol plánovaný začiatok koncertu, rýchlo zapĺňal, pričom pri chýbajúcom označení sektorov návštevníkov trpezlivo usmerňovali hostesky. Medzi návštevníkmi boli zastúpené všetky generácie, vrátane rodičov so školopovinnými deťmi. Najvyšší podiel však tvorili generačne spriaznení fanúšikovia Mira Žbirku, ktorého piesne sú neoddeliteľne spojené s ich mladosťou.

Miro Žbirka, Vianočné Best of Video Tour 2014 Zdroj: Marko ErdMiro Žbirka na prvom z dvojice bratislavských koncertov - viac fotiek

Pár minút po ôsmej sa sála ponorila do tmy a spevák sa na pódiu objavil s členmi svojej sprievodnej skupiny, ktorú pre aktuálne turné nazval Magnet. Bez nejakého špeciálneho úvodu spustili prvé skladby večera 22 dní a Dr. Jekyll a Mr. Hyde, ktoré predviedli vo vydarenej reggae verzii. Po krátkom príhovore nasledovanom piesňou V slepých uličkách bolo jasné, že Miro si publikum získal naplno už od začiatku. Diváci si pieseň spievali spolu s ním, tlieskali do rytmu, a tak to zostalo počas celého večera. Potlesk zaznieval často už pri prvých tónoch piesní a po ich skončení nasledovali neutíchajúce standing ovation.

Na koncerte zaznelo viac ako 20 piesní, pričom medzi nimi nechýbali ďalšie obľúbené hity ako Katka, Možno sa ti zdá, Miliónkrát, Denisa, Múr našich lások, Balada o poľných vtákoch, či Biely Kvet. Zaznela aj jedna z najstarších piesní Žbirkovho repertoáru Zažni, ktorú prvý raz nahral ešte so skupinou Modus koncom 70. rokov. Z aktuálnej spevákovej produkcie zaznela pre zmenu najnovšia pieseň Fair Play z rovnomenného českého filmu. Miro ju predviedol tak, ako vo videoklipe, keď ju zaspieval i sám zahral na klávesoch. Vynikajúca hudba, silný text a sugestívny spev boli pre divákov ozajstným zážitkom. Nie náhodou sa o tejto skladbe hovorilo ako o kandidátovi na pieseň roka v Česku.

Súčasťou koncertu je aj premietanie videoklipu k pesničke Vianočná (o prímerí), ktorú Miro nahral minulý rok v londýnskom štúdiu Abbey Road. Obsahom klipu sú znepokojujúce obrazy z vojnových konfliktov vo svete v kontraste s vianočnými symbolmi, ako podnet na zamyslenie. Miro však predviedol aj svoje rockerské srdce, keď pri skladbe Cesta zakázanou rýchlosťou vymenil španielku za elektrickú gitaru a spolu s ostatnými  členmi kapely sa poriadne "vyšantili". To, že Miro Žbirka je zároveň i šoumenom a vtipným moderátorom, potvrdil medzi jednotlivými skladbami. Vďačné publikum bavil a rozosmieval svojimi vtipmi a osobnými príbehmi podfarbenými anglickým humorom.

Miro Žbirka, Vianočné Best of Video Tour 2014 Zdroj: Marko Erd

Nechýbala Martha ani The Beatles

Krstnou mamou spomínaného dvoj-DVD bola česká speváčka Martha. Jej prítomnosť je na Mirových koncertoch od vydania štúdiovky Modrý album (2001), na ktorom sa nachádza ich známy duet Čo bolí, to prebolí, už takpovediac povinnou jazdou. Krstilo sa špeciálne - čiernym čajom s mliekom. Samozrejme, obaja si spolu aj zaspievali - po očakávanom duete ponúkli aj pieseň Sněhulák, ktorá vhodne zapadla do vianočného kontextu programu. Koncert vyvrcholil dvomi piesňami od spevákovej obľúbenej skupiny The Beatles - Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band a na záver Hey Jude, počas ktorej sa celé publikum na nohách vlnilo, tlieskalo do rytmu a spievalo s Mirom Žbirkom "podľa jeho pokynov".

Samozrejme, odchod z pódia nebol taký jednoduchý a ako tvrdí samotný Meky, úspešnosť koncertu je podmienená tým, či sa pridáva. A tak pridal Atlantídu a skvelú pohodovú skladbu Mám rád. To už bol skutočný záver takmer dvojhodinového koncertu. Publikum bolo nadšené a nezakrývaná spokojnosť bola cítiť aj na strane speváka a členov jeho kapely. "Sme vaši fanúšikovia, Bratislava, nemám k tomu čo dodať, ďakujeme veľmi pekne za prijatie," povedal Meky v závere koncertu. 

Kapela Magnet nemalou mierou prispela k úspechu a kvalite koncertu. Dala skladbám potrebný drive, prirodzený zvuk, a aj staršie, chronicky známe piesne zahrala moderne, pričom sa však z nich úplne nestratil zvuk 80. a 90. rokov. Hudobníci vo vhodných momentoch ukázali potrebnú dávku drzosti, no vedeli byť aj úplne nenápadnou súčasťou pódia, čím umožnili naplno vyniknúť hlavnému protagonistovi. Popri ňom vynikol najmä gitarista Jan Ponocný (inak známy ako autor hudby k filmu Revival), skvelý výkon podali aj gitarista Emil Kopta (známy z kapely Nightwork), klávesák Karel Heřman, basák Aleš ZenklHonza Horáček, ktorý tentoraz obsluhoval bicie.

Tajomstvo úspechu

V súvislosti s úvodnou úvahou o dlhoročnom úspešnom pôsobení Mira Žbirku na hudobnej scéne si myslím, že jedným z dôvodov jeho pretrvávajúcej popularity - okrem talentu, ktorým je nesporne obdarený - je jeho schopnosť byť stále sebou samým. Aj po tých dlhých rokoch zostal tým istým "nemoderným chalanom", či "chlapcom zo Strakovej ulice", ktorého to stále baví. Vôbec to však neznamená, žeby jeho tvorba bola nemoderná, práve naopak, zostáva nadčasová. Miro sa neprispôsobuje dobe, ale dokáže dobu prispôsobiť sebe. Nenudí, neopakuje sa, ani sa sám nevykráda.

"Tie piesne skutočne zľudoveli, z môjho pohľadu sa Meky nemení, on je stále na tom pódiu ako chalan. A to je úžasné. Síce pesničky prešli previerkou času, ale on fyzicky pôsobí stále ako mladík,  to znamená, že aj piesne majú punc niečoho, čo je mladistvé. Keď sa pozeráme do publika, vidíme, že je tu mnoho mladých ľudí, a to pre mňa znamená, že Mekyho pesničky prešli nie dvoma, ale tromi generáciami," uviedol pre TASR textár Kamil Peteraj, ktorý bol medzi divákmi v hľadisku a ktorému Žbirka ja adresoval poďakovanie za desiatky výborných textov.

Kariéra Mira Žbirku je dôkazom, že úspech neprichádza náhodne a treba na ňom neustále pracovať  Potvrdil to aj týmto bratislavským koncertom. S vekom pritom dozrieva aj jeho hlas, čo ukázal pri Atlantíde alebo Balade o poľných vtákoch. Zaujímavosťou pre fanúšikov Mira Žbirku je, že v štúdiu Abbey Road v Londýne pripravuje nový radový album, takže sa je zase na čo tešiť. K úplnej dokonalosti mne osobne chýba zatiaľ len jedna "maličkosť" – vidieť Mira opäť na jednom pódiu s Marikou Gombitovou. To je však už iný príbeh...

Setlist koncertu Mira Žbirku - Vianočné Best of Video Tour:
(Bratislava, Istropolis, 3.12.2014)

1. 22 dní
2. Dr. Jekyll a Mr. Hyde
3. V slepých uličkách
4. Katka
5. Prvá
6. Možno sa ti zdá
7. Love Shines
8. Zažni
9. Len s ňou
10. Fair Play
11. Miliónkrát
12. Biely Kvet
- prestávka
13. Denisa
14. Múr našich lások
15. Cesta zakázanou rýchlosťou
16. Vianočná (o prímerí)
17. Balada o poľných vtákoch
18. Čo bolí, to prebolí
19. Sněhulák
20. Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (The Beatles cover)
21. Hey Jude (The Beatles cover)

Prídavky:
22. Atlantída
23. Mám rád

Text: Ivan Straka (autor je občasným prispievateľom Hudba.sk) + citácie z TASR
Foto: Marko Erd

Súvisiaci interpreti: Miro Žbirka